MEDVEDE je hudobné vydavateľstvo, ktoré založil producent Viktor Tverdochlibov aka Karaoke Tundra so svojim kamarátom a spolupracovníkom Gaexom. Týmto projektom nadviazali na ex-label Surreal Madrid (2005 – 2012) a úspešne tak pokračujú vo vydávaní netradičnej a originálnej elektronickej hudby. Práve so zakladateľom Karaoke Tundrom sme sa rozprávali o vzniku vydavateľstva, slovenskej scéne či budúcich plánoch.

Surreal Madrid v rokoch 2005 až 2012 vydal okrúhly počet – 30 nahrávok. Ich prvý release bol Re: Mixtape, exkluzívna kolekcia raritných remixov od umelcov z okruhu labelu, obsahujúca napríklad remix tracku „Si sereš do huby“ – Vec feat. Kontrafakt, od Karaoke Tundru. V katalógu Surreal Madridu môžeme nájsť producentov ako MMtm, Cattle Show, Peťo Tázok (aka Bene), Gargle & Expel, Karaoke Tundra, Future Sound of Petržalka a mnohých ďalších. Stojí za vypočutie – Surreal Madrid.

MEDVEDE doposiaľ vydali 3 pestré kompilácie plné trackov od rôznych zahraničných aj domácich producentov, EP Tresky Plesky od Tentata, či rozsiahlu „loop library“ Your DAW will be WOW, vytvorenú Karaoke Tundrom. Toto vydavateľstvo funguje približne jeden rok (prvý release Medvede Vedia Vol.1 bol vydaný v júni 2014), no už teraz má za sebou zaujímavé nahrávky a my sa tešíme s čím príde v budúcnosti.

Povedz nám niečo o vydavateľstve MEDVEDE. Stojíš za týmto projektom len ty sám? V akých priestoroch funguje label?

Za labelom stojím ja spolu s mojim dlhoročným kamarátom a spolupracovníkom Gaexom (odkaz na jeho stránku). Týmto projektom sme nadviazali na label Surreal Madrid, ktorý sme spolu viedli v rokoch 2005 – 2012. Nemyslím si, že v dnešnej dobe vydavateľstvo potrebuje nejaký priestor – nie je to predsa klub ani nahrávacie štúdio. Všetko riadime z našich bytov v Prahe a Dubline.

Tvoje meno je na scéne už nejaký čas, vieme, že produkuješ hudbu (a to výborne), ale prečo si mal potrebu založiť label? Kedy si prišiel s týmto nápadom?

Myslím, že na túto otázku som už odpovedal v predošlej odpovedi. Label potrebujeme predovšetkým na prezentáciu svojej hudby a hudby našich kamarátov. Máme istú predstavu o zvuku, ktorý hľadáme a veľmi zakladáme na originalite a humore v hudbe, ale aj na medziľudských vzťahoch – v tomto sme o niečo náročnejší, než naši kolegovia, ktorým stačí iba aktuálny zvuk.

Nemyslíš, že zakladanie labelov je takpovediac, súčasný trend? Nemáme tu (CZ/SK) už moc vydavateľstiev?

Je to možné, neviem sa k tomu vyjadriť. Zo slovenských labelov poznám a sledujem v podstate iba Gergaz a Ajlávmjuzik.

Myslíš si, že na elektronickej scéne na Slovensku to skôr spí, alebo naopak, že zažívame plodné obdobie? Je tu veľa dobrých mladých producentov? Koho konkrétne máš rád?

Určite zažívate plodné obdobie – mám taký pocit, že na Slovensku teraz produkuje každý druhý hipster.  Druhá vec je, že tí chlapci väčšinou nemajú čo povedať a iba napodobňujú sound svojich obľúbených producentov, sú to imitátori. Pokiaľ ide o mňa – cením napríklad Ink Midgeta, veľmi mu fandím. Tiež sa teším na album 3cka, toho človeka takisto veľmi rešpektujem – má svoju predstavu o hudbe a skills ako málokto u nás. Aj keď turntablism je asi trochu iná disciplína.

Vydal si dva (MED001, MED003) albumy nabité obrovským množstvom producentov a teda aj štýlov. Prečo si si zvolil tento formát a nie štandardný typ – jeden umelec, jeden album/EP?

Tretí diel kompilácie Medvede Vedia vyšiel minulý mesiac. Táto séria je niečo ako naša vizitka, prostriedníctvom nej sa snažíme priblížiť poslucháčom, o čo nám vlastne ide. Ale okrem nej samozrejme vydávame aj klasické autorské releasy.

Ako si vôbec dal dokopy také množstvo umelcov?

Väčšinou sú to kamaráti alebo spriaznení producenti, s ktorými sa už dlhšie poznám napríklad cez Soundcloud. Každému zo zúčastnených sa snažím priblížiť koncept kompilácie a chalani skoro vždy majú pre mňa niečo extra, čo ma posadí na zadok.

Čo máš aktuálne rozrobené, môžeme sa tešiť na nové projekty, nahrávky či koncerty?

Pokiaľ ide o label, plánujeme vydať nové EP Filtercuttera z Londýna a ďalší release Tentata, ktorý debutoval u nás svojim skvelým EP The Tresky-Plesky. Už dlho riešime album Batchu de Mentala, ktorý by takisto mal vyjsť na Medveďoch. V plánoch sú tiež rezidentské noci labelu v jednom pražskom klube, ktoré by sme mali odštartovať v máji. More info soon na našej FB stránke.

Oficiálny Bandcamp labelu MEDVEDE – nájdete tu. Hudbu Karaoke Tundru si môžete vypočuť aj na jeho SoundCloude.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *