V našej novej sérii sa zameriame na dôležité stredoeurópske kolektívy, ktoré sa so svojimi pravidelnými „club nights“ starajú o hudobnú vitálnosť tamojších scén. Predstavíme promotérov a organizátorov z Česka, Maďarska, Poľska aj Slovenska, ktoré sa neboja ísť svojou vlastnou cestou. Prvý je kolektív TETRIS na čele s DJ-kou a promotérkou Barborou Ulrychovou, ktorá sa v dominantne techno prostredí v Prahe snaží robiť párty zamerané na kvalitnú vizuálnu scénografiu a žáner house.

Najbližší Tetris event bude 27. 10. a predstaví producenta trp (Mörk, Lobster Theremin). FB event

R1-24A

Ak sa nemýlim, na Facebooku máte napísané, že Tetris tvoria dvaja DJ’s a o „Atmosféru“ sa stará Nyx. Ako ste sa dali dokopy a prečo ste sa rozhodli založiť TETRIS?

Každý, kdo založí nějaký event, dělá ty věci trochu pro sebe, protože mu něco na scéně chybí. Já jsem si myslela, že se tu moc nehraje taneční hudba, která by ve stejné chvíli byla inteligentní a plus by měla zajímavý vizuál – čímž myslím jak plakát, tak instalace na místě. Ale vlastně to celé začalo jako taková malá zábavná párty. Smysl a koncept to začalo mít až v březnu tohoto roku, kdy jsme pozvali prvního zahraničního producenta. Vzhledem k tomu, že všichni studujeme, točíme se okolo AMU, UMPRUM a teď máme třeba i lidi z ČVUT.

Ale původně jsem Tetris začala dělat s Danielem Burdou a když se k němu pak přidali další, vznikl k Tetrisu ještě NYX. Teď si zase chce trochu každý dělat svoje osobní projekty, takže Tetris w/ TRP připravuje Yara s mojí mámou už pod svými jmény.

Z hlediska djů jsme se taky trochu promíchali a v tuhle chvíli jsme my dva s Kryštofem Blablou. Tedy Barbora & tof. A je to celé založené na velmi podobném hudebním stylu a nadšení. Na projektu dlouhodbě pracují ještě Jan Netušil, Václav Hálek, Marel Trayko, Míša Marešová, Michal Malina a David Nosek.

R1-14A

Kedy si začala robiť tvoje prvé mixy a začala sa venovať DJ-ingu? Čo ťa k tomu inšpirovalo, priviedlo?

Poprvé jsem hrála na Famufestu 2015. Jenže to nebyl DJ-ing, to bylo pouštění písniček. A tak to bylo až do března 2017. Mezitím jsme hráli z kontroleru a vlastně mi to ani moc nešlo. Nebyla jsem si moc jistá, musela jsem se hodně připravovat doma a přišlo mi, že to není moc “smooth”, takže jsem si od druhého Tetrisu až po ten březen říkala, že chci být spíš promotér a věnovat se produkci. Ale nakonec se to nějak se celé sešlo jinak (úsmev).

Vypočuj si aj špeciálny mini mix, ktorý pre nás pripravila Barbora >>

Ako vnímaš aktuálne postavenie TETRIS-u a párty, ktoré robíte v kontexte ostatných klubových konceptov v Prahe?

V Praze se to celé zjemnilo. Měli jsme štěstí, protože jsme do toho vstoupili ve správnou chvíli. Lidi se naučili poslouchat inteligentně, mají rádi dobré věci, chtějí zážitky. My nabízíme hudebně něco jiného a lidi to baví. V reakci na našeho Stalina etc. Je to příjemné vidět, ale rozhodně nemůžu říct, že mám vybudovanou tak silnou značku jak bych chtěla.

Je hrozně těžké určit nějakou „oblíbenost“. Sleduju to ale hlavně přes Facebook, kdy si musím hrát mnohem víc s marketingem, někomu to funguje jako virál. Osobně netuším, jak by to na našem eventu vypadalo, kdybychom promo nejeli – možná by to bylo v pohodě, ale zkoušet to nechci.

18880075_484014205271020_3202967782120063104_o

Poznáš sa osobne s väčšinou promotérov a spoločne sa aj rozprávate o vašich budúcich bookingoch a navzájom spolupracujete? Je medzi vami priateľské prostredie, alebo si skôr každý robí tzv. „svoje“?

V Praze existuje silná skupina promotérů na Facebooku. Ze začátku to mělo fungovat tak, aby v pátek nebylo víc velkých akcí proti sobě. Teď už je toho tolik, že se alespoň snažíme se žánrově vyhnout. Jo, všichni se známe. S někým je to super, s někým trochu těžší. Všichni jsme osobnosti a snažíme si budovat nějakou osobní značku, vymezovat se. Na druhou stranu se potřebujeme. Myslím, že se vlastně tak trochu hecujeme. Nebo alespoň já cítím, že chci být pořád lepší.

A všichni tady přece budujeme scénu. To je velká zodpovědnost a myslim, že si to každý uvědomuje. Díky všem našim warehouse prostorům, novým klubům atd. bude za chvíli Praha taky party město.

Od vašej prvej párty sa vám darí dodržiavať skoro konštante pravidelnosť dva mesiace – jedna párty. Si teda 100 % spokojná s účasťou a s ohlasmi, aké dostávate? Budete pokračovať aj naďalej v pravidelných eventoch?

To je zvláštní otázka. Tetris stojí spoustu úsilí mně i lidi okolo. Nakonec je to krásný pocit, když vidíš, že ty lidi přišli a baví se. A i když je to náročné, tak tě pozitivní ohlasy nabíjí a negativní donutí pro příště víc pracovat. Člověk je spokojený, když přijde 200 lidí nebo 800, ale když jich přijde 800, tak je trochu spokojenější (smiech). Jde hlavně o to si na začátku říct, jaký je tvůj cíl a jak se k němu dostaneš. A to by se pak opravdu mělo stát. Když se to nepovede, tak je někde v řetězci chyba.

17799384_454080931597681_6314175161055774326_n 21125503_528369180835522_3103553449493855046_o (1)

Teď jsme před velkým eventem v novém prostoru. Pak si dáme dlouho pauzu. V zimě otevíráme nový klub ve Štěpánské, tomu se budu hodně věnovat. Plus se chceme od Lo-Fi začít profilovat spíš k elektronice, protože nám to přijde už trochu vyšeptalé.

Na eventoch s „Mall Grabom“ atď. ma zaujal skvelý výber plagátov. Ako pristupujete k celkovej vizuálnej stránke? Snažíte sa spolupracovať s viacerými umelcami a grafickými dizajnérmi a oslovujete ich na jednotlivé párty?

Pokud je to naše vlastní akce, tak jedeme plakáty od Jana Netušila z Oficiny (Oficina studio, pozn. red.). Docela to trvalo než jsem našla někoho, za koho se můžu stylově postavit. Plakát je pro mě nesmírně důležitý, protože když neděláme teaser, je to celá vizuální komunikace, kterou s návštěvníky mám. Takže bys z toho měl vlastně umět odvodit, jestli to bude spíš párty než koncert, spíš tanečky než temno. A ty jsi přece k celému Tetrisu taky došel díky plakátu!

Ktorú vec by si ešte chcela v TETRIS-e vylepšiť, kam by si chcela vaše eventy posunúť?

Ono je to tak, že člověk pořád vychází z té techno scény, jelikož tu byla nejsilnější. Ale house je house a já bych se ráda přestala bát barev. Třeba když jsem přišla na Giegling, tak mě překvapilo, že ta dekorace lidi bavila, i když jsou zvyklí na minimalistické žárovky. Takže do budoucna jde asi o to víc poznat svou cílovku a vytvořit zase nové možnosti.

Sledujte Tetris aj na >> Facebooku << Tu nájdeš ďalšie mixy od Barbory.

R1-9A

Otázky: Krištof Budke Foto: Klára Mamojková, Swine Daily

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *