Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča aj tento rok uvedie v slovenskej premiére niekoľko zahraničných, ale aj slovenských filmov. Tie diváci uvidia v súťažnej sekcii „Anča Slovak Award“. Víťazný film získa vďaka spolupráci s Literárnym fondom ocenenie honorované sumou 600 Eur.

O tom, kto získa ocenenie Anča Slovak Award, bude rozhodovať odborná porota, ktorú tento rok tvoria: poetka, prekladateľka a filmová teoretička Mária Ferenčuhová (Sk), Jan Naszewski (Pl) z distribučnej spoločnosti New Europe Film Sales a filmová teoretička a kurátorka Eliška Děcká (Cz). Zoznam nominovaných filmov nájdete dole, v článku.

V medzinárodnej premiére sa po prvý raz premietne slovenský film Stabilita Daniely Krajčovej. Je to príbeh mladej ženy, ktorá sa po odchode z rodičovského domu nedokáže adaptovať v novom prostredí. Stereotypné návyky jej pomôže prekonať až ľúbostný vzťah. Ibaže láska sa rýchlo zmení na závislosť od nového partnera.

Daniela Krajčová_autor foto_PeterSit

Foto: Peter Sit – Daniela Krajčová pred žilinskou Plusmínusnula Galériou

V súťaži nechýbajú filmy, ktoré boli vo výbere na významných medzinárodných festivaloch. Napríklad snímka Martina Smatanu Rosso Papavero bola začiatkom roka uvedená na prestížnom medzinárodnom filmovom festivale Berlinale. Pôvodne bola koncipovaná len ako semestrálne cvičenie na rôzne druhy chôdze, ktoré mali študenti zadané v prvom ročníku na VŠMU. Neskôr však prišiel nápad, že by sa rozmanité druhy chôdze mohli zasadiť do cirkusového prostredia, kde na scénu postupne prichádza promenáda cirkusantov. A tak z malého školského zadania vznikol magický film o snovej predstave chlapca, ktorý sa necháva uniesť vlastnou fantáziou.

Petra Heleninová so svojím filmom Aion bude tento rok súťažiť aj na významnom festivale animovaných filmov Annecy. Napínavý fantasy príbeh zachytáva muža, ktorý na ulici nájde diaľkový ovládač na zastavenie času. Nesmierne si to užíva až kým nezistí, že sa okolo neho deje čosi znepokojujúceho.

Rosso Papavero

Rosso Papavero

Slovenské filmy budú súťažiť nielen o ocenenie Anča Slovak Award, ale taktiež o distribučnú cenu Anča D Award spoločnosti Film Europe Media Company. Ocenený film sa tak dostane priamo do slovenských kín ako predfilm jedného z celovečerných distribučných titulov. Zároveň sa dostane aj do televízneho vysielania prvého televízneho kanálu u nás s výhradne európskou kinematografiou Film Europe Channel. „Televízna a kino distribúcia je to najlepšie, čo môže film získať, pretože vďaka tejto cene sa dostane domáca snímka medzi tisíce ľudí. Sme radi, že takúto možnosť môžeme animovanému filmu ako jediný festival na Slovensku ponúknuť,“ zhodnotila riaditeľka festivalu Jana Slezáková.

Minulý rok získal ocenenie Anča D Award film Veroniky Kocourkovej Ako vzniká tornádo, ktorý je pilotnou časťou pripravovaného seriálu. Tentoraz autorka na festivale predstaví v Považskej galérii Umenia v Žiline svoju výstavu a knihu Superkomix. Spája v nej dokumentárno-autobiografické prvky s ireálnym svetom, výsledkom čoho je nesmierne osobný, ale i komický príbeh. „Je to vlastne pol roka môjho života, ktorý som kreslila každý deň. Všetko tak, ako sa stalo. Ako som sa zamilovala, bola šťastná aj smutná. Nečakajte komiks o superhrdinoch, ten môj je trochu o inom.“ prezradila autorka.

Tu je abecendý zoznam, 26 prihlásených snímok, ktoré pred-výberová komisia vybrala do súťaže Anča Slovak Award:

Petra Heleninová: Aion (6:53 / 2014)

Marián Vredík: Dýchať síru (4:50 / 2015)

Anna Vančurová: Fascinujúci život nočných tvorov (8:25 / 2014)

Matej Počarovský: Flos (3:28 / 2014)

Jasmine Elsen: Half bábka (5:00 / 2014)

Dávid Štumpf: Kovbojsko (6:09/2015)

Ové Pictures: Nina (17:02 / 2014)

Andrej Kolenčík, Peter Skala: No Survi (2:48 / 2014)

Martin Smatana: Rosso Pappavero (5:16 / 2014)

Daniela Krajčová: Stabilita (17:31 / 2015)

Katarína Geffertová: 4n1m4ws – (1:51 / 2015)

Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča sa už po ôsmy raz bude konať v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie od 24. – 28. júna 2015.

Zdroj: TS Fest Anča Viac info na stránke Fest Anča

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *