V Slovenskej národnej galérii budú ešte aj v septembri prebiehať aktuálne výstavy nestex a Biedermeier. Pribudne však nová výstava Rekonštrukcie, ktorá pomôže SNG s dokumentáciou zbierok v depozitároch a návštevníkom umožní nahliadnuť do fungovania Národnej galérie. Vznikne tak projekt work-in-progress. Taktiež vám prinášame podrobnejší prehľad o pripravovaných akciách na začiatok jesene v SNG v Bratislave.

nestex (nestála expozícia SNG) od 17. januára 2014, Esterházyho palác, 1. poschodie, Kurátori: Dušan Buran & Katarína Chmelinová

Nestála expozícia zbierok SNG z obdobia gotiky a baroka ponúka návštevníkom netradičný pohľad na najvýznamnejšie artefakty 15. až 18. storočia. Je rozdelená do šiestich sekcií, z ktorých každá maliarske a sochárske diela pozoruje z inej perspektívy (výraz & emócia, typ & indivíduum, priestor & ilúzia, svetlo & tma a telo & gesto, život & smrť). Architektonický koncept výstavy umožňuje aj dočasné intervencie v expozícii (súčasné umenie, reštaurátorská dokumentácia, výstavné boxy na menšie kolekcie a pod.). Určujúcim posolstvom expozície, v ktorej prevládajú nábožensky motivované diela, je vo veľkej miere problematika funkcie, umeleckého zámeru a experimentu.

_MG_2913

nestex (nestála expozícia), Foto: www.sng.sk

Rekonštrukcie (8. 9. – 18. 10. 2015), Esterházyho palác, 2. poschodie,  Kurátorky zbierok: Vladimíra Büngerová, Petra Hanáková

Výstava bude pracovnou inštaláciou trojrozmerných a rozmernejších diel zo Zbierok moderného a súčasného umenia SNG, predovšetkým zo zbierky plastiky (P)  a iných médií (IM). Limity súčasného, už neúnosne provizórneho fungovania SNG ovplyvňujú rovnako depozitáre zbierkových predmetov, ich ochranu a spracovávanie. Cieľom pracovnej výstavy je tak okrem verejnej prezentácie hlavne kompletizácia, dokumentácia a digitalizácia vybraných diel, ktoré je aj vzhľadom na priestorové obmedzenia galérie možné realizovať jedine priamo vo výstavných sálach. Vznikne tak projekt typu work-in-progress so špecifickým návštevníckym režimom, ktorý ponúkne možnosť nahliadnuť bližšie do pracovných postupov, problémov múzea umenia a nových médií (objekt, inštalácia).

Výstava predstaví diela autoriek a autorov z galerijných zbierok od 60. rokov 20. storočia až do súčasnosti: Jozef Jankovič, Stanislav Filko, Ivan Štepán, Jana Želibská, Vladimír Havrilla, Monogramista T.D, Peter Rónai, Peter Meluzin, Ilona Németh, Karol Pichler, Daniel Fischer, Peter Kalmus, Roman Ondák, Pavla Sceranková, Michal Moravčík, Erik Binder, Lucia Tkáčová – Anetta Mona Chişa a ďalších…

Ilona Németh: Dýchajúca podlaha. 1997.

Ilona Németh: Dýchajúca podlaha. 1997. SNG, Bratislava. Foto: archív autorky

Biedermeier (19. 6. – 1. 11. 2015), Esterházyho palác, 3. poschodie, Hlavná kurátorka: Katarína Beňová, Kurátorky: Jana Švantnerová (SNG), Silvia Seneši Lutherová (VŠVU)

Výstava zameraná na tzv. „obdobie pokoja“ – biedermeier – ponúka divákovi pohľad na náš výtvarný materiál (portrét, krajinomaľba, zátišie a žánrové obrázky) z obdobia rokov 1815/20 – 1848/60, doplnené o drobné úžitkové predmety a nábytok. Ústredným fenoménom biedermeiera bolo súkromie, domáci život rodiny, ale aj vytvorenie platformy pre moderné zmýšľanie s dôrazom na praktickosť a komfort, a to nielen pri zariaďovaní interiérov. Hlavné tematické okruhy reflektujú prejav mierového obdobia v strednej Európe po Viedenskom kongrese, súdobú cenzúru a centralizmus Viedne, revolučný rok 1848; kult rodiny a domáceho prostredia, budovanie rodinných väzieb a okrem iného aj zbožnosť a sakralitu.

K výstave je pripravená aj samostatná webstránka, ktorá ponúka výber diel z katalógu a ich prehľad podľa sekcií. Viaceré obrázky diel sú dostupné v pôvodnej veľkosti, k vybraným dielam budú postupne pribúdať texty alebo ďalší obsah, ktorý sa nepodarilo vtesnať” do katalógu.

SVK_TMP.53

Jozef Ginovsky: Zátišie s ovocím, okolo 1830

Sprievodné podujatia na mesiac september

Nedeľa 6. 9. / 15.00, Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstup voľný

Siesta v galérii: Biedermeier

Nedeľný pohodový výklad s lektorom, ktorý prierezovo predstaví celú výstavu o umení a životnom štýle biedermeiera.

Nedeľa 6. 9. / 15.00 – 17.00, Berlinka, Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstupné: 3 € / rodina, Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

BookObrazy špeciál: Cyril, kde si?

Stretnutie pre deti, knihy a obrazy. V spolupráci s Poľským inštitútom sa stratíme s malým Cyrilom. Cez pohybovo oživený príbeh sa prejdeme nielen knižnými zákutiami, ale sa aj výtvarne vyšantíme so špeciálnym hosťom – poľským ilustrátorom Bohdanom Butenkom.

Štvrtok 10. 9. / 18.00, Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstupné: 2 €

Výtvarné umenie v biedermeieri

Tematický kurátorský výklad Kataríny Beňovej na výstave Biedermeier.

Nedeľa 13. 9. / 15.00, Esterházyho palác, 1. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstup voľný

Siesta v galérii: Lux in tenebris (Svetlo v temnotách)

Tematický výklad v (ne)stálej expozícii gotiky a baroka o rôznorodých úlohách a symbolických významoch svetla a tmy v starom umení.

Streda 16. 9. / 18.00, Berlinka, Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstup voľný

Fashion LIVE! talk no 4

Témou štvrtého Fashion LIVE! talku bude využitie tradičných a ľudových prvkov v móde.

Štvrtok 17. 9. / 17.00 – 20.00, Esterházyho palác, Ateliér – suterén, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstup voľný, Rezervácie: kuchtova@oskarcepan.sk

Sochársky workshop s finalistom Ceny Oskára Čepana 2015

Workshop povedie aktuálny finalista COČ 2015 Ján Zelinka, ktorý vás priučí klasickej sochárskej technike – odlievaniu. Počas troch hodín si vyskúšate odlievanie formy do sadry, cínu alebo olova. Budete mať jedinečnú príležitosť stretnúť sa so skúseným odborníkom a dozvedieť sa viac o jeho tvorbe.
Podujatie je sprievodným programom Ceny Oskára Čepana 2015.

Štvrtok 17. 9. / 18.00, Berlinka, Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstup voľný

V mene architektúry!

Na jeseň spúšťame nový program „V mene architektúry!“ – diskusie s Katkou Boháčovou o architektúre, mestských priestoroch a verejných záujmoch, kde budú preberať na odbornej báze pozvaní hostia aktuálne problémy, otázky a názory. Na prvú z radu diskusií „Slovenský pavilón na Bienále architektúry v Benátkach: Ako sa pohnúť z miesta?“ prijali pozvanie Martin Jančok, Alexandra Kusá a Monika Mitášová.

Nedeľa 20. 9. / 11.00 – 14.00, Berlinka, Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Kapacita programu je obmedzená, preto odporúčame rezerváciu dopredu. Viac informácií o programe, cene a rezervácii: zuzana.palicova@sng.sk

Brunch v SNG

Pozývame vás stráviť septembrovú nedeľu s dobrým jedlom, výhľadom na Dunaj a so zaujímavým galerijným programom v kaviarni Berlinka. Brunche sú ideálne pre partie kamarátov, pre rodiny s deťmi, pre všetkých, ktorí sa v nedeľu nechcú nikam ponáhľať.
Menu zostavuje a pripravuje tím ľudí okolo podnikov Pod kamenným stromom a Kontakt. Všetci vedia, že sa u nich varí s láskou a odteraz ju budú prinášať aj k nám do Berlinky.

Súčasťou galerijného programu je prehliadka aktuálnej výstavy s lektorkou Barborou Jurinovou a zaujímavé aktivity pripravíme aj pre vaše deti! Na septembrovom brunchi predstavíme výtvarnú kultúru a životný štýl v období biedermeiera.

Nedeľa 20. 9. / 15.00, Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstup voľný

Siesta v galérii: Biedermeier

Nedeľný pohodový výklad s lektorom o životnom štýle a mnohých zaujímavostiach spojených s predrevolučným obdobím 19. storočia v hornom Uhorsku.

Streda 23. 9. / 17.00, Berlinka. Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstup voľný

Open Studio – French-German Edition (Société Réaliste/ Ferenc Gróf)

Prednáška zakladateľa parížskeho kolektívu Société Réaliste, ktorý pracuje s politickým dizajnom, teritoriálnou ergonómiou, experimentálnou ekonómiou a sociálnym inžinierskym poradenstvom.

Open Studio je vzdelávací projekt Ateliéru Ilony Németh – IN (VŠVU). Open studio French-German Edition získalo na rok 2015 podporu od Francúzsko-nemeckého kultúrneho fondu a je realizované v spolupráci s Francúzskym inštitútom a Goetheho inštitútom v Bratislave.

Štvrtok 24. 9. / 18.00, Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstupné: 2 €

Zrkadlo duše obyvateľa. Nábytok a obytný interiér v biedermeieri.

Tematický kurátorský výklad Silvie Seneši Lutherovej (VŠVU) na výstave Biedermeier.

Štvrtok 24. 9. / 18.30, Ex Libris v SNG, Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstup voľný

Literatúra vo výklade alebo Inak sa mám fajn

Prvá poprázdninová Literatúra vo výklade nám prinesie s úspešnou knihou Inak sa mám fajn otázky takmer univerzálne. Tragikomická skladačka  emailovej a chatovej korešpondencie mladých autoriek Terezy Oľhovej a Martiny Sľukovej, ktorú graficky doplnila Pavlína Morháčová, je plná osobných a otvorených dialógov i úvah na témy života, smrti, lásky, princípov morálky, zachovania reprodukcie, viery, hmyzu, vesmíru, šťastia a iného… Vtipné, úprimné a spontánne. Nenechajte si ujsť príležitosť nahliadnuť do ženského sveta.

Nedeľa 27. 9. / 15.00, Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstup voľný

Siesta v galérii: Biedermeier

Nedeľný pohodový výklad s lektorom o životnom štýle a mnohých zaujímavostiach spojených s predrevolučným obdobím 19. storočia v hornom Uhorsku.

Nedeľa 27. 9. / 18.15, Esterházyho palác, 1. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava / Vstupné: 4 €/2 €

Koncert Solamente naturali: Neznámy návštevník u J. S. Bacha – Ján Francisci

Koncert z cyklu starej hudby na historických nástrojoch Musica poetica da camera

Autorský projekt Miloša Valenta a muzikológa Andreja Šubu venovaný menej známej osobnosti banskobystrického organistu a skladateľa Johanna/Jána Francisciho (1691 – 1758). Francisci bol priateľom Mateja Bela (na jeho pozvanie prišiel do Bratislavy), viedol korešpodenciu s Johannom Matthesonom, podľa vlastných slov navštívil vo Viedni Johanna Josepha Fuxa a Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku. Program, pomenovaný podľa klasickej štúdie Ernesta Zavarského, prináša niektoré nové poznatky o Franciscim a spája čítanie úryvkov z jeho autobiografie (zaujímavej nielen informačnou hodnotou, ale aj literárnym štýlom) z Matthesonovej knihy Grundlage einer Ehren-Pforte (1740) s jeho zriedkavo uvádzanými dielami pre klávesové nástroje a s komornou tvorbou súčasníkov (Mattheson, Bach, Fux, hudba stredoeurópskeho regiónu).

Viac info o konkrétnych podujatiach a výstavách na oficiálnych stránkach SNG.

Zdroj: TS SNG  Úvodný obraz: Giacomo Antonio Maraston: Rodina bratislavského (prešporského) obchodníka Filipa Scherza, 1835

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *