Proto Sites, sesterský label ExitabuCounterpoint a Night Shift spojili svoje energetické jednotky dokopy, aby 1. mája prichystali ultimátny deň plný hudby. Celý tento hudobný obrad prepukne v priestoroch Cvernovky, a následne sa presunie na viac než dôstojnú afterparty do novej Fugy na Námestí SNP.

Toto unikátne spojenie vydavateľstva Proto Sites Counterpoint, čo je platforma, ktorá sa prevažne orientuje na elektronickú hudbu a usporadúva koncerty (často práve v spolupráci Fugy) a Night Shift, sľubuje viac než zaujímavý hudobný program, ktorý prinesie pestrú kombináciu lokálnej scény s viacerými zahraničnými menami. V článku vám v krátkosti predstavíme vystupujúcich producentov vrátane krátkeho rozhovoru s organizátormi.

Proto Sites je mladý label, ktorý zatiaľ vydal tri plnohodnotné a zaujímavé nahrávky. Na ich stránke môžeme nájsť snový Northward od producenta Petra Kudličku aka EGA (s ktorým sme spravili aj rozhovor), Wake up in Bits od britského producenta, ktorý si hovorí Foundling, a split slovenského Casi Cada Minuto s maďarským Imre Kissom A-Sites, ktoré ponúka špinavý house či príjemné ambientné plochy.

Vypočujte si Imreho mix, o ktorom sme písali tu.

Čo hovoria o akcii samotní organizátori?

Swine Daily: Od koho vzišla prvotná iniciatíva na zorganizovanie koncertného dňa v Cvernovke?

Counterpoint: Nevieme, či sa dá nejako definovať prvotná iniciatíva, bolo to viac-menej spontánne rozhodnutie, ku ktorému sme dospeli z oboch strán. Na rovnaký termín sme chystali najprv nezávisle dve rozdielne akcie, a keď sme sa dozvedeli o tejto kolízii, tak sme sa ich rozhodli spojiť do jednej, keďže charakter oboch akcií si bol dosť príbuzný a veci sa majú spájať, ľudia spolupracovať, lebo scéna je tu malá a trieštenia už bolo dosť, vieš ako.

Spolupracovali ste s labelom Proto Sites, resp Exitabom už v minulosti, či toto je vaša prvá podobná akcia?

Obaja core členovia Counterpoint crew su na Exitab naviazaní napríklad aj tým, že každý z nás vydal na tomto labeli vlastný release. Achab ako člen projektu Soundscapes a Kabal (okrem 300 ďalších pseudonymov) ako Jacques Kustod. Takto priamo sme ešte akciu nerobili; práve touto akciou by sme chceli našu promotérsku spoluprácu oficiálne odštartovať. S Jurajom sme však obaja spolupracovali aj pri iných príležitostiach a ľúbime ho, lebo je to šikovný a správny chalanko. Určite však treba spomenúť aj Kosťa, ktorý má na vzniku akcie nemalý podiel, keďže ich Ateliér 12 alebo Ateliér Duše bude zabezpečovať priestory na prvú časť večera, a tie teda majú čo do seba.

atelier-duse-1000x625

Ateliér Duše, Cvernovka. Foto pre Hemmet.sk – Lucia Jesenská, Jakub Čaprnka, Nora Sapárová, Patrik Gubiš

Ako sa vám podarilo do Bratislavy priniesť new-yorkského producenta s menom Patricia? Je to skvelý výber.

Patricia a celá scéna okolo Opal Tapes je v našom hudobnom merku už nejaký ten čas, a keď nám náš kamoš, promotér z Budapešti dal echo, že bude nablízku, napísali sme mu e-mailovú správu a on povedal, že príde. Simple as that. Dúfame, že tento správny výber ocení aj publikum a podporí Maxa a jeho live act.

Bude v Cvernovke prebiehať počas akcie aj nejaké sprievodné podujatia, niečo iné ako koncerty? Chceli by ste niečo odkázať návštevníkom?

Ako každý rok na prvého mája v Cvernovke bude prebiehať deň otvorených dverí. Tento rok bude špeciálny hlavne kvôli faktu, že kolektív ľudí z ateliéru Bavlna (FB event link) vydávajú knihu o Cvernovke a jej histórii a práve 1.5. ju budú krstiť. Okrem toho, každý z ateliérov bude mať nejaký svoj vlastný program alebo aspoň otvorené dvere – od autorských výstav, osobné projekty až po interaktívne inštalácie, zaručene si každý nájde niečo, čo mu sadne. Treba sledovať web www.cvernovka.sk. No a pri Fuge je kebab, takže ak budeš náhodou hladný/hladná, tak si môžeš skočiť k nim, majú fajn humus a chodia k nim aj slávni futbalisti. A keď ti bude málo aj toto, tak o dvere ďalej je strip bar. My ale určite budeme vo Fuge. Návštevníkom len toľko, že nech určite prídu, bude to deň plný krásnej a čerstvej hudby, ktorú takto pokope ťažko nájsť.

Môžeme sa tešiť aj na viac podobných koncertov v budúcnosti?

Isto. Máme rozhodne nejaké plány, o ktorých sa svet dozvie čoskoro. 15. 5. budeme ako Counterpoint vo Fuge riešiť showcase pražského labelu City Surfer, čo sú naše spriaznené české duše a rozhodne sa je na čo tešiť, keďže ich príde plný voz, a to nikdy neveští nič dobré, alebo práve naopak. Treba sledovať hlavne náš FB, kde je všetko, čo treba vedieť.

snimka2_podnet-1000x750

Cvernovka

 HRTL

Pôvodne malo na akcii v Cvernovke zahrať duo Amen Tma, no kvôli technickým problémom nebude môcť toto experimentálne zoskupenie prísť. Organizátori v pondelok na stránke FB eventu napísali správu, že ich to veľmi mrzí a  namiesto nich príde brniansky producent Leoš Hort aka Hrtl, ktorý stojí za labelom Bűkko Tapes (oficiálna stránka). Namiesto Amen Tma a ich najnovšieho počinu Insect Phonetic Research si tak budeme môcť vypočuť rovnako zaujímavé modulárne syntezátory, old-schoolové casio klávesy či beaty vytvorené na starej TR-505 drum machine (ako uviedol Hrtl na svojom účte) špecifickej pre „špinavé“ techno.

Vypočujte si skladby Hrtl na jeho Bandcampe.

Patricia

Hosť, ktorý príde až z New Yorku, je známy pod svojím pseudonymom Patricia a jeho zasnené house-techno hybridy s patričnou dávkou zvukovej špiny už boli hudobným nadšencom podané napríklad skrz jeho vynikajúci debutový album Body Issues, ktorý vyšiel na dnes už kultovom britskom labeli Opal Tapes.

O plynulé ukončenie hudobného dňa/noci/rána sa postarajú DJ crews Counterpoint a Covert Interests — dve dvojice, Kabal & Achab a Bigfish & BBK v priestoroch novej Fugy.

Ghostly International, label, kde vyšlo tomuto americkému producentovi aj EP Side Piece, píše, že sa nemáme obťažovať googlením slova Patricia. Nielenže naše hľadanie neprinesie ovocie, ale nepochopíme ani pointu Patricie a jeho „hardware techna“. Narodený v Chicagu a teraz žijúci v Brooklyne, Patricia tvorí svoje tracky tak, aby mohli fungovať len vo fyzickom mieste. Či už na zaprášenom vinyle, alebo v preplenom klube. V novootvorenej Fuge sa tak máme na čo tešiť.

,,Toto všetko sa odohrá v neošúchaných priestoroch Ateliéru DušeCvernovke, ktorý sa ojedinele premení na koncertnú sálu so všetkým potrebným pre Váš plezír. Akcia tu však nekončí. V priestoroch klubu FUGA bude zábava pokračovať až do rána,“ píšu organizátori akcie na Facebooku. Takže jedno je isté, v piatok budeme mať možnosť vypočuť si obrovské množstvo skvelej hudby, a to v krásnych priestoroch!

Vypočujte si viac na SoundCloude:

Patricia – https://soundcloud.com/patriciaaa

Kabal & Achab – https://www.mixcloud.com/ctrpt/

BBK & Bigfish – https://soundcloud.com/modular-klubdole/bbk-bigfish-covert-interests-polygon-klub-dole-october-2014

Imre Kiss – https://soundcloud.com/imrekiss

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *