V Bratislave sa pomerne nedávno otvoril nový klubový priestor SUBDECK na mieste bývalého Sundeck-u. Tento priestor na vlnách Dunaja je špecifický najmä soundsystémom z dielne renomovaného Wolfganga Sautera (Grelle Forelle, Flex Vienna), ktorý bol vytvorený na mieru industriálnym útrobám SUBDECKU. V rámci tohto klubu vznikla nová séria s názvom FAQ (frequently asked questions), ktorú má na starosti dramaturg Juraj Hoppan. Už tento piatok pozývame na párty s medzinárodným line-upom FAQ w/ Bapari, মm., DJ Švadlena, Krishpin, Bassline Manager. My sme pri tejto príležitosti samozrejme museli vyspovedať Juraja o čom bude nová séria.

Juraj Hoppan je dramaturg a kurátor festivalu Sensorium, site-specific projektu Less is Sound, klubovej sekcie festivalov NEXT a Fest Anča a tiež klubových sérii Plnka a FAQ.

Juraj Hoppan / Foto: Randy Butternubs

Podľa oficiálneho popisu je „FAQ nová klubová noc a safe-space, ktorý reflektuje aktuálne dianie na klubovej scéne.“ Môžeš rozvinúť trochu viac na akú klubovú scénu je séria zameraná, aké žánre budeme môcť počuť, budú mať parties nejaké konkrétne témy alebo nálady?

Aktuálne vydanie FAQ bude sledovať ako sa mení a vyvíja klubová hudba pod vplyvom žánrov a scén z krajín globálneho juhu, ale aj z diaspór po celom svete. Na slovo prídu elementy brazílskeho funk carioca, afro-portugalskej batidy, angolského kudura, juhoafrického amapiana, ale aj hard drum, guaracha, hybrid club, trance, jungle, bubbling a ďalšie. Mutácie a miešanie týchto a ďalších žánrov dnes prináša čerstvú energiu do klubov po celom svete.

Kľúčové je zachovať dramaturgickú fluiditu a neuzatvárať sa v rámci jedného alebo dvoch žánrov, keďže klubová hudba sa rýchlo mení. Aj preto by skôr ako o konkrétnych žánroch mala byť séria FAQ o určitej energii. Raz to môže byť o angažovanom experimente a inokedy o dokonalom psychohygienickom vypnutí, ktoré rozpustí všetky problémy v parostrojovej hmle. Najlepšie keď to ide ruka v ruke.

Otázkou číslo jedna je ako vytvoriť bezpečný a otvorený priestor, čo je konverzácia, ktorá tu dlhodobo absentuje a do ktorej musíme aj my (aj klub, aj lokálna scéna všeobecne) ešte veľa investovať, v prvom rade najmä z hľadiska seba-vzdelávania. Užitočným nástrojom je v tomto ohľade napríklad tento manuál od newyorkského kolektívu xCakes.

Taký je aj zámer s nadchádzajúcou party (piatok 23. február), kde zahrajú haitsko-americkx producentx Bapari (aktuálne pôsobiacx v New Yorku) a মm. usadení medzi Viedňou a Dhakou. Perkusívne sety মm. stavajú na rytmoch globálneho juhu so zámerom sledovať paralelné hudobné histórie. V rámci aktivizmu, ale aj v skladbe svojich setov sa zaoberajú otázkou ako je queer a BIPoC (Black, Indigenous, People of Color) klubová hudba privlastňovaná / exotizovaná a monetizovaná naprieč bielym západným klubovým priestorom. Pýtajú sa, pre koho sú klubové priestory primárne dizajnované, kto profituje a kto stojí na druhej strane kormidla. FAQ – frequently asked questions, ktoré nie sú až tak “frequently asked”. Myslím, že je dôležité vytvárať priestor pre ľudí, ktorí o týchto témach majú najviac čo povedať.

Koľko eventov plánuje FAQ zorganizovať na tento rok?

Zatiaľ 4 až 5 päť eventov.

Všetky eventy sa budú odohrávať v klube SUBDECK, alebo aj v iných kluboch a mestách?

Séria vznikla na objednávku SUBDECKU a ako in-house party je šitá na mieru ich custom-made soundsystemu, čiže v rámci Bratislavy je toto jej domovské miesto.

Inšpirovali ťa pri vzniku FAQ aj iné kolektívy alebo klubové série po svete? Čím je FAQ špecifický, je to tematicky niečo úplne nové pre bratislavské publikum, alebo séria napríklad vychádza z Plnky z klubu FUGA?

Plnka vo FUGE je širšie zameraná v zmysle toho, že hľadá priesečník medzi koncertnou a klubovou dramaturgiou. SUBDECK a teda aj FAQ si určite vyžaduje trochu inú dramaturgiu, je to predsa len primárne klubový priestor. Ale zároveň sa tu asi dá vystopovať istá kontinuita. Myslím, že inšpiráciou sú najmä ľudia, ktorých som za tie roky bookoval a mal to šťastie vymeniť si s nimi pohľad na veci, či už sú to ľudia zo zahraničia alebo kamošstvo, s ktorým robím na lokálnej báze.

Tých inšpirácii je asi viac, neviem či by som vedel vybrať jednu konkrétnu party alebo kolektív, je to skôr taká zmes vecí, často aj úplne mimo hudby a klubovej kultúry. Ale ak mám spomenúť jednu party/kolektív, tak ako prvé mi napadlo Noite Príncipe v Lisabone, čo je domovská party labelu Príncipe Discos s úžasnou energiou.

Budeme sa môcť tešiť aj na nejakú špeciálnu scénografiu alebo VJing? Je vizuálna časť dôležitá pre FAQ?

Vizuálna časť je určite dôležitá. Ale uvažujem o nej skôr v minimalistických rovinách. Myslím, že SUBDECK najmä vďaka dokonalému vyladenému zvuku a svetlám nepotrebuje veľa. Menej je v tomto smere viac. Páči sa mi predstava vytvoriť priestor, kde fokus na DJa/ku ide do úzadia v prospech hudby a interakcie na floore. Na druhej strane o tom, ako správne nastaviť intenzitu svetiel, strobo a parostroj by sa dali napísať dizertačné práce, čiže aj s tým “málom” je veľa nad čím uvažovať.

A v tomto ohľade som tiež rád, že v dobe instagramizácie klubovej kultúry sa SUBDECK rozhodol ísť smerom no-photo policy, čo výrazne prispieva k energii v klube, ale aj k vytvoreniu safe-space. A bez zbytočného sentimentu – je to trochu ako byť v klube pred rokom 2010. Čo ale neznamená, že nekradnem tracky cez Shazam 🙂

  Otázky: Krištof Budke / Pre viac noviniek sledujte SUBDECK (tu), sériu FAQ aj Juraja Hoppana na Instagrame  ⊳

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *