Pred odovzdávaním cien Radio_Head Awards sme sa rozprávali s talentovanou speváčkou a hudobníčkou Veronikou Seppovou aka Tante Elze a známym slovenským producentom Jimmy Pé, ktorý je jedným zo zakladateľov vydavateľstva Gergaz.

Celý report o RHA si môžete prečítať tu – odkaz.

Ako sa vám spolu pracovalo? Máte podobný názor na hudbu a na to, ako by mala vyzerať?

J: My dvaja? Nie.

T: Vôbec nie (smiech).

J: No, nemáme príliš podobný vkus na hudbu…

T: Lebo ja mám napríklad hrozne široký záber a príliš už nepočúvam to, čo Jimmy. To som možno počúvala, keď som bola mladšia…

J: Keď si sa mi ozvala, že chceš so mnou spievať (smiech).

T: Áno. Ja som celkom zmenila štýl. Lebo ja som taká, že rýchlo ma čosi omrzí, a potom prejdem na niečo nové. Podľa mňa, moja a Jimmyho hudba, každá vychádza z iných žánrov. V celkovej atmosfére sa to môže zdať podobné, ale inak tu nie je prienik.

J: Našli sme v tomto proste spoločnú reč, len nespolupracuje sa nám tak ľahko. Obaja sme nároční klienti.

Aká hudba vás inšpiruje pri tvorbe alebo čo počúvate momentálne najviac?

J: No, ja mám teraz dosť krízu. Lebo čo sa týka inšpirácie, pre mňa to bola doteraz hudba samotná a za poslednú dobu sa robí strašne málo dobrej hudby, takej, ktorá by ma dokázala inšpirovať. Mám dosť taký kreatívny útlm. Teraz robím viac remixov, lebo však na to sa dá dobre nadviazať. Ale momentálne ma baví najviac asi klubová scéna.

T: No, ja v tomto s Jimmym nemôžem súhlasiť, lebo ja si teraz zisťujem čoraz viac vecí, čo ma inšpiruje. Ako hovoríš v klubovej scéne, tam podľa mňa nevzišiel nikto, kto by mal super nový alebo netradičný zvuk. Dosť ma teraz inšpirujú producenti, čo robia také noiseovo klubové veci, napríklad ako Haxan Cloak alebo Arca (ktorý produkoval albumy Bjork či Kanye Westovi pozn). Takže celkovo také veci do noiseu.

J: To fakt? Hehe, pekne.

T: Také temnejšie. A veci ako soul a hip-hop, tak to už nie. To ma prešlo.

IMG_9348

Jimmy, ty si niekde spomenul, že Radiohead je pre teba úplne prelomová kapela, ktorá zmenila tvoj pohľad na hudbu…

J: Áno, áno, to je moja srdcovka.

Veronika, ty máš nejakého konkrétneho interpreta, ktorý ťa nejako zásadne ovplyvnil?

T: Ja som zmiešanina všetkých mojich srdcoviek, a toho je hrozne veľa.

J: Daj tri.

T: No, vždy ma inšpirovali ženy s klavírom, to bola jedna veľká kategória. Tu patrí Regina Spektor alebo za mlada ešte Alicia Keys, to som mala tak 11 rokov…

Napríklad, že Diamanda Galas?

T: Jáj, tá je ale strašne divná, tá je taká na hrane. Ale počula som ju. Tam je ten operný spev a to až tak nemusím. Ďalšia kategória je vážna hudba, a to skôr moderná hudba 20. – 21. storočia, napríklad Arvo Pärt. Momentálne je môj veľmi obľúbený estónsky skladateľ, Erkki-Sven Tüür, on je úplne super. No a potom ešte elektronika, ale neviem, či tam mám nejakú srdcovku, to skôr taký mix.

Spojiť symfonický orchester s elektronickým producentom a speváčkou je celkom netradičné (aspoň na Slovensku) a podobných kvalitných projektov je strašne málo. Ako by ste popísali spoločnú prácu, myslíte si, že projekt vyšiel a bude zaujímavý pre poslucháčov?

J: No, ja si myslím, že to bude dobré a že to vyšlo. A hlavné, čo ma teší, je to, že Tomo Popovič je dirigent, a on je z toho veľmi nadšený, že má takúto príležitosť. Jeho to baví, napísal aranžmá na skladbu, celé sa to trochu zmenilo, tak som zvedavý na výsledok, keď to zahráme pre ľudí.

T: Ja som z toho bola tiež strašne rada, ale najprv som si myslela, že je to nejaký hoax, keď mi to Jimmy oznámil (smiech). Taký detský sen sme si vlastne splnili. Akože ten koncept nie je nič nové vo svete, ale nikdy by ti  nenapadlo, že sa to stane aj tebe, že si to môžeš vyskúšať. Je to celkom haluz.

IMG_9397

Myslíte si, že z toho vznikne aj nejaká ďalšia spolupráca?

J: No, to neviem, ale ja by som strašne chcel zahrať celý koncert takto s orchestrom.

T: Mne to príde, že je to taká brutálna vec a pre staršie kapely. Vieš, že niečo si dokázal a teraz máš právo na koncert s orchestrom (smiech).

J: Nemyslím si, že musíš byť stará kapela, čo niečo dokázala, aby si mohol hrať s orchestrom. Proste odohráš s orchestrom a hotovo.

T: Hej, len tam to proste musí chcieť robiť ten človek, čo to aranžuje.

J: Však áno, o tom som sa bavil, a všetko vyzerá, že by mohlo dopadnúť dobre. Len, samozrejme, treba to ešte celé premyslieť.

T: Tak, držím ti palce. Ja som kedysi strašne chcela hrať s orchestrom a mám tie sláčiky, ale teraz začínam trochu iné veci. Ja to mám vždy tak, že ja si vyskúšam niečo nové, odškrtnem a idem ďalej (smiech).

Prednedávnom si zverejnila taký zaujímavý teaser k novému albumu. Boli to vlastne len fotografie, ktoré mali ukázať náladu pripravovaných pesničiek. Vieš nám prezradiť k nahrávke niečo viac?

T: No, v podstate, inšpirované to bude viac takým noiseom, ale v podstate to bude niečo medzi popom a noiseom. Budú tam slovenské texty a spievať budem veľmi potichu, lebo sú tam strašne osobné texty. Už nebudem hulákať ako doteraz. A bude to asi viac-menej elektronické a klavíru len trochu. A začali sme to robiť aj s chalanom, Tomášom, ktorého som zavolala na koncerty, nech mi pomáha. No a vkusovo sme si dosť sadli, počúvame to isté, takže skladby si medzi sebou posielame a konzultujeme. Väčšinou ja urobím základ a on to nejak posunie, čosi pridá.

A vieš už povedať, kedy to vyjde či je to ešte len na začiatku?

T: No, je to úplne rozpracované a ja si myslím, že reálny čas na to dokončiť to bude až v lete. Teraz chodím do školy normálne každý deň a Tomáš má tiež veľa práce.

Budete v najbližšej dobe niekde koncertovať? Chystáte sa na nejaké letné festivaly?

J: No, ja jeden festival mám, ale to nejdeme prezrádzať teraz (smiech).(Pozn.: Jimmy Pé bol spolu so Stroonom a FVLCRVM-om ako support na piatkovom koncerte Emiky). A 11.4. budem hrať vo Viedni, v rámci poľského labelu Mad Hop.

Jimmy-Pe

Jimmy Pé. Foto: Doba.sk

 

Takže okrem Bratislavy nič?

J: No, bohužiaľ. Ťažko sa to rieši, mimo Bratislavy… Ja neviem, veľmi o to ľudia asi nemajú ani záujem alebo čo.

V Žiline máme napríklad výborné kultúrne centrum, Stanica Záriečie…

J: Hej, jasné, však Stanicu poznám. Veď ja by som hrával všade, ale nejako to nejde. V Žiline som mal hrať, ale nakoniec som nehral…

Keď sme sa bavili o Veronike, chystá nový album, ako si na tom ty, máš čosi pripravené?

J: No, to je sranda, ako sme sa bavili o tom inšpiratívnom útlme. Lebo vyjde mi EPčko (smiech). Dokonca asi až 5-6 trackové. Ale to som robil minulý rok, to je viac-menej hotové. Teraz čakám na remixy, a keď ich budem mať hotové, vydáme to na poľskom vydavateľstve Mad Hop.

A čo hovoríš k dnešnej nominácii na elektronickú nahrávku roka? Je to pre teba veľká pocta?

J: No, ja som veľmi rád. Či vyhrám, to si nemyslím, podľa mňa to vyhrá Fallgrapp (pozn.: Fallgrapp vyhral 4 ceny z 5). Oni majú väčšiu fanúšikovskú základňu. Mne je to v podstate jedno, máme tam z Gergazu troch zástupcov, takže ja chcem, aby to len vyhral jeden z nich. Jediné, čo by som veľmi chcel, aby Fallgrapp vyhral cenu Album roka.

Veronika, ty budeš niekde vystupovať v blízkej dobe?

T: Áno, jasné. 25. marca s Korben Dallas v Bratislave a potom 26. so skupinou Inheritance v Košiciach. A ešte, keď hovoríš o Žiline, vystúpim tam v apríli aj s Katarziou v apríli.

Môžeme sa na koncerte tešiť aj na nejaké nové skladby?

T: Nie, ešte nie sú kompletné, takže zatiaľ doterajšiu tvorbu. Ale už ma niektoré ani nebavia (smiech). No, niektoré tie veci sú aj šesť rokov staré, a okrem toho, že som sa štýlovo a hudobne celkovo posunula, je tam melanchólia a taká depka, niečo, čo bolo vtedy… Už sa s tým toľko nestotožňujem. Žijem teraz šťastný život, a je to také zvláštne tváriť sa nejako, ako sa už vôbec necítim. Ono sa na to nemusíš hrať, precítiš to, ale musíš sa vracať k tým veciam a to môže byť nepríjemné.

Hudbu Tante Elze nájdete na jej SoundCloude, Jimmyho Pé v tomto odkaze. 

Otázky: Krištof Budke Korekcia: Monika Šramová Úvodná foto: Katarína Gálička, Ostatné: Dominik Harman

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *