Známy slovenský festival Wilsonic oslávil v piatok 12.6. už 15. rok svojej existencie. Organizovať a viesť hudobný festival elektronickej hudby na Slovensku takto dlho si určite zaslúži obdiv. Pri tejto príležitosti sme položili hlavnému organizátorovi Tiborovi Holodovi zopár otázok.

„Takmer 800 návštevníkov, 6 účinkujúcich a pravá atmosféra klubovej párty. Wilsonic nesklamal, magická noc a úžasný vibe,” tešili sa fanúšikovia na sociálnych sieťach na druhý deň, spokojní boli aj hudobníci a v konečnom dôsledku aj organizátori. Tí sa museli vyrovnať s nečakanou zmenou programu – londýnsky producent Boddika kvôli ochoreniu odriekol vystúpenie len pár hodín pred odletom. Anglického hosťa viac než dôstojne nahradil domáci matador Toky, takže priaznivci techna neboli o nič ukrátení,“ píše sa v tlačovej správe Wilsonicu.

Rozhovor s Tiborom Holodom nasleduje nižšie.

Wilsonic 2015 @Michal Babincak (19)

Atmosféra festivalu v piatok 12.6. v Ateliery Babylon Foto: Michal Babinčák

Tento rok oslavuje Wilsonic už 15 rokov. Ako hodnotíš doterajší vývoj festivalu, si so všetkým spokojný alebo je veľa vecí, ktoré by si takto spätne robil inak?

Fúha, kde skôr začať… Ja som so sebou skôr nespokojný, nech sa to týka hocičoho, a to sa samozrejme prenáša aj na to, čo robím, čiže aj na Wilsonic. Tých vecí je určite dosť, no ja nie som človek, ktorý sa príliš zaoberá minulosťou.

Povedz nám niečo o vzniku festivalu. Kto ti pomáhal Wilsonic organizovať a ako vyzeral prvý ročník? 

Prvý ročník sme robili spolu s Michalom Hvoreckým, v podstate sami dvaja. Pomáhali nám priateľky a kamaráti. Niektorí dokonca tak, že išli priviezť samotných účinkujúcich z rôznych kútov Nemecka či Rakúska. Pamätám si, ako nám napríklad Juraj Johannides požičal svoju dodávku, aby sme ňou mohli priviezť účinkujúcich z Berlína. V dobe, keď ešte nefungovali nízkonákladové aerolinky, nás to takto vyšlo lacnejšie. Okrem hotelov spali účinkujúci napríklad aj u Michalovej babky (úsmev). Festival mal vtedy naozajstného DYI ducha a takmer rodinnú atmosféru. Toto všetko ocenili aj prizvaní účinkujúci aj napriek faktu, že to nebol spôsob produkcie, na aký sú zvyknutí. Mnohí sú vďaka tomu dodnes moji kamaráti.

Aké je to v roku 2015 na Slovensku organizovať festival elektronickej hudby? Ak sa nemýlim, počas minulých rokov boli partnermi festivalu aj Ministerstvo kultúry či automobilka Fiat Slovensko. Dokáže byť Wilsonic aj s takouto pomocou ziskové podujatie?

Stále je to komplikované. Prvé roky sme sa z pohľadu fundraisingu nachádzali stále niekde na „území nikoho“, kde nám na jednej strane vraveli, že sme príliš „umeleckí“ pre komerčný sponzoring a na druhej strane, že sme príliš komerční pre grantovú podporu. V každom prípade som však vďační všetkým, ktorí sa s nami spojili a pomáhali pri organizácii festivalu. Ministerstvo kultúry nám prispieva až v posledných dvoch rokoch, ide však o menšiu, z hľadiska rozpočtu symbolickú čiastku. No vďaka aj za ňu.

Sám si DJ, dokonca známy aj za hranicami našej republiky. Ako sa pozeráš na súčasnú hudobnú situáciu na Slovensku? Sú napríklad naši producenti elektronickej hudby na podobnej úrovni ako inde v Európe?

Samozrejme, nie všetci, ale producentov, ktorí tú úroveň dosahujú, je stále viac. Sme malá krajina, ktorá ma za sebou istý vývoj. Ako sa vraví, tieň nepreskočíš, takže ja si myslím, že vzhľadom na našu veľkosť sme v adekvátnom stave. Zopár z nich, čo sa úrovne produkcie týka, má dokonca nadpriemernú úroveň, čo je veľmi dobré. Už len treba, aby sa im podarilo preraziť na širšom trhu, pretože to dokáže dať prepotrebný impulz naspäť do scény a nakopnúť tak ostatných producentov.

Wilsonic bol tento rok výnimočný aj tým, že sa spojil s Bratislava Design Week. Kto bol iniciátorom tohto spojenia? Myslíš, že to pomôže aj návštevnosti festivalu?

Vyplynulo to z viacerých okolností ako blízkosť cieľovej skupiny i faktov, že sa BDW presunul termínovo do „nášho“ týždňa. Tiež sa osobne dlho poznáme s Ľubicou (Hustou), ktorá stojí za BDW. Obidvom stranám to prišlo ako logický krok a vzájomná výpomoc.

Autor článku: Krištof Budke Úvodná Foto: fm.rtvs.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *