6. ročník festivalu Sensorium sa blíži a my už poznáme oficiálny program. Po predošlých dvoch rokoch sa návštevníci môžu stretnúť konečne bez obmedzení. Headlinerom bude jeden z najvyhľadávanejších afrických umelcov – 62-ročný Ata Kak, ktorý živým príkladom toho, ako sa vďaka internetovým hľadačom pokladov môže z relatívne neznámeho umelca stať senzácia. Po 25 rokoch ticha hrá na festivalových pódiách od USA až po Austráliu. Tento “ghanský národný poklad”, ako ho prezývajú médiá, zahrá prvýkrát aj na Slovensku už 18. júna. Po minuloročných vypredaných koncertoch prináša festival Sensorium: Beyond The Sound 2022 zvučné mená medzinárodnej scény. Festival sa koná 17. a 18. júna v bratislavskej FUGE.

Okrem Ata Kak sa predstaví aj DJ Plead – zásadná postava austrálskej klubovej scény.

O Ata Kakovej nahrávke Obaa Sima píše britský FACT Magazine ako o „najdôležitejšom albume roku 2015.“ Ata Kak, vlastným menom Yaw Atta Owusu, má za sebou obdivuhodný životný príbeh. S výnimkou domovskej Ghany deväťdesiatych rokov ho zvyšok sveta objavil až relatívne nedávno, vďaka muzikológovi Brianovi Schimkowitzovi z vydavateľstva Awesome Tapes From Africa. Nové vydanie albumu sa následne zaradilo medzi najlepšie nahrávky dekády a predalo tisíce kusov. Ata Kaka katapultovalo zo záhradky plnej banánovníkov na veľké festivalové pódiá ako Glastonbury, Sónar Barcelona či Field London.

Jeho vystúpenie sme naživo zažili na katovickom OFF Festivale v roku 2016 a môžeme potvrdiť, že šlo o nezabudnuteľný umelecko-športový zážitok (P.S.: Budete skákať!)

Z jeho koncertov srší frenetická multikultúrna energia juhoafrického Shangaan electra, britského grime, ghanského highlife či dancehall. Autenticky “dokonale-nedokonalú” produkciu s noblesou raného Chicago house dopĺňa rap v ghanskom dialekte Twi. Album Obaa Sima je nezaťažený nutnosťou patriť niekam – či už do špecifického žánru, štýlu alebo éry. Ata Kak je jednoducho žáner sám o sebe. V rámci festivalu Sensorium: Beyond the Sound zahrá so štvorčlennou kapelou.

Ďalším zvučným menom v programe festivalu je DJ Plead. Platforma Boiler Room ho prezýva “korunným princom libanonskej klubovej produkcie”. Plead spája tradičné blízkovýchodné rytmy a ten najsúčasnejší klubový zvuk ozývajúci sa v rave katedrálach od Berghainu až po londýnsky Fabric.

Sensorium: Beyond The Sound tiež predstaví bohaté spektrum domácej scény. Wyme je DJka a zakladateľka queer safe-space klubovej noci xeno-. Vo svojich setoch sa špecializuje na chirurgické spájanie odvrátených strán klubovej, popovej a experimentálnej produkcie.

DJ GÄP (SoundCloud) sa rád pohybuje v ostrých kontrastoch niekde medzi južanskými rytmami, industriálom, deväťdesiatkovým R’N’B a abrazívnejšími klubovými žánrami. Doplnia ich v Prahe usadená slovenská DJka seafur či DJka a promotérka Tea Tralna z kolektívu BWO.

Vzdelávací program festivalu bude lektorovať Fero Király, ktorý uvedie workshop pre seniorov so zameraním na netradičné hudobné nástroje. Pre všetkých Ukrajincov a Ukrajinky je vstupné na podujate zadarmo. Prvá vlna permanentiek a jednodňových lístkov za zvýhodnenú cenu pre tých najrýchlejších je teraz v predaji cez goout.sk

Zdroj: TS Sensorium poskytol Swine Daily Juraj Hoppan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *