Už 9. a 10. júna sa v Bratislave v Slovenskej národnej galérii a v klube FUGA odohrá festival Sensorium: Beyond The Sound 2023. Fanúšikovia experimentálnej hudby sa môžu tešiť na dva večery so zásadnými postavami súčasnej hudby ako napríklad japonsko-kanadský umelec Doon Kanda, japonský experimentátor Kenichi Iwasa z vydavateľstva PAN, kodaňské futuristické duo Lyra Valenza, škótsko-český producent Evil Medvěd, mladý slovenský experimentátor Kodiki a pestrý výber ďalších talentov.

Festival Sensorium: Beyond the Sound chce prispieť k vytváraniu diverzifikovaného a angažovaného kultúrneho prostredia prostredníctvom dramaturgie, ktorá sa namiesto estetizácie “novej doby temna” obracia k budúcnosti vyrastajúcej z radikálnej imaginácie v duchu citátu „pred budovaním lepšieho sveta si najprv musíme takýto svet predstaviť“.

Za štyri roky existencie odpremiéroval festival oceňovaných svetových umelcov a umelkyne, ktorí*é často pôsobia mimo Európu, ako: Nazar (Angola), DJ Diaki (Mali), DJ Plead (Naarm), Evitceles (Bulharsko), Saša Spačal (Slovinsko), Thomas Ankersmit (Holandsko), Lanark Artefax (Veľká Británia), ale uviedol aj rôzne ambiciózne inštalácie či vzdelávacie programy.

DJ Diaki v klube FUGA počas Sensorium 2022

Ročník 2023 pokračuje v odhodlaní hlavného dramaturga Juraja Hoppana pohybovať sa takpovediac mimo zabehnutých chodníčkov. Hlavným hosťom štvrtého ročníka je japonsko-kanadský umelec Jesse Kanda, vystupujúci pod menom Doon Kanda (skúsení návšetevníci možno pamätajú z olomouckého festivalu PAF 2020). Kanadský rodák je známy vďaka prelomovým vizuálom pre Björk, FKA Twigs, Arcu, módnu značku Hood By Air (HBA), ale aj vďaka sugestívnej elektronickej produkcii plnej odstredených endorfínov. Jeho hudba vyšla na rešpektovanom labeli Hyperdub (Burial, Laurel Halo, Nazar, Jessy Lanza, Ikonika,…). Prekypuje slobodou, autenticitou, výrazným rukopisom a odhodlaním nachádzať krásu v zdanlivo odpudivých zákutiach hmotného i nehmotného sveta.

V rámci slovenskej premiéry sa predstaví s ojedinelou audiovizuálnou performance šitou na mieru átriu Slovenskej národnej galérie, rozhodne odporúčame!

V novej SNG sa predstaví aj jeho krajan Kenichi Iwasa. Táto tieňová, ale kľúčová postava londýnskej scény predvedie organické zvukové svety za pomoci trumpety a perkusií v objatí jemnej elektroniky, akoby na druhej strane časopriestoru.

Slovensko-maďarská hudobníčka Adela Mede skúma vzťah hlasu s technológiou a terénnymi nahrávkami. Jej intímne ambientné výpovede pozbierali pozitívne recenzie v zahraničnej tlači ako napríklad vo The Wire, The Quietus či Dazed, ktorý o jej debute napísal ako o “art-popovej nahrávke, ktorá siaha ku hviezdam.” Kandu, Iwasu a Mede festival uvedie v spolupráci so Slovenskou národnou galériou a pôjde o vôbec prvé koncerty tohto druhu v nových priestoroch galérie.

Adela Mede

Adela Mede by Jakub Václavek

Sobotný klubový program v kultúrnom centre FUGA sa bude niesť v znamení subverzie a novátorstva. Kodaňské duo Lyra Valnza prinesie svoju euforickú futuristickú elektroniku, ktorá redefinuje vzorce súčasného klubového zvuku. Po výbušných koncertoch v rámci pražského Lunchmeat Festivalu či dánskeho Roskilde sa vracajú do FUGY predstaviť nový album Low Gear No Pressure.

Večer otvorí nekompromisný škótsko-český producent Evil Medvěd, ktorý sa okrem vlastnej tvorby venuje a komunitnému hudobnému vzdelávaniu s fokusom na inklúziu žien a trans ľudí. Sekundovať mu bude nový talent na slovenskej scéne, skvelý producent Kodiki. Študent odboru Digitálne umenie na VŠVU predstaví svoje najnovšie hyperpopovo ladené EP. Mimo-eurocentrické kontexty, závan nových žánrov Južnej Ameriky a Afriky a ponor do zákutí soundcloud platformy prinesie špeciálny spoločný set AstraZeneca x wyme x seafur, ktorý pôvodne vznikol na objednávku T3 – kultúrneho prostriedku pre pražský festival Alternativa. Doon Kanda sa okrem koncertu v SNG v nasledujúci večer predstaví aj s eklektickým DJ setom vo FUGE.

Kodiki

Kodiki by Miroslav Čuridlo

Ak sa rozhodnete festival podporiť nad rámec bežného vstupného, v rámci Sensorium Supporter permanentky dostanete ako darček vôňu Tangerine Dusk, ktorú pre festival namiešal spriaznený brand Scents by Eggtuition. V prípade podpory v rámci lístka Full Package Pass vám festival zašle okrem vône aj publikáciu Stockpiling Food For Thought, ktorá prináša eseje troch autorov na tému hľadania udržateľnej budúcnosti v umení a kultúre.

Druhá vlna permanentiek a jednodňových lístkov za zvýhodnenú cenu pre tých najrýchlejších je teraz v predaji cez https://goout.net/. Podrobný program nájdete na www.sensorium.is alebo na Facebook evente.

YouTube Playlist Sensorium 2023 ✽ link
Spotify Playlistlink
Playlist Jesse Kanda Visual Workslink

[Sensorium: Beyond the Sound 2023 sa koná s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia (hlavný partner), Nadácie Mesta Bratislavy a BKIS – Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Partnerom podujatia je Slovenská národná galéria.]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *