KC Hviezdne noci (Ladovňa) v úvode leta, 11. júna v Bytči, predstavia slovenskú premiéru afrického producenta Slikbacka. Nadviažu tak na uvedenie popredných mien klubovej elektronickej scény z minulého roka, ako boli Brutalismus 3000 (v spolupráci s Nočnou) a Don Zilla. Ladovňa sa tak v rámci Slikbackovho turné zaradí medzi európske kluby a festivaly, ako sú španielska Primavera či berlínsky Tresor. Mladému kolektívu KC Hviezdne noci sa tak podaril unikátny svetový booking.

Pozornosť fanúšikov alternatívnej tanečnej hudby upriami na začiatku leta priestor Ladovne, ktorý bude hostiť v súčasnosti často skloňované meno elektronického producenta pôvodom z mesta Nairobi – Slikback. Producent občianskym menom Freddy M Njau reprezentuje škálu talentovaných producentov z východnej Afriky, ktorí postupne dobíjajú Európu a svoje miesto si vyhradzujú na stageoch popredných festivalov elektronickej a alternatívnej hudby ako sú Rewire, CTM, Unsound, Primavera či Sónar.

Slikbackova tvorba kulminuje na pomedzí viacerých žánrov, kde sa plynulo spájajú fragmenty pôvodných afrických rytmov, techna či experimentálnej elektroniky. Slikbackove sety často siahajú v rámci zvukových paliet ešte ďalej k noisovým pokusom, či temným trapovým a hip-hopovým zákutiam.

Špecifickým pre jeho tvorbu je aj veľké množstvo releasov, ktoré stihne počas jediného roka vydať. V roku 2022 to bol album CONDENSE, kde sa spojil s viacerými poprednými európskymi menami ako Giant Swan alebo v s pražskou producentkou Martyynou. Za zmienku stojí i EP LOSSLESS v kolaborácií s francúzskym Brodinskim a sólo EP TIER či najnovší projekt 22122. Vypočujte si aj skladbu s Brodinskim pre kompiláciu Promesses, ktorú sme premiérovali na SoundCloude.

Podujatie otvorí svojim setom producent Dead Janitor. Stála osobnosť slovenskej elektronickej experimentálnej scény už roky produkuje nepredvídateľné vzorce zvukových textúr od industriálu, cez glitch a breakbeat. Naposledy na albume Pendulum, ktoré vyšlo cez label urbsounds. V Ladovni svoju existenciálnu elektroniku s ukrytými tanečnejšími výpadmi predstaví hneď po zotmení.

Line-up doplní producent Ladislav Zensor aka Exhausted Modern, ktorý zahrá set pod svojim novým pseudonymom Oblaka. Pôsobí v Prahe ako rezident priestoru Planet Za, je šéfom labelu Endless Illusion a v Ladovni odprezentuje žánre presahujúci mix industriálnej tanečnej elektroniky.

Svojim mixom súčasnej tanečnej avantgardy nás k Slikbackovi priblíži aj náš šéfredaktor Swine Daily Krištof Budke aka VLZQUES.

◣ Zdroj: Richard Michalík, KC Hviezdne Noci (Ládovňa)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *