Africké beaty v Praze. Nultou párty ze série Šelest agentury Heartnoize představující přední světovou elektronickou tvorbu odstartovala na začátku září na pražském Stalinu MC Yallah a Debmaster z hudebního labelu Nyege Nyege. Z ugandského kolektivu původně pochází i headliner Šelestu #1, nairobský hudebník Slikback. Při jeho pražské premiéře, která se odehraje 16.11. v klubu Ankali, ho doprovodí v Praze usazení producenti elektronické hudby. Od Olivera Torra, Traumy, mʊdʌki až po back to back set Martyyny a Idy Elastic.


Elektronická hudební scéna je ve východní Africe na vzestupu a z undergroundového prostředí místních klubů se v posledních letech rozpíná až do Evropy. Slikback a jeho teprve tři roky trvající kariéra, za kterou už má na kontě přes 400 skladeb, je toho dobrým příkladem. Pestrá tvorba, která v sobě kombinuje prvky hip-hopu, grimeu, trapu nebo gqom, a zároveň se nebojí experimentovat s jejich hranicemi, se v roce 2019 dostala na polský festival progresivní elektroniky Unsound. Následovala další vystoupení na festivalech CTM, Sónar nebo Dekmantel. V Ankali se producent uvede jedním ze svých premiérových live setů.

Mezi nejnovější přírůstky do Slikbackovi diskografie se řadí zářijové album MELT, na kterém spolupracoval mimo jiné s Brodinskim nebo Tzusing. Už jeho debutové EP Lasakaneku zařadil server Pitchfork mezi devět alb labelu Nyege Nyege, které si musíme poslechnout. „To, s čím [Slikback] přichází, v sobě nese prvky grimeu, trapu, drum’n’bassu a singeli; na některých místech je jeho hudba podobná jihoafrickému gqom, jindy se duchem, pokud ne přímo zvukem, blíží africko-portugalským beatům. Především ale zní jako hudba bez místa, jinak řečeno – jako by byla odevšud a odnikud najednou,“ hodnotí magazín počátky tvorby nairobského producenta.

Kromě Slikbacka se v Ankali představí také producent, DJ a zakladatel labelu XYZ Oliver Torr. Do jeho širokého portfolia, ve kterém nechybí spolupráce s hudebnicí Katarzia nebo kapelou Black Tar Jesus, se v únoru tohoto roku přidalo také kritiky oceňované EP Fragility of Context. Pro Šelest si připraví na míru vytvořený živý set. Svůj premiérový back-2-back zahraje také Martyyna, zakladatelka klubových parties KSK a členka crew Blazing Bullets, a multimediální umělkyně Ida Elastic. Nebude chybět ani Trauma z kolektivu Wrong a původem běloruská producentka mʊdʌki.

Prečítajte si aj našu recenziu na album FRAGILITY OF CONTEXT od Olivera Torra.

 

Více o podujatí ✱ PředprodejHeartnoize

Zdroj: TS Heartnoize Promotion

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *