(Na konci článku nájdete videá z koncertov)

Sónar je festival, ktorý sa už od roku 1994 odohráva v centre Barcelony. Oproti väčšej Primavere ponúka program zameraný na elektronickú hudbu, alternatívu a rap. Nenájdeme tu rockové kapely, ani najväčšie mainstreamové mená. Súčasťou je aj Sónar+D, ktorý obsahuje audio-vizuálne vystúpenia experimentálnych umelcov, diskusie a program zameraný na najnovšie trendy v oblasti nových médií či umelej inteligencie. Festival sa dá zhrnúť ako spojenie Music, Creativity & Technology. Predstavte si pražský Lunchmeat Festival v spojení s akousi alternatívnejšou Pohodou. Ako bonus je samozrejme okolité prostredie nádhernej Barcelony. Festival sa navyše rozširuje cez eventy vo viacerých mestách po svete ako Bogota, Buenos Aires, Hong Kong, Reykjavík či Istanbul.

Pre mňa osobne sa festival niesol v znamení vlhkých horúčav, osviežujúcich rytmov juhoafrického žánru amapiano a oproti domácim festivalom skvelou kvalitou zvuku, rovnako ako aj svetelnej show. To sú prvky, ktoré sú veľmi dôležité a majú dopad na celkovú kvalitu a zážitok z vystúpenia. Najmä pokiaľ ide o DJ sety. Line-up bol pre mňa osobne tak dobrý, že som mohol prakticky v každú hodinu ísť na dobrý set. Niečo, čo sa mi na väčších festivaloch nestáva. Tento report píšem z mojich poznámok z Barcelony neskôr, priamo z poľského Trojmiasta: Gdańsk, Gdynia, Sopot, kde prebieha Open’er Festival. Tu je zasa pár veľkých svetových umelcov a popri tom veľa „voľného miesta“ v programe.

What art can teach us about Web3?

Sónar a Španielsko celkovo má veľkú strategickú výhodu. Aj pre svoju polohu a jazyk tu bez problémov môžu vystupovať medzinárodní umelci z Južnej Ameriky, Európy aj Afriky zároveň. Vieme tu teda zažiť vystúpenia, ktoré sa k nám do Slovenska alebo Česka nedostanú. Kamo Mphela, DJ Maphorisa, C Tangana, Nathy Peluso a veľa ďalších. V tomto prepájaní a stretávaní viacerých kultúr je Španielsko mimoriadne pestré a je to cítiť.

Výborne hodnotím aj pestrosť rôznych súbžánrov elektronickej hudby na festivale a tak človek nemohol povedať, že sa „nudí“ v monotónnosti DJ setov. Pre priblíženie – o 16:30 zájdete na španielsku raperku Juicy Bae a po nej na newyorskú queer house music ikonu LSDXOXO. Ďalej nasleduje španielska rebelujúca Samantha Hudson s bizarnou grotesknou strip show. Na výber je ďalej back to back set Yung Singh a SUCHI, ktorí su aktuálne kvôli Boiler Room setom dvaja z najvyhajpovanejších svetových DJs. Na upokojenie si môžete ísť pozrieť fascinujúci audiovizuálny set „A World of Service“ od JASSS & Ben Kreuknieta či Lafawndah v druhej klimatizovanej sále s pohodlnými kreslami. Nasleduje elektronicko industriálny tvrdý set od speváčky Louisahhh, párty s Partiboi69, či uruguajský klubový experimentátor Lechuga Zafiro.

Sónar+D Stage

Následne sa presuniete autobusom priamo do ďalšieho komplexu na program Sónar by Night. Večer otvára najznámejší španielský raper C Tangana, s ktorým spieva každé slovo absolútne preplnená hala. V miestnosti je asi tak 35 stupňov a nedá sa dýchať, ale Sónar by Night našťastie ponúka ešte tri ďalšie stage. A po ňom festival ponúka veľké DJ mená: nasledujú totiž Eris Drew b2b Octo Octa a DJ Marcelle. Ja si skôr vyberám newyorskú Venus X, ktorá svojimi parties a DJ setmy s kolektívom GHE20G0TH1K posunula hranice experimentálnej klubovej hudby.

Amnesia Scanner

Netreba vymenovať a opísať všetky sety jednotlivo. Za zmienku určite stál 3 hodinový set DJ Python-a, ktorý sa vynoril z minimal-tanečných vôd k tradičnému reggaetonu Tego Calderóna, 6-hodinový nočný set amapiano hviezd DJ Maphorisa a Kabza de Small. Argentínska Nathy Peluso so svojou neskutočne dynamickou a živelnou choreografiou, pred Chemical Brothers sme uprednostili ugandskú dark-synth-perkusívnu skupinu Niholixca z kolektívu Nyege Nyege. No a za koncert celého festivalu považujem jednoznačne doñu Arca. Tá predviedla absolútne slobodnú výraznú a radikálnu selekciu bez akejkoľvek tradičnej koncertnej formy. Raz hrala tradičné španielske pesničky, raz 200-BPM africkú elektronickú hudbu z Nyege Nyege, ktorú striedala z happy hardcore trance, ktorý striedala s jej reggaeton skladbamy. Unikátny set, ktorý krásne zakončila melancholickou kompozíciou na piáne.

Arca

Sónar rozhodne odporúčam všetkým fanúšikom elektronickej a alternatívnej hudby, ktorý chcú posunuť svoj zážitok na ďalšiu úroveň.

Arca:

Chemical Brothers

C Tangana & Nathy Peluso

Nathy Peluso

Pongo

dddd

Sónar+D

ddd

Kamo Mphela

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *