Koncom marca sa do lisabonského Parku Eduarda VII – Pavilhão Carlos Lopes vrátil španielsky festivalový gigant Sónar. V rámci druhej edície na portugalskej pôde predstavil pestrú zmes lokálnych a zahraničných talentov, začínajúcich umelcov a umelkýň aj veľké svetové ťaháky ako Oneohtrix Point Never, Shygirl a Sevdaliza.

Oneohtrix Point Never x Freeka Tet ťahajú nitky

Nestáva sa až tak často, že veľký festivalový headliner je zároveň aj jedným z najinvenčnejších bodov programu. V prípade Daniela Lopatina aka Oneohtrix Point Never by sa ale dalo hovoriť o stávke na istotu. Lopatin v doprovode francúzskeho multidisciplinárneho umelca Freeka Tet predviedol výživnú audiovizuálnu show poskladanú z prevažne nového materiálu z albumu Again, nechýbali ale ani časom overené “hity” ako Boring Angel či Animals.

Post-internetová hauntológia s videohernými trópmi a tonou popkultúrnych VHS referencií otvorili nestabilný emočný portál do dávno zabudnutých a zároveň fascinujúcich nočných môr z detstva. Od Lopatinovského výskumu nostalgie bez skĺznutia do retrománie, cez vokály akoby rekonštruované po autorovej smrti pomocou A.I., až po dynamickú dramaturgiu celej show, všetko ešte umocnila bábková performance. Freeka Tet v nej ťahal nitky bábkovej verzie Lopatina a tú snímal na plátno za samotným performerom, často v kontradikcii s aktuálnym dianím na pódiu. Vrcholom a zároveň najvtipnejším momentom bola pesnička Krumville s gitarovou pasážou, ktorú Freeka Tet “zahral” na bábkovej miniatúre gitary.

Vanyfox a batida bezčasie

Jeden z najpresvedčivejších setov celého festivalu predviedol lisabonský rodák Vanyfox, ktorý momentálne pôsobí v Paríži. Typický mix angolského dedičstva (kudura a batidy) Vanyfox rozšíril o hutné afro housové pasáže a zvláštne perkusívne tracky, ktoré boli rovnako zábavné na počúvanie aj tancovanie. Jeho set bol podobný ako jeho ostatný album Sonho Azul: uvoľnený, no zároveň nástojčivý, rytmicky zložitý a zároveň okamžite podmanivý.

VANYFOX

ZenGxrl, DJ Satelite, dve generácie, dva dôkazy o vitalite lisabonskej scény

Podobne podmanivý set predviedla lokálna DJka vystupujúca pod menom ZenGxrl. Vibrantný mix obsahujúci amapiano, jersey club, house či funk carioca, prelínala s údernými klubovými prerábkami Y2K R&B s citom pre budovanie napätia.

Za výbuch afro-house posledných rokov môže z veľkej časti aj DJ Satelite. V roku 2000 založil label Seres Produções ako platformu pre rodiacu sa angolskú kuduro a afro-house scénu. Uplynulo 20 rokov a značka je stále dôležitou platformou pre domácich umelcov z Angoly aj mimo nej. Satelite v pôvabnom outdoor stane v Pavilhão Carlos Lopes predviedol len ťažko opísateľnú intenzívnu zmes fyzických groovov a hlbokých rytmov. Jeho set bol jedným z x dôkazov vitality lisabonskej scény.

Ďalšie pozoruhodné vystúpenia predviedli ambasádor a zakladateľ labelu Club Romantico DJ Florentino, ktorý spájal svoje kolumbijské dedičstvo s citom pre britskú bass music, Ana Pacheco balansujúca na eklektických hranách súčasnej leftfield elektroniky, post-punku a obskúrneho elektra, či multidisciplinárna umelkyňa XEXA so subtílnym zvukovým denníkom Vibrações de Prata, ktorý vyšiel koncom roka na prestížnej značke Príncipe Records.

Text + Foto: Juraj Hoppan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *