Tretia edícia festivalu Sónar Lisabon pozná svoj kompletný lineup. Počas 22. až 24. marca sa v Parque Eduardo VII stretnú medzinárodné ikony aj vychádzaujúce hviezdy aj portugalské talenty z undergroundu. Na tento ročník festivalu vysielame slovenského dramaturga Juraja Hoppana, ktorý stojí za sériou Plnka v klube FUGA, alebo FAQ v novom bratislavskom priestore Subdeck. Ak chcete vidieť koncerty a DJ sety z portugalského Sónar, sledujte nás na Instagrame.

XEXA

Multidisciplinárna umelkyňa XEXA, inšpirovaná afrofuturizmom vytvára hlboko osobné zvukové scenérie pomocou drevených nástrojov, hlasu, modulárnych syntetizátov a terénnych nahrávok. Jej hudba srší krehkými zvukmi a mikroskopickými detailmi. Jej debutový album na známom lisabonskom vydavateľstve Príncipe, Vibrações de Prata, stavia na „zvukovom denníku“, ktorý nahrala a vydala v roku 2021. Je pestrou zmesou moderného zvukového dizajnu a ozveny tradície a dedičstva.

Ana Pacheco

Rozmanitosť je jadrom všetkého, čoho sa dotke Ana Pacheco. Pastierka (!), psychologička, moderátorka rádiových relácií, promotérka a DJka Ana Pacheco balansuje na eklektických hranách súčasnej leftfield elektroniky, post-punku, elektra a oveľa viac. Od ranej elektroniky cez hypnotický trance až po rôzne obskurnosti zo zaprášených poličiek vinyl shopov, je zručná v miešaní žánrov, štýlov a vplyvov z celého hudobného spektra.

Florentino

Manchesterský producent a DJ Florentino spája svoje kolumbijské dedičstvo s citom pre britskú bass music. Jeho vášeň pre dancehall, soca a reggaéton mu našla miesto v low-endových zákutiach britského klubového undergroundu, najmä v kľúčovom manchesterskom party kolektíve Swing Ting. Od vydania svojich prvých skladieb spolupracoval s DJom Pythonom a Bad Gyal a založil si vlastnú značku Club Romantico (vydáva hudbu od Manuka Honey, Nicka Leóna & Bitter Babe, Safety Trance a iných).

Vanyfox

Mladý producent Vanyfox revitalizuje zvuk, ktorý definoval súčasnú portugalskú elektronickú hudbu za posledné desaťročie. Vanyfox v šlapajách DJ Marfoxa a DJ Nigga Foxa spája angolské rytmy batidy s prvkami vypožičanými z globálnej afrobeatovej scény. Najnovší album Sonho Azul dokonale reprezentuje jeho jedinečný zvuk: uvoľnený, nástojčivý, rytmicky zložitý a okamžite podmanivý.

VHOOR

Vo svojich 25 rokoch VHOOR zmenil zvuk baile funku. Jeden z najaktívnejších brazílskych producentov – sólo aj ako člen skupiny Weird Baile – stojí na čele vývoja žánru, ktorý naberá na popularite aj na európskej klubovej scéne. Jeho prelomová nahrávka, Baile, nahraná v roku 2021 s brazílskym rapperom FBC, sa vracia ku koreňom žánru, aktualizáciou odvážnej miamskej basovej a latinskoamerickej šablóny freestyle, ktorá ako prvá inšpirovala producentov vo favelách. Najnovšie experimentuje s prímesami amapiana, UK garage a breakbeatov.

Shygirl

Britská speváčka, raperka a skladateľka Shygirl pokračuje na svojej ceste v spájaní popu a alternatívy. Po vydaní remixov jej ostatnej nahrávky Nymph z roku 2022, s príspevkami od Björk, Fatimy Al-Qadiri a Kingdom, prináša novú klubovú show, ktorá sľubuje optimistické živé prerábky jej provokatívnych a zmyselných skladieb.

ZenGxrl

ZenGxrl vyrastala na okraji Lisabonu ale vždy zotrvala blízko k svojim angolským koreňom. UK funky verzus batida, Kendrick Lamar amapiano edity, gqom s baile funkom jej záber je naozaj široký a dynamický.

Oneohtrix Point Never

Oneohtrix Point Never netreba predstavovať nikomu, kto aspoň okrajovo sleduje dianie na elektornickej scéne. Od priekopníctva vôbec prvého internetového hudobného žánru (jeho skladba „nobody here“ je všeobecne považovaná za prvý príklad vaporwave) až po soundtracking filmov a produkciu albumu The Weeknd z roku 2022 Dawn FM, Daniel Lopatin aka Oneohtrix Point Never prešiel dlhú cestu. Fascinácia vzťahu hudby k jej vlastnej minulosti a prekračovanie nostalgie a pamäti sú trademarkom jeho tvorby. Na Sónar Lisboa 2024 zahrá v doprovode vizuálov francúzskeho umelca Freeka Teta, ktorý je známy svojou plundrickou a provokatívnou prácou pre ľudí ako Amnesia Scanner.

Sledujte nás na Instagrame / Sónar Lisabon nájdete tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *