Symbolicky 10.3. zahájil festival Spectaculare svoj jubilejný 10. ročník. Žánrovo naozaj rozsiahly audio-vizuálny festival ponúkne behom marca a apríla výber zaujímavých koncertov a predstavení z českej aj svetovej alternatívnej scény. Kurátor Josef Sedloň predstaví desať eventov od ambientu, cez klavírne koncerty, live elektroniku, experimentálnu hudbu až po epické veľkoformátové vizuálne predstavenia.

Headlinermi festivalu sú britská Max Cooper so showcaseom labelu Mesh, nemecký producent Pantha Du Prince či mexický experimentátor Murcof, ktorý zahájil festival 10.3. v kostole U Salvátora v Prahe. Viac o programe nájdete nižšie v článku ►

“Našim cílem je nabídnou návštěvníkům komplexní audiovizuální zážitek, který jim ve spojení s hudbou otevírá nový multidimenzionální prožitek. Věřím, že hudba člověka vnitřně rozvíjí, podporuje jeho duševní rozvoj. Přeju si, aby lidé dokázali vystoupit ze svých hudebních stereotypů a zkusili si zajít aspoň na jednu akci, která jim je blízká a která jim třeba promění jejich hudební vnímání.” popsal smysl festivalu jeho dramaturg Josef Sedloň a doplňuje: “Na festivalu se ukáží jak umělci, kteří se během deseti let na festivalu objevili, např. Mathias Grassow, Carlos Cipa či Max Cooper, tak i nová jména jako legendární francouzská producentka Chloé v doprovodu skvělé bulharské marimbistky, což je můj tajný tip.”

23.3. Robert Koch v Planetáriu Praha

Pohlcující audiovizuální show Sphere německého hudebníka Roberta Kocha a grafika Michaela Le Goffa proběhne 23. března v Planetáriu Praha. Diváky čeká dechberoucí cesta blízkým i vzdáleným vesmírem za doprovodu Kochovy hudby. Nebudou chybět drony, kyselinové syntezátorové plochy i elektronický tep, které mají za úkol vytvořit trochu tísnivou a zároveň osvobozující atmosféru volného kosmu. Ta vynikne obzvláště v 7.1 surround systému ozvučení planetária.

Jednou z premiér letošního festivalu Spectaculare bude 27.3. vystoupení legendární francouzské producentky elektronické hudby Chloé, kterou doplní bulharská multiinstrumentalistka Vassilena Serafimova na perkusivní nástroje, v čele s netradiční marimbou. V Paláci Akropolis představí své společné album Sequenza, jehož live zpracování nadchlo například i minulé Benátské bienále.

29.3. se festival spojí s Mezinárodním dnem piana (aka Piano Day) – celosvětovou událostí oslavující hru na klavír, kterou před pár lety založila skupina umělců v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Koná se vždy 88. den v roce a letos vystoupí v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina německý skladatel Carlos Cipa, Irena a Vojtěch Havlovi a Petr Mazoch. Praha se tímto koncertem připojí k několika dalším světovým metropolím.

Kultovní německý experimentální producent elektronické hudby Pantha du Prince, známý svou zálibou v rovných beatech a experimentálních konceptech, působí na klubové scéně už dvacet let. Pražské publikum seznámí 31.3. v Paláci Akropolis se svým novým albem Garden Gaia, kde akcentuje přírodní témata a organicky míchá elektroniku s akustickými nástroji, často vlastní výroby. Není pochyb, že půjde opět o experimentálně laděný, nicméně hluboce promyšlený a kompaktní live spektákl.

Prvního dubna obsadí MeetFactory britský inovátor Max Cooper, který úplně poprvé přiveze do ČR nabitou showcase svého labelu Mesh Records. Pečlivě vybraný program vyplní audiovizuální workshopy umělců a producentů vizionářského vydavatelství Mesh. Noční část ovládnou live acty špičkových producentů Alexe Banske a Llyra, které doprovodí exkluzivní tříhodinový set právě zakladatele Maxe Coopera. Ten provede posluchače všemi zákoutími své produkce i letité hudební inspirace. Není překvapením, že vystoupení všech umělců doprovodí jak VJ sety šité na míru umělci z Mesh Records, tak site specific vizualizace, v tomto případě vjing českého umělce Jana Hladila (např. Signal Festival).

Apparat počas Spectaculare 2019

Hudební část festivalu uzavře 14.4. dvojice světově uznávaných představitelů ambientu a IDM Mathias Grassow a Arovane. Dvojkoncert hudebního mystika a legendy drone music Grassowa a klasika inteligentní taneční hudby Arovane proběhne v prostorách CAMPu a bude opět doplněný o sugestivní velkoplošné vizualizace Jana Hladila, které doprovodí ambientní představení německé producentské dvojice.

1.4. pak proběhne interaktivní část showcase labelu Maxe Coopera Mesh Records. V předvečer jejich vystoupení nabídnou v MeetFactory fanouškům možnost nahlédnout detailně pod ruce špičkových producentů a live performerů Alexe Banske a zakladatele Maxe Coopera a odhalí specifika tvorby i live vystoupení.

Spectaculare prinesie aj filmové projekcie či výstavu

Mezi filmové projekce v Biu Oko budou tento rok patřit snímek Licht, zachycující sugestivní zpracování megalomanské opery Karlheinze Stockhausena, úspěšný dokument o legendě francouzské elektroniky Laurent Garnier: Off the Record, dále snímek popisující 24 hodin v životě Nicka Cavea 20 000 Dní na Zemi a filmový program uzavře lyrický dokument o životě Davida Bowieho Moonage Daydream.

Festival nabídne i site specific výstavu Jana Poše v The Chemistry Gallery. Výstava Časová Pole bude reagovat na prostory galerie a vtáhne návštěvníka přímo do základních souřadnic 3D programu, ve kterém díla vznikají v podobě modelů a simulací. Ty jsou ze své podstaty dokonalé, na rozdíl od reality. Středem autorova zájmu je přitom především samotný proces – proces přechodu objektu z virtuální do reálné podoby, při kterém nelze s jistotou odhadnout výsledek v důsledku působení mnoha nepředvídatelných vlivů. Vernisáž proběhne 16. března.

Organizátoři si pro fanoušky nechávají i jedno překvapení v podobě headlinera, který své vystoupení odložil na podzimní termín, nicméně bude zveřejněn v průběhu jarní části festivalu.

 [ Sledujte festival Spectaculare na Facebooku či Instagrame ]

Zdroj: TS Festival Spectaculare

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *