Najprogresívnejšia kapela rocku prichádza po celej dekáde do Prahy. Sunn O))) na európskom turné s podtitulom Let There Be Drone Multiple Gains Stages) vystúpi v triu. Ústrednú dvojicu doplní jej dlhodobý spolupracovník Tos Nieuwenhuizen (Moog) a odhalí materiál z úplne nového albumu Life Metal, ktorý vyjde už v apríli.

Aprílová novinka predstavuje štyri monumentálne kompozície, na ktorých sa okrem členov skupiny podieľala aj speváčka a čelistka Hildur Guðnadóttir, vtedajšia členka skupiny Múm alebo Pan Sonic. Okrem opojného zvukového tlaku vychádzajúceho z kultových gitár Sunn, na doske zaznejú aj kostolné varhany z evanjelického kostola Solitude v nemeckom Stuttgarte. Obal albumu Life Metal pochádza z dielne výtvarníčky Samanthy Keely Smith.

 

Už od svojho vzniku v roku 1998 Sunn O))) mení naše predstavy o hudbe a vnímaní zvuku. Greg Anderson, zakladateľ Southern Lord Recordings, na ktorých Sunn O))) vydávajú, a Stephen O’Malley doslova vykovali nové cesty metalu, súčasného umenia dronu, new music, jazzu a minimalizmu. Ich svet tvorí spojenie rôznorodých prvkov spomínaných žánrov. To všetko na hrane čistej sonickej extázy a predovšetkým vibrácií prenikajúcich do orgánov publika.

Sunn O))) počas svojej dvadsaťročnej kariéry spolupracovali napríklad s Earth, Boris alebo Pan Sonic, ale tiež s neúnavným solitérom Scottem Walkerem, s ktorým v roku 2014 vydali cenený album Soused.

 

Otvárací set intenzívneho večera pripadne dánskej experimentálnej umelkyni Puce Mary z vydavateľstva PAN (Objekt, Amnesia Scanner, Eartheater atd.). Jej tvorba na hranici koláží a industriálneho noisu sa stane vhodným doplnkom koncertu boriaceho predstavy o tonalite.

[bandcamp width=100% height=120 album=2400322426 size=large bgcol=ffffff linkcol=de270f tracklist=false artwork=small]

 

Oslava zvukovej monumentality vypukne v sobotu 2. Marca v Divadle Archa. Pripojte sa. Viac informácií o akcii nájdete na FB evente a lístky si môžete zakúpiť na GoOut.

Text: TS Heartnoize promotion + Klára Mamojková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *