Unikátny audio-vizuálny festival Hradby Samoty sa po mikro edícii z minulého roku odohrá 2. až 3. júla v plnom rozsahu na živo. Priestor experimentálnej hudbe opäť poskytne renesančný Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom. Ide o významnú kultúrno-historickú pamiatku, ktorá spadá do okolia svetoznámych kúpeľov v Piešťanoch. Pôvodne stredoveký objekt, ktorý tvorilo niekoľko samostatných budov, získal súčasný vzhľad po prestavbe koncom 16. storočia. Renesančný kaštieľ, ktorý bude hostiť napríklad aj 300 000 V.K. (Dejan Knez, zakladajúci člen Laibach) je obklopený aj parkom, kde sa v minulosti nachádzala aj galéria plastík od umelcov z celého sveta.

► Chceš vyhrať 1 lístok pre teba a tvojho kamaráta? Napíš nám do komentáru pod tento post

 

► Kompletné info o lokácii, doprave či ubytovaní nájdete na webstránke Hradby Samoty.

300 000 V.K.

 

Headlinerom tohtoročných Hradieb Samoty bude 300 000 Verschiedene Krawalle – sonická divízia Laibach kunst. Hlavnou postavou projektu je Dejan Knez, ktorý bol aj jedným zo zakladateľov Laibach/NSK (Neue Slowenische Kunst). 300 000 V.K. je kombináciou industriálnej hudby, techna, ambientu, zvukov z vesmíru a živých nástrojov, ktoré si vyrábajú sami členovia. Knez pôsobí aj ako výtvarný umelec a vytvoril viacero diel pod značkou Laibach Kunst/IRWIN. Projekt 300 000 V.K. tvoria aj ďalší hudobníci, technickí inžinieri, ale aj filozof Peter Mlakar, ktorý je poprednou postavou NSK. NSK je filozoficko-umelecký kolektív, ktorý sa formoval v 80. rokoch, kedy bolo Slovinsko súčasťou Juhoslávie. NSK svojim kritickým postojom, neosymbolizmom, poukazuje na nezmyselnosť totalitných režimov, so silným vplyvom DADA.

Na Hradbách Samoty Swine Daily odporúča aj týchto umelcov:

Fero Király (SK)

 

 

Urbanfailure (SK)

 

 

Dead Janitor (SK)

 

 

Metrom (SK)

 

 

Stroon (SK)

 

 

Laila (SK) – Projekcia

 

 

Ondrej Zajac (SK)

 

 

Final note od organizátorov: „Aký význam má usporiadať v dnešnej dobe multižánrový festival, akým sú Hradby Samoty? Rok a pol sme našu pozornosť obracali radikálne iným smerom – okolnosti nás prvýkrát v dejinách prinútili opustiť skutočnosť, fysis, a spoločne sa ponoriť do virtuálnych štruktúr informácií a kolektívneho zdieľania. Veríme, že väčšina z vás je rada, že si môže opäť vychutnať zážitky blízkosti a priameho zmyslového bytia, avšak prichádzame späť do tejto skutočnosti nezmenení? Pozeráme sa na svet naozaj tak ako predtým? Poďte s nami nájsť odpoveď na zámku v Moravanoch nad Váhom.“

★ Viac info nájdeš na FB evente alebo webstránke Hradby Samoty

Text: Krištof Budke / Zdroj: Hradby Samoty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *