🚨 Je nám veľkou cťou oznámiť, že budeme hrať na zatváracej párty festivalu animovaných filmov Fest Anča! 🚨

Ako Swine Daily DJ’s v zložení Verana Dobal, Krištof Budke a Klára Mamojková budeme hrať v posledný deň – v nedeľu 2.7. od 00:00 do skorých ranných hodín. Tradične ide o jednu z najdivokejších párty počas Fest Anče.

Na Stanici Žilina-Záriečie, ako aj v celom centre mesta, sa bude odohrávať už jubilejný 10. ročník nášho obľúbeného festivalu. Pravidelne chodíme na tento domáci festival a sme radi, že každým rokom je väčší a kvalitnejší. Fest Anča okrem animovaných filmov z celého sveta prináša do Žiliny a na Slovensko jednu z najlepších atmosfér roka. Tá sa vyznačuje najmä umelcami a priaznivcami umenia z viacerých krajín. Práve táto multižánrovosť a multikulturálnosť, ktorú tu prinášajú v meste tak veľmi chýba.

Pozrite si krátky preview nášho pestrého setu. Od 80’s funku, cez disco, prejdeme cez súčasné tropické žánre elektroniky (dembow, baile funk, tropical bass, moobathon) až po hip-hop, trap a ???

Princess Nokia – G.O.A.T.

Nfasis – Lento (KID CALA remix)

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/330333314″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

Moro – PerreoH BasikaH

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/320660730″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

Kid Cala – Blue Magic

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/303179529″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

MC Lan – Rabetão

Haddaway – Catch a Fire

Blade – Soundtrack

 

Čo odporúčame navštíviť počas Fest Anče?

▶ V A P O U R 波打 A E S T H E T I C S  – 1.7.2017 o 00:15 na Stanici Žilina Záriečie

Obchod plný CD-čiek v prázdnej, neónmi osvetlenej lobby nákupného centra. Nostalgia za 80. a 90. Rokmi. Post interetová estetika. Manga komixy, Windows 98 šetrič obrazovky, odtiene ružovej, Yung Lean, Arizona nealkoholické nápoje, čistý bizzare…Na krátke filmy s touto estetikou rozhodne odporúčame zájsť.

▶ Komentovaná prehliadka Tekute kryštály v Plusmínusnula galérii – 1.7.2017 o 18:00

Jana Bernartová podrobuje analýze „digitálnu modrú“, ktorá je základnou farbou pri spustení dataprojektora, ale aj ďalších elektronických zariadení určených na zobrazovanie. Ide o funkčné nastavenie, pretože táto farba najmenej opotrebováva svetelný zdroj a je to jedna z možností základného nastavenia vo farebnom spektre RGB. R0G0B255 je globálna, štandardizovaná – ale aj tak nie je vždy rovnaká.

▶ Anička v mordore – 30.6. A 1.7. 2017 o 22:30 v Kontajneri na Stanica Žilina Záriečie

Klasicky tie najtemnejšie a najexperimentálnejšie animované filmy. Niekedy vás filmy vtiahnu svojou hĺbkou, inokedy vás rozbolí hlava, máte úzkosť či inú intenzívnu emóciu. Kto bol, vie, že ide o osobitý svet, kto nebol, musí zažiť. Aspoň na chvíľku.

▶ Bábkové divadlo Morgonrock – O čertovi Kolofónovi (alebo Peťa Gärtnera má každý rád) – 1.7.2017 o 12:00 na Stanica Žilina Záriečie Outdoor

Bábkové divadlo Morgonrock je nové zoskupenie okolo performera (organizátora, filmového nadšenca, riaditeľa Filmového Klubu Bytča…) Petra Gärtnera. Vzniklo spontánne v roku 2015 v Bytči. Bábkarina v ich podaní je spájanie tradičných a moderných prístupov. Ich pilotná marionetová hra “O čertovi Kolofónovi” mixuje rôzne naratívy: ľudové rozprávky, divoký západ, popkultúrne ikony.

▶ Pecha Kucha Ancha – 1.7.2017 o 20:00 na Stanici Žilina Záriečie, S2

Aničkovské vydanie Pecha Kucha formátu bude, ako inak, venované prezentáciám zo sveta filmu, animácie a dizajnu. V 20 obrázkoch, z ktorých každý sa na plátne zjaví presne na 20 sekúnd (teda celkovo vyše 6 minút) vám budú predstavené príbehy v pozadí animovaných filmov a iných kreatívnych projektov.

▶ Bozetto non troppo – 2.7.2017 o 14:00 na Stanici Žilina Záriečie, S2

Prvý film o tom, čo je vnútri, za, pred, pod a vo vreckách talianskej animátorskej legendy Bruna Bozzetta. Non troppo je farebným a poetickým portrétom jednej z najdlhšie žijúcich osobností zo sveta animácie. Dokumentárny film, sprevádzaný takmer výlučne rozprávaním samotného Bozzetta, divákov zavedie do režisérovho domu a ateliéru, kde sa stretnú aj s jeho priateľmi.

▶ Maďarské animované videoklipy – 29.6.2017 o 15:00 na Stanici Žilina Záriečie, S1

Výber zahŕňa študentské práce (Just Like; Bengal), ako aj profesionálne animácie (Hétköznapi), diela tvorené tradičnými, ručnými metódami (Napséta; All I’m Saying), ale aj digitálnymi postupmi. Dvoma najstaršími klenotmi kolekcie sú RAИBO 13 (1999) a Kistehén (2002). V klipe RAИBO 13, dnes už kultovej klasike, sa opäť rozpútava studená vojna, v ktorej sa moderné kultové ikony Západu a Východu (Lenin vs. Rambo, Superman, Batman a Michael Jackson) ocitajú tvárou v tvár v boji.

>> Viac info a podrobný program www.festanca.sk Lístky kúpite tu <<

Text: Krištof Budke + Verana Dobal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *