Kendrick Lamar – DAMN.

Kendrick Lamar vydal svoj štvrtý štúdiový album DAMN. a ide zatiaľ o jeho najprístupnejšiu nahrávku. Album je plný komerčných hitov LOYALTY. či trapových bangrov DNA., HUMBLE., ale taktiež obsahuje aj príjemnešie a sofistikovanejšie skladby ELEMENT. K-dot opäť dokázal, že ide o jedného z najtalentovanejších hip-hopových umelcov súčasnosti.

King Krule – The Ooz

V októbri vyšiel na výbornom labeli True Panther Records tretí štúdiový album Archy Marshalla pod pseudonymom King Krule – The Ooz. Po nahrávke 6 Feet Beneath the Moon, ktorá ho zviditeľnila, uplynuli už 4 roky. Čakanie sa však vyplatilo. Plnohodnotný 19-trackový album je najvyzretejšou umeleckou výpoveďou mladého britského umelca. The Ooz jednoznačne ponúka najlepšiu umelcovu prácu doteraz.

Robert Piernikowski – No Fun

Veľa svetových (aj lokálnych) rebríčkov určite minulo posledný sólový album poľského rapera a producenta Roberta Piernikowskeho. Umelec, ktorý tvorí zo severného Gdansku, brilantne zachytáva temné a drsné poľské prostredie.

„Ciężko, ciężko

Jest (x3) ciężko,

Osiedle pojebane jest.

A ja tutaj mieszkam…“
Okrem skvelého minimalistického rapu a originálneho flowu ponúkol na albume aj skvelé atmosferické beaty. V celkovej pochmúrnosti však stále môžeme nájsť skvelú iróniou a sarkazmus. Navyše jeho koncert na Tauron Nowa Muzyka bol našim highlightom roka. Pozrite si fotky.

Show Me The Body – Corpus I

Americkí hardcoroví SMTB otvárajú album s hláškou „I don’t give a fuck what you do, just do whatever. Don’t fucking make excuses, just do what you know how to do and don’t fucking make excuses, just do it“. Kapela z New Yorku debutovala minulý rok skvelým albumom Body War. Nenechali na seba dlho čakať a po rozsiahlom americkom aj európskom turné vydali nový 17-trackový release. Výborný aktuálny a moderný hardcore-punk obsahuje aj hostí ako Princess Nokia, Mal Devisa či Denzel Curry a Moor Mother.

Thundercat – Drunk

Thundercat vydal skvelý súčasný jazzový album. Tretí album tohto vokalistu a basgtaristu je asi najvyzretejší a najlepší umelcov počin. Album vyšiel na Flying Lotusovom labeli Brainfeeder, ktorý je perfektnou zmesou progresívnej elektronickej hudby, hip-hopu a jazzu. Navyše tu nájdeme skvelé featuringy od Michaela McDonalda, Kendricka Lamara, Pharella či prekvapivo aj Wiz Khalifu.

SZA – Ctrl

SZA konečne vydala plnohodnotný album. Po niekoľkých hudobných ochutnávkach v podobe singlov či EP vydala vonku album, ktorý drží výborne pokope od začiatku po koniec. Ctrl obsahuje skvelé skladby a ide o fantastické súčasné R&B/neo-soul s prvkami trapu, elektroniky, indie a soulu. SZA rapuje, hovorí, spieva a všetko vo výborných beatoch. Na albume nechýbajú hviezdne featy od Travis Scotta či Kendrick Lamara. Ako „art director“ sa speváčka podieľala na všetkych textoch a dozerala aj na hudobnú produkciu.

Kelly Lee Owens – Kelly Lee Owens

V záplave elektronickej hudby a rôznych debutov a producentov sa Kelly podarilo preraziť s nevtieravým rovnomenným debutom. Album je plný skladieb na ktorých spieva buď samotná Kelly alebo sú doplnené nádherným vokálom Jenny Hval. Song „Anxi“ je perfektná kombinácia techno soundu s hlasom nadpozemskej Jenny. Kelly Lee Owens tento rok dokázala, že v elektronickej hudbe je stále čo objavovať a neopakovať sa.


Lorde – Melodrama

Lorde vydala v lete tohto roku svoj druhý album, ktorý The Guardian a Rolling stone zaradili medzi top albumy roku 2017. Vyzret Lorde má hudobne stále čo ponúknuť. Odporúčam na chladné večery doma pri knihe. Ako na zimu stvorené!

Ariel Pink – Dedicated to Bobby Jameson

Album je už 11 štúdiovkou tohto excentrika a hudobníka, ktorý sa označuje aj za „King of Whatever“. Album je inšpirovaný životom hudobníka z 60-tých rokov, od ktorého sa očakávalo, že bude hviezdou tohto obdobia. No séria tragických udalostí ho zatiahla do zabudnutia. Ariela tento život inšpiroval a skladby na začiatku albumu prezentujú koniec života Bobbyho Jamesona a tie, ktoré sú na konci, zase začiatky v kariére. Album je plný príjemných a jemne bizarných hudobných manévrov, ktoré sú také typické pre Ariela Pinka.

Coucou Chloe – Erika Jane

Jedna z najzaujímavejších experimentálnych producentiek v londýnskom undergrounde. Tak ju označuje VOGUE aj vďaka poslednému albumu Erika Jane. Francúzska producentka vytvára atmosféru výnimočnej umeleckej zrelosti, prirodzenosti a pohodlia. Emotívne vokály v kombinácii s ťažkými industriálnymi tónmi elektroniky jej pomôžu k tomu, aby nezostala bez povšimnutia. V dnešnej ére Abry, Keleli či Tommy Genesis určite ešte prekvapí.

★ Special Mention ★

Corbin – Mourn

NVMERI – I Don’t Think So

Forest Swords – Compassion 

Jay-Z – 4:44 

Vince Staples – The Big Fish Theory  

Tyler, The Creator – Flower Boy

Lil Peep – Come Over When You’re Sober, Pt. 1 

Homeshake – Fresh Air

For you Katrina – High Notes

Sleaford mods – English Tapas

Smuteční slavnost – Zahrada krkavců

Protomartyr – Relatives in Descent

danger incorporated – Birds Fly by Night

King Gizzard & The Lizard Wizard with Mild High Club – Sketches Of Brunswick East

[bandcamp width=350 height=470 album=1255749163 size=large bgcol=ffffff linkcol=0687f5 tracklist=false]

Metz – Strange Peace

Mac DeMarco – This Old Dog

Bisk – Cartunes & Serial EP

Michael E – Retrospective EP

Yellow Days – Harmless Melodies

Ty Segall – Ty Segall

Joy Again – EP 

Charlotte Dos Santos – Cleo

Sadfield – Homesick

Rosalía – Los Ángeles

Text: Swine Daily

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *