Pred dvoma rokmi sme mali tú česť na našom SoundCloude odpremiérovať track „Bloodglow“ od producenta L4-E. Išlo o nahrávku na ruskom experimentálnom vydavateľstve Eco Futurism Corporation. Spomedzi pätnástich skladieb, ktoré sme premiérovali, je práve tá z Eco Futurism takmer najpočúvanejšia. Rôznym subžánrom experimentálnej elektronickej hudby sa na SoundCloude rozhodne darí a skladbe nabiehajú prehratia aj dodnes.

Na spomínanej hudobnej platforme sme začali informovať aj o niektorých z aktuálne najzaujímavejších umelcoch z Latinskej Ameriky a SoundCloud sa dlhodobo ukazuje ako skvelá platforma. Vyskúšajte aj naše ďalšie premiéry od nového kolektívu z Čile WeTransa, ktorý sa pokúša vytvoriť unikátnu modernú verziu folklórnej cumbie, či track „Embargo“ od jedného zo zakladateľov argentínskeho AGVA Records.

Dnes prinášame futuristickú zvukovú koláž v podaní ruského Metra Vestlud (Jekaterinburg). Skladba je z pripravovanej kompilácie ВЕЧНАЯ ВЕСНААААА (ETERNAL SPRING) (vychádza 24.3.) Eco Futurism Corporation, ktorá odkazuje na prichádzajúcu jar. Ide o sedemnásty album EFC a na Bandcampe v popise uvádzajú len stroho: „Eternal Springtime in Masdar City…“ a viac textu naozaj netreba. Všetko je to o predstavivosti.

Ide o zaujímavú kompiláciu určenú skôr na meditáciu a rozjímanie, upokojenie sa. Myslím, že nemôže byť vhodnejšia doba ako teraz na takýto typ umenia. Pri posluchu tracku, ale aj ďalších kľúčových osobností labelu ako Herbarium či Shyqa, sa automaticky vynárajú obrazy komplikovanej technológie, prírody, a všelijakých sci-fi budov a mechanizmov (teda aspoň mne). Ak máte chuť na oddych, skúste sa ponoriť do hudby Eco Futurism Coroporation a nechať sa vtiahnuť do ich fantazijného sveta ~

  • V rámci „eko-futuristickej estetiky“ odporúčame taktiež sledovať český label Genot Centre, ktorý sme pozvali na festival AFO 2019, český label a blog Gin&Platonic, vizuálneho umelca Lukáša Prokopa (h5iO) či aktivity brnianskeho kolektívu SOfT alebo pražského BCAA. Pre ešte viac čítania o „Eco Grime“ žánri stojí za to feature na Bandcamp Daily.

~

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *