Elýščítat (Ondrej Obst) je mladý DJ a producent z okolia Trenčína. Na scéne sa pohybuje zopár rokov a aktívne búra pomyselné hranice elektronickej hudby. Nerád veci škatuľkuje a formuje do jednotvárnosti. Miesto toho radšej vyzdvihuje rozmanitosť viacerých hudobných žánrov, ktoré následne spája do svojej unikátnej zmesi. Ondreja sme predstavili na našej premiérovej kompilácii Swine World, kde prispel trackom “This wasn’t coke”.

“Teší ma, keď môžem experimentovať a prinášať nové fúzie zvukov. Poslednou dobou mám chuť vyskúšať si viac žánrov. Jeden deň robím na dub-stepovom tracku, inokedy je to zas ťažké techno, trap alebo bass music,” hovorí Elýščítat.

Medzi svoje inšpirácie spomína umelcov ako JPEGMAFIA, Sega Bodega, Andy Stott, ale aj jazzové legendy ako je John Coltrane, Duke Ellington či Miles Davis. Svojím vkusom producent znovu potvrdzuje, ako dôležité je preňho mať multižánrovú rôznorodosť.

Elýščítat vydal svoje prvé experimentálne EP Emotional So So So a People na Bandcampe v roku 2016. O rok neskôr prišiel prvý plnohodnotný štúdiový album Can do that 2 a bol nominovaný na Radio_Head Awards v kategórii Debut Roka. V roku 2018 vydal temnejší projekt ACID, ktorý je skvelou ukážkou Elýščítatoveho umeleckého rukopisu. V tekutej transformujúcej sa hmote abstraktnej elektroniky sa odráža od žánrov ako trap, hip-hop, break, bass music, techno či dokonca ambient. Nasledovalo tvrdé tanečné EP Moment a rok 2020 začal producent so singlom “OH MY!”. Track “Spring”, ktorý premiérujeme, je producentovym druhým počinom tento rok.

„Skladba začala vznikať cca pred rokom a bol pre mňa tak trochu návratom ku koreňom a zároveň obrodou. Návratom preto, lebo som chcel stvoriť niečo energické, elektrizujúce a experimentálne. Bol to pre mňa celkom dlhý a komplikovaný proces. Pôsobilo to trochu ako joke – na Instagrame som vydanie singlu ohlasoval minimálne pol roka dozadu, no reálne sa tak stalo až teraz. Track som chcel mať vonku omnoho skôr, no stále som s niečim nebol spokojný. Každý, kto niečo tvorí, chápe… Utvrdil som sa v tom, že či sa mi finálna verzia páči alebo nie, aj to je súčasť kreatívneho procesu,“ hovorí sám Elýščítat.

╰ – – –  sledujte nádejného slovenského producenta aj na Instagrame, Spotify či YouTube

Text: Krištof Budke / Foto: Linda Grančayová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *