Presne v marci pred rokom, ešte pred kompletným vypuknutím pandémie vírusu SARS-CoV-2, sme navštívili v Ostrave doma maliarku Hanu Puchovú, výraznú osobnosť českej výtvarnej scény. Pôvodne sme s ňou nahrali audio rozhovor, ktorý sme plánovali zverejniť vo forme podcastu. Nakoniec sme sa v konverzácii natoľko rozvolnili, že sme sa rozhovor rozhodli nepublikovať, vzhľadom na množstvo osobných tém. Pozrite si aspoň náš fotoreport z domu Hany Puchovej, kde nám ukázala svoje kresby, náčrty aj maľby. Hana bola veľmi milá a pohostinná a jej cestu umeleckým svetom sme preberali spolu s bylinkovým čajom a čerstvým kozým syrom.

Spisovateľ Jan Balabán o maliarke kedysi napísal, že v sebe „zvláštním způsobem zadržuje cosi z dětského vidění“. Na jej plátnach často zachytáva všedné každodenné motívy zo školy či z ulice. Jej štýl pripomína outsider art a práve tá originálna jednoduchosť a jemný humor je to, čo robí jej tvorbu unikátnu.

Hana Puchová vyštudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéry ilustrácie a grafiky u prof. Jiřího Šalamouna. S profesorom Petrom Pelčákom sa podieľala na unikátnej výzdobe kaplnky sv. Vendelína v Oseku nad Bečvou, v podhorí Oderských vrchov. Kaplnka bola v roku 2018 nominovaná na Českú cenu za architektúru a aj vďaka interiérovým maľbám od Hany Puchovej si získala pozitívne hodnotenie kritikov aj verejnosti. Od roku 1996 umelkyňa vystavuje po galériách v celom Česku.

Odporúčame Pecha Kucha vystúpenie Hany Puchovej, kde v dynamickom formáte 25 slidov rozpráva o svojom živote a umení.

 

Fototreport z návštevy Hany Puchovej ▼

 

(Z Instagramu Hany Puchovej) ▼ „Lockdown“

Honza a Petra (2004) #livingroomseries

Bez názvu

Maľby z ateliéru

Bez názvu

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *