Eva Maceková je v Prahe sídliaca slovenská výtvarná umelkyňa. Pochádza z Martina, vyštudovala úžitkové výtvarníctvo v Ružomberku, konkrétne obor „Ručné výtvarné spracúvanie textílií“. Neskôr sa presunula do Prahy, kde nastúpila na UMPRUM. Tam absolvovala štúdium najprv v ateliéri textilnej tvorby a následne v ateliéri ilustrácie a grafiky. V jej tvorbe sa tak veľmi prirodzene a plynulo menia techniky a výsledné umelecké diela. Či sú to obrazy, kresby, textilné doplnky (napríklad šály, plátené tašky v spolupráci s Lobster Space, peňaženky vytvorené spolu s Retart) knihy, komiksy alebo sieťotlače.

„Afrodíté“

Za knihu 12 hodin s Oskarem (Baobab) získala 1. miesto v cene „Nejkrásnější české knihy roku 2012“. Za ilustráciu pokračovania Prázdniny s Oskarem bola zas nominovaná na cenu Czech grand design za rok 2018 v kategórii Ilustrátor roku. Fanúšikmi Evy Macekovej sme už dlhší čas a konečne sme sa dostali k tomu aby sme Evu oslovili, či by nemala záujem zapojiť sa do našej série, kde vizuálni umelci pre nás pripravia hudobný mix svojej obľúbenej hudby. Eva nám poslala perfektný výber zvláštnej, temnej, psychedelickej a obskurnej hudby, ktorá ideálne dopĺňa atmosféru jej výtvarných diel.

Započúvajte sa do mixu a pozrite si niektoré z jej originálnych strašidelno-pôvabných diel.

Venuješ sa aj naozaj skvelým ilustráciám kníh pre deti. Ktorá z tvojich doposiaľ vydaných kníh je pre teba osobne najobľúbenejšia?

Detské knihy vznikli zatiaľ iba dve – 12 hodín s Oskarem a Prázdniny s Oskarem. Radšej mám prvý diel, bol to pre mňa úplne nový prístup k práci a výzva zvládnuť rozsiahlejší celok, aby držal pohromade. Bola to moja diplomová práca, nerobila som v podstate nič iné, takže som sa mohla plne koncentrovať a ponoriť do tvorby.

„Flower Power“ – limited #10 – Lobster Scarf Collection

Tvoj hudobný mix, ktorý si pre nás vytvorila podľa mňa perfektne dopĺňa tvoje výtvarné umenie – má podobný surový, psychedelický, temný lo-fi štýl. Ako ťa inšpiruje hudba? Je dôležitou súčasťou tvojho umeleckého procesu, vždy pri tvorbe počúvaš hudbu? + Niekde si spomenula, že si vytváraš aj vlastné ilustrácie/klipy ku skladbám…

Áno hudba je pre mňa veľmi dôležitá, počúvam ju skoro nepretržite, keď sadne, prebiehajú mi v hlave obrazy alebo animácie, ale zatiaľ som žiadne animácie nerealizovala, sú iba pre mňa.))), fragmenty sa premietajú na papier…

Ako vznikla spolupráca s pražským umeleckým obchodom Lobster Space, kde si vytvorila sériu šálov a tašiek? Chystáš aj ďalšie projekty?

Koncom novembra som mala v Lobstri malú výstavu Šťastné konce a s Martinom Czellerom sme sa počas inštalácie o šáloch bavili. Navrhol, že by zaštítil kolekciu šálov od vybraných autorov. Tašky a iné produkty tlačím občas na predaj do rôznych obchodov, v Lobstri na to bol ešte priestor, tak som to využila.)

„Vole“

„Nanotechnologie“

„Nanotechnologie“

„Androgyn“

„Para Disco“

„Graustadt“

„Béowulf“ komix

Sledujte Evu Macekovú aj na Instagrame.

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *