Na jeden z najväčších hudobných festivalov na svete, maďarský Sziget, sú už potvrdení interpreti ako Florence and the Machine, Knife Party, Tyler, The Creator či Alt-J. Pred pár dňami sa k ním pridalo 22 nových mien vrátane takých ako: Interpol, The Maccabees či SBTRKT. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Festival Sziget je jeden z mála hlavných festivalov, ktoré si môžete naplno užiť aj bez muziky. Okrem bohatého kultúrneho a umeleckého programu, samozrejme, ale všade znie hudba. Na svoje si príde naozaj každý návštevník. Výnimkou nie sú pódia, kde hrá celý deň jazz, rock, elektronická hudba či punk, stačí si vybrať. Organizátori si okrem veľkých svetových hudobníkov, spevákov či DJ-ov, kladú za cieľ prezentovať novú a doposiaľ neobjavenú hudbu. Tento rok si Sziget môžete vychutnať od 10. do 17. augusta. 

22 nových interpretov

Okrem už spomínaných svetových umelcov sa do programu zaradili aj kapely či producenti ako: Foals, Marina and the Diamonds, Interpol, Knife Party, SBTRKT či MØ. Kompletný zoznam nových mien tu:

Alesso // Beatsteaks // Dotan // Dropkick Murphys // Foals // Foxes // Future Islands // Gentleman & The Evolution // Halestorm // Interpol // Knife Party // Marina and the Diamonds // MØ // Nervo // Paloma Faith // SBTRKT // Selah Sue // The Maccabees // Typhoon // Vitalic Live // William Fitzsimmons // Yellow Claw.

https://www.youtube.com/watch?v=k_JqgPOJBpA

Za zmienku určite stojí aj fakt, že spomedzi týchto hudobníkov prídu niektorí toto leto aj na Slovensko. Konkrétne Foals zavítajú na piešťanský Grape Festival, ktorý dokazuje, že každým rokom sa z neho stáva väčší a silnejší festival.

Interpol je divná kapela. Vznikla v roku 1997 kde bola spolu so Strokes, The National či Longwave jednou zo skupín takzvanej New Yorkskej indie hudobnej scény. Ich debut, teraz už kultový, Turn on the Bright Lights (2002) bol výborne prijatý kritikmi (NME ich zaradilo do top 10 albumov 2002, Pitchfork dokonca na 1. miesto v top 50 albumov roka). Ich popularita vzrástla najmä ďalšími počinmi, albumom Antics (2004) a Our Love to Admire (2007) aj keď je diskutabilné či sa niekedy priblížili originálnemu zvuku TOTBL z 2002. V septembri minulého roka im vyšiel piaty album El Pintor. Určite odporúčame vidieť na živo.

SBTRKT /čítaj subtrakt/ je hudobný projekt producenta Aarona Jeromea. SBTRKT zremixoval skladby od takých mien ako M.I.A., Radiohead, Modeskeletor, Basement Jaxx a v jeho DJ setoch nechýbajú ani Flying Lotus, Kendrick Lamar či spevák Frank Ocean. Jeho hudba sa vyskytuje v playlistoch BBC Radio 1 či kultovej BBC Radio 6 Music, ktorú ma na starosť uznávaný Gilles Peterson. Jerome radšej vystupuje na koncertoch pod maskou a radšej hovorí o SBTRKTovi ako o svojom vlastnom mene aby podporil koncept anonymity. Hovorí, že radšej za seba necháva hovoriť muziku samotnú. Vydal dva albumy, EP a niekoľko singlov.

The Maccabees je indie rocková kapela z Londýna. Na konte majú zatiaľ tri albumy, Colour It In (2007) nasledovaným Wall of Arms v 2009 a Given to the Wild z januára 2012. Názov Maccabees si kapela zvolila, náhodne počas listovania v Biblií, ale nikto z členov sa nepovažuje za nábožensky založených. V skladbách ako „Wall of Arms“ alebo „All in Your Rainbows“ môžeme naopak nájsť ateistickú tému.

Ich singel „First Love“ z albumu Colour It In bol ich prvou skladbou v rebríčku UK top 40 a ďalší „About Your Dress“ sa umiestnil o 10 miest lepšie. Album bol oveľa lepšie prijatý čomu nasvedčovali aj pozitívne recenzie kritikov a umiestnenia v hudobných rebríčkoch. Po týchto úspechoch kapela koncertovala v USA s ich spriaznenou britskou indie rockovou kapelou Bloc Party. Ich pesničku „Toothpaste Kisses“ si vybral Samsung do svojej reklamy na nový mobil. V rozhovore pre NME povedali, že nový album vyjde na jar 2014, no v októbri vyhlásili, že dátum ešte nie je oficiálny. Fanúšikovia si ich môžu prísť najbližšie do Maďarska na Sziget Festival.

Tyler Gregory Okonoma, viac známy ako Tyler, The Creator je 24-ročný americký hudobník, raper a producent. Väčšinou si režíruje svoje vlastné videoklipy a podieľal sa aj na niekoľkých reklamách (najznámejšie je video pre Mountain Dew). Tyler je známy svojim pôsobením v alternatívnom hip-hopovom zoskupení z Los Angeles, Odd Future, v plnom názve Odd Future Wolf Gang Kill Them All, čiže OFWGKTA.

V skupine pôsobí napríklad aj raper Earl Sweatshirt či spevák Frank Ocean. Okrem toho, že sa Tyler podieľa skoro na každej nahrávke Odd Future, pre skupinu tvorí aj všetky vizuály vrátane merchandisingu a oblečenia. Wolf (2013), jeho druhý štúdiový album, bol všeobecne dobre prijatý kritikmi aj verejnosťou o čom svedčí aj to, že sa umiestnil na 3. mieste rebríčka Billboard 200. Počas prvého týždňa sa predalo vyše 90,000 kópii. Ak budete na Szigete, určite si nenechajte ujsť tohto zaujímavého mladíka.

Zdroj: Sziget / Kompletný program nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *