O slovenskom raperovi menom Trashbag Face mi povedala prvýkrát režisérka Števka (@owlstep) niekde na byte v Bratislave. Medzi rečou padla téma hyperpop, Fobia Kid (v tom čase mal vonku skladbu „OK BOOMER“) a Števka spomenula niektorých SoundCloudových raperov zo Slovenska, medzi nimi aj Trashbag Face. Rýchlo som si pustil nejaký jeho projekt na SoundCloude a dlhšie som sa k nemu zas nedostal. Po čase som však vstrebával a znovu počúval jeho projekty, rovnako ako aj Trashbagovho dvorného producenta Goodnite Adam (s ktorým sme v marci spravili krátky rozhovor).

Neskôr však prišla príležitosť zorganizovať vlastný klubový večer v kultúrnom centre Hviezdne Noci v Bytči (aka Ladovňa) a všetko zapadlo dokopy. S tímom Swine Daily sme vymysleli koncept HYPERSWINE, kde sme v Bytči spravili večer zameraný na hyperpop. Zahrali Trashbag Face s Goodnite Adamom, Téčko, Swine Daily DJs a Fobia Kid, ktorý zahral svoj premiérový DJ set. Po veľmi pozitívnej odozve a pomerne slušnej návštevnosti (event sa odohral počas COVID-u) sme tematický večer zopakovali aj s raperom Snuomym na festivale Tehláreň v Liptovskom Mikuláši.

Pozrite si v našej premiére videoklip od režisérky Števky Lovasovej na titulnú skladbu „Povedzme“ z nadchádzajúceho albumu X ►

Kedy a prečo si založil kolektív s názvom Playground Collective? Prečo práve Playground? Odkazuje to na PC Music?

Playground Collective som založil niekedy po lete 2020, teda tesne pred vydaním projektu Transparent boy. Počas leta v tom roku sme s boys často chodievali na jedno detské ihrisko v Košiciach, preto Playground. Collective mi sedelo k tomu čo robíme a aké máme vízie asi najviac. PC Music hah, jasne že mi napadlo, že to niekto môže brať ako prudké plagiátorstvo… Naopak, cítim, že to celé vzniklo veľmi organicky.

Ako ti napadlo Trashbag Face, čo toto meno pre teba osobne znamená?

Odkedy tvorím som vystriedal viacero pseudonymov, kto vie ten vie. „Trashbag face“ bol pôvodne iba track, po ktorom som sa neskôr vlastne premenoval, možno trochu seba-deštruktívne sklony v tom období, inak asi žiadny hlbší význam to nemá.

Začal si vydávať hudbu už v Košiciach? Zmenilo tvoju tvorbu to, že si sa presťahoval do Bratislavy?

Born and raised, tak isto aj hudobne. Nemyslím si, že má na moju music influence to, že som z Košíc. Napriek tomu Košice milujem, rád sa tam vraciam, aj keď momentálne žijem v Bratislave, stále si viac uvedomujem, že tam mám všetko čo naozaj potrebujem keď si chcem oddýchnuť a trochu spomaliť. Napriek tomu že je v KE dosť veľa locals, ktorí sa snažili so mnou spojiť hudobne či sociálne, už vtedy som vedel, že this ain’t it hah. Vždy bol som dosť vyberavý čo sa týka spoluprác, až pokým som koncom roka 2019 nespoznal Adama [Goodnite Adam, pozn. red.]. V momente keď som počul jeho prvý beat som vedel, že I’m gonna stick to this guy forever.

Ako dlho vznikal album X? Bol to náročný proces?

Prvý track som nahral v decembri 2020, posledný koncom augusta 2022. Náročný, hah ako sa to vezme. Okrem technických fuck-upov ako vyhorený hard disk, prerábačky na novo, lost files… Album vznikal približne po dobu dvoch rokov. Paralelne som pracoval na viacerých projektoch a trackoch, z ktorých zlomok vyšiel na EP MESS, ktoré je síce fun, ale v tej dobe som sa necítil že je dôvod sa radovať, no stále som čakal na ten správny moment, kedy začnem s čistou hlavou dorábať X.

Viem, že dlhodobo spolupracuješ s producentom Goodnite Adam. Produkoval všetky hudby na tomto albume? Ako spolu skladáte tracky?

Prvé produkcie na X som robil ja, samozrejme sa toho Adam zmocnil a má tam viac placements ako ja. Niekedy je ťažké popísať náš proces, je pestrý a stále iný. Sú momenty kedy počujem beat a v momente nahrám stopu, ktorá je skelet finálnej verzie… Niekedy zas rozoberiem stopy beatu a skladám z nich niečo úplne iné, ako z Lega, aby som vytvoril beat ako šitý pre mňa. Rád spomínam na moment, keď sme nahrali „Selfish“ – posledný track z X, bol to one take, po ktorom som vybehol z garáže v ktorej sme nahrávali, a povedal som si, že je to done, X je done.

Na albume je počuť aj tvoju vlastnú produkciu. Kedy si sa začal zaujímať o technickú stránku a tvorenie beatov? Učil ťa niekto? Na akom softvéri sa ti najlepšie tvorí?

Počas tvorenia Transparent boy-a, som sa dosť priučil produkcii, zas a znova od Adama, ktorý robí v FL Studiu a ja tiež. Vždy som chcel vedieť produkovať a myslím si že to prišlo vtedy, keď to malo prísť. Prirodzene. Najprv to boli viac rapové beats, ale neskôr som si uvedomil, že melódie, ktoré som hral, boli dosť vážne a hodili sa mi tam iné bicie, iná basa atď. Uvedomil som si, že X nebude rapový album.

Aké témy rozoberáš naprieč albumom? Je tam cítiť dosť osobný, emotívny, niekedy možno až smutný vibe. Je to len nejaké citové zafarbenie, alebo naozaj sú niektoré tracky aj o smútku alebo bolesti? Ak áno tak z čoho?

X je symbolika pre bod. Najhlbšie dno aké si vieš predstaviť. Album nie je venovaný nikomu, aj keď sa to tak môže na prvé počutie zdať. Ak áno, tak jedine mne. X má pripomínať, že sa nikdy nesmieš ocitnúť v bode, v ktorom stratíš sám seba (či pre peniaze, pre lásku alebo úspech). X má dávať pocit, že ak si sa našiel v tom čo počuješ, nie si sám. Po búrke príde Slnko a po Slnku zas búrka, taký je aj život, ups and downs, ale v žiadnom prípade nesmieš stratiť seba, to je to jediné čo naozaj vlastníš, ostatné veci sú len makety. Nerád obkecávam môj shit, každý si v hudbe nájde to, čo mu sedí na jeho momentálnu situáciu, ale mám pocit že neviem robiť music so zámerom, že má zaujať istú cieľovku alebo masy.

Neviem robiť nič nasilu, aj keď to je priam kritické pre moju produktivitu, nikam sa neponáhľam a stále sa držím motta „kvalita > kvantita“, preto ma X iba 7 trackov a technicky nespĺňa kritéria albumu, nie je tam nič naviac a je to presne také aké to má byť.

Komu je tento album určený? Máš na mysli/predstavuješ si, ako vyzerá a aký je tvoj poslucháč?

Album je určený každému, kto sa v mojich textoch nájde, ak sa vôbec dostane k mojej tvorbe hah. Každému, kto sa cíti, že jeho pocity nie sú dostatočne validné na to aby o nich hovoril. Zároveň mám pocit, že album môže znieť dosť depresívne, ale asi ja to vnímam tak, že by som nedokázal existovať bez toho, aby som hovoril/písal/nahrával o tom ako sa cítim, v momentoch kedy to naozaj musí ísť von.

Nerád to tlačím ľuďom. Najlepšie je, keď si to človek nájde sám, alebo mu to ukáže hocikto, koho to v hocijakom smere poznačilo.

Čo by si chcel odkázať mladým ľuďom, ktorý sa snažia robiť hocijaký druh umenia, či už rapu, produkcie, vizuálnemu umeniu…?

Buď k svojej tvorbe úprimný, rob to pre seba, nemaj očakávania a všetko ostatné príde samo. Have fun & stay safe. Playground.

Trashbag Face a jeho novinky môžeš sledovať na Instagrame, Spotify alebo SoundCloude

 Text: Krištof Budke 】

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *