Pozrite sa, čo sa bude diať týždeň od 1.2. do 7.2.v SNG. Okrem aktuálnych výstav, o ktorých sme písali tu, pribudne aj špeciálny program pre verejnosť. SNG taktiež ako prvé múzeum umenia na Slovensku od roku 2014 zaviedla voľný vstup na všetky svoje expozície a výstavy v Bratislave a Pezinku a pokračuje tak aj tento rok.

V nedeľu 1.2. bude v SNG takzvaná Siesta v galérii: Košická moderna a jej kontext a pôjde o lektorský výklad, ktorý predstaví celú výstavu. Siesta v galérii začne o 15:00 a vstup je voľný.

Štvrtok 5.2. o šiestej hodine večer môžete navštíviť prednášku na tému: Slovenská spoločnosť v kontexte česko-slovenských kultúrnych vzťahov. Oficiálny popis udalosti znie: „Slováci a Česi vstupovali v roku 1918 do spoločného štátu z rozdielnych východiskových pozícií nielen v oblasti politického a hospodárskeho, ale aj kultúrneho života. Politika nového štátu znamenala pre slovenskú kultúru jednoznačne pozitíva a demokratizáciu. To však neznamená, že so sebou neprinášala aj viaceré sprievodné negatívne javy politického charakteru, v ktorých boli zárodky budúcich polemík, nedorozumení i sklamaní. Z historickej retrospektívy treba tieto pozitívne i negatívne javy hodnotiť nie sentimentálne, ani z dobových či ideologických pozícií, ale racionálne – v tomto prípade cez optiku kultúrneho života.“ Prednáša: PhDr. Ivan Kamenec, CSc., vedecký pracovník Historického  ústavu  SAV

Pravidelná Tvorivá streda od 17.00 do 18.30 v Esterházyho paláci bude s výtvarníčkou Luciou Gašparovičovou (s ktorou čoskoro prinesieme rozhovor) program pre deti predškolského veku a ich rodičov, sme pripravila SNG pokračovanie trojmesačného kurzu Tvorivá streda. „Hravým spôsobom podporuje prirodzenú detskú zvedavosť, fantáziu a netradičnými tvorivými technikami rozvíja výtvarné zručnosti,“ píše SNG.

A fanúšikovia umenia, ktorí si chcú pozrieť výstavy samostatne a v pokoji, si môžu vybrať medzi Košickou modernou a jej kontextom, Svetlom na hrane a Nestex, nestálou expozíciou SNG.

Zdroj: TS SNG

Foto: Alexander Jiroušek – Sídlisko nad jazerom v Košiciach (1974)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *