Hlavnou témou medzinárodného festivalu súčasného dizajnu Bratislava Design Week je IDENTITA. Nielen preto, že rok 2018 je rok výročí udalostí, ktoré zásadne definovali naše moderné dejiny, ale aj preto, lebo identita je zaujímavá vrstva v individuálnych dizajnérskych príbehoch. Je predsa dobré vedieť kto som a prečo to robím. Tému identity budeme skloňovať v našich kurátorských výstavách, na medzinárodnej konferencii, v side specific inštaláciach, v diskusiách, performanciách aj v paralelnom programe.

Hlavná centrála festivalu bude opäť v krásnych barokových priestoroch Zoya Gallery na Ventúrskej 1, kde sa predstavia hlavní hostia festivalu, ale aj vybraní slovenskí dizajnéri a vizuálni umelci.

Hlavní hostia festivalu: FERRÉOL BABIN (Francúzsko) KIRSI ENKOVAARA (Fínsko) HANA ZARUBOVÁ (Česká rep.) JAKOB OREDSSON (Švédsko) ODD MATTER (Holandsko) HERRMANN A COUFAL (Česká rep.) FRANCESCO PACE (Taliansko, HolaNDSKOb ZSANETT SZIRMAY (Maďarsko) CZECHIA (Česká rep.)

Novinkou v tomto roku je vytvorenie DIZAJN DISTRIKTU v Starom meste. Prihlásení dizajnéri a dizajnérske štúdia a výrobci v OPEN CALL predstavia svoje inštalácie na viacerých aj netradičných adresách. V priestore Bless na Medenej ulici, v Ateliéri 13 na Panskej ulici, v Galérii Univerzitnej knižnice na Michalskej ulici, v kníhkupectve a galéri Art Books Coffe na Baštovej ulici, v galérii Medium na Hviezdoslavovom námestí, ale aj v kvetinárstve na Medenej, v bývalej zmrzlinárni na Michalskej ul., v prejazde budovy VŠVU na Hviezdoslavovom námestí či vo výkladoch OD DUNAJ. Návštevníci dostanú mapu a môžu putovať za dizajnom podobne ako napríklad návštevníci Design Week-ov v Miláne, Viedni, Londýne.

33729383_1883040925067913_87858512431939584_o

HLAVNÉ EVENTY:

FASHION SITUÁCIA / Kostol Klarisky, Klariská ul., 7. jún, 20.00

Progresívny fashion event, ktorý prepája odevný dizajn, live dj set a výstavnú architektúru, navrhnutú len pre toto podujatie. Event nadväzuje na tému celého festivalu. Prvý krát na Slovensku sa predstaví etablovaná česká odevná dizajnérka Hana Zárubová a následne mladá slovenská odevná dizajnérka Terézia Feňovčíková, víťazka kategórie Objav BADW Awards 2017. Architektúru, ktorá pracuje najmä so svetlom, navrhla dizajnérka Andrea Ďurianová v spolupráci s NOISVIZION. Live DJ SET bude v podaní Jimmiho P. Event je súčasťou slávnostného otvorenia.

KONFERENCIA BADW DESIGN LECTURES / loď RIVA, Rázusovo nábrežie, 8. jún, 16.00 – 19.00

Na konferencii sa prednáškami predstavia hostia festivalu BADW. Ferréol Babin (Francúzsko), Jakob Oredsson (Švédsko), Odd Matter (Holandsko), Herrmann a Coufal (Česká rep.), Francesco Pace (Taliansko, Holandsko).

VYBRANÉ VÝSTAVY A INŠTALÁCIE:

Veci o sebe. Spoločný kurátorský projekt Dany Tomečkovej a Ľubice Hustej

Medzinárodná výstava na tému Identita prepojí diela zahraničných dizajnérov so slovenskými umelcami./ Zoya Gallery

Jakob Oredsson (SWE) Room

Site specific svetelná inštalácia / Zoya Gallery

Peter Lehocký v edícii Majstri

V novej edícii výstav BADW Majstri sa sústredíme na dejiny dizajnu. V tomto roku predstavíme dizajnéra Petra Lehockého. Lehocký (1944), patrí k najdôležitejším postavám svetelného dizajnu a sklenenej sochy u nás. K jeho rozmerným realizáciám patrí napríklad komplex exteriérového osvetlenia zámku Trója v Prahe (1988) alebo Medickej záhrady v Bratislave (1987,zničené). Zoya Gallery predstaví počas BADW kolekciu svojej komornej svetelnej plastiky _mäkkej, organickej geometrickej abstrakcie. / Kurátor výstavy je Boris Ondreička./ Zoya Gallery

Soundweaving V4 – Výstava maďarskej dizajnérky Zsanett Szirmay a Dániela Vikukela

Ako hudobno vizuálny experiment na tému transformácie výšivky do hudby. / Maďarský inštitút, Štefánikova 1

Michaela Bednárová (PUÔJD)

Site specific inštalácia Červený koberec/ Zoya Gallery

Simona Janišová INSIDEOUT

Premiéra novej kolekcie/ Zoya Gallery

Katarína Šípošová

Site specific inštalácia Mimikry / Michalská 5

Peter Liška, Matúš Lelovský, Fedor Blaščák

Site specific inštalácia Monu(mo)ment/ VŠVU, prejazd, Hviezdoslavovo nám.18

32162159_1864228856949120_1967812856632049664_o

Ľubica Segečová, Silvia Lovasová

Site specific inštalácia ROVINA/ Michalská 5

Marcel Holubec W v spolupráci s Mikina Dimunová

Šatky HANA/ Diagram, Gorkého 5

Silvia Lovasová

Inštalácia Luster/ Slávica, Laurinská 19

Emil Tashka

FRAME DNA/ ABC, Baštová 6

V PROGRAME AJ ČAJ O PIATEJ, SWAP ,WARM UP S CZECHIA, TANEČNÁ PERFORMANCIA A KOMENTOVANÉ PREHLIADKY

Podrobné informácie o programe a vstupnom na oficálnej stránke Bratislava Design Week nájdete tu.

Zdroj a foto: TS Bratislava Design Week 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *