Jazyk a komunikácia predstavujú základ interakcie medzi ľuďmi. Čo sa však stane, ak do rovnice pridáme roboty, umelú inteligenciu či softvér? Presne to skúma tohtoročná téma „Beyond Words“ festivalu Art & Tech Days, ktorý sa uskutoční 19. – 24. novembra v Košiciach.

Je určený pre všetkých, ktorých zaujíma, ako nové technológie rozširujú možnosti ľudskej kreativity. Významným hosťom aktuálneho ročníka bude Sean Mulholland z top dizajnérskej spoločnosti IDEO, ktorá je priekopníkom a lídrom v dizajne orientovanom na človeka (human-centered design). Seana fascinuje najmä interakcia medzi človekom a spôsoby, akým technológie menia ľudské interakcie. O svoje skúsenosti sa podelí s účastníkmi workshopu Language Without Words a s publikom Art & Tech Conference. Do Košíc prinesie aj interaktívnu inštaláciu ERNEST – Emocionálne uvedomelú umelú inteligenciu.

Tá dokáže čítať a interpretovať emócie z ľudskej tváre a identifikovať, ako prijímaný obsah ovplyvňuje naše pocity.

O tom, ako umelá inteligencia a roboty prispievajú k evolúcii jazyka a kultúry, bude na Art & Tech Conference hovoriť aj Michael Spranger zo SONY Computer Science Laboratories. Je to tokijský think-tank o technológiách budúcnosti, ktorý spochybňuje tradičné hranice medzi vedou, technikou a spoločnosťou.
Medzi spíkrov konferencie patria aj Jiří Charvát a Lukáš Venclík z pražskej Školy improvizace. Jirka je spisovateľ, copywriter, performer, improvizátor a majster ČR v slam poetry. Lukáš sa venuje televíznej a filmovej produkcii od herectva až po scenár, je tiež moderátorom a lektorom, ktorý sa v tréningu sústreďuje na pohotovosť a ľahkosť prejavu. Obaja počas Art & Tech Days spolu povedú aj workshop Nespútaný storytelling, na ktorom účastníkom ukážu, ako odomknúť vlastný potenciál a pútavo komunikovať svoje nápady a príbehy.

Okrem vzdelávacích a popularizačných formátov festival ponúkne aj umelecký program – výstavy, inštalácie a predstavenia, ktoré využívajú moderné technológie. Viaceré z nich boli prezentované na prestížnych podujatiach digitálneho umenia, akými sú napríklad Ars Electronica, NATO Arts Programme, alebo ISEA 2019 – Medzinárodné sympózium elektronického umenia.

V súčasnom a budúcom svete sa technológiám nevyhneme, preto treba využiť ich potenciál pre vznik nových myšlienok a nápadov,“ vraví Michal Hladký, riaditeľ organizácie Creative Industry Košice, ktorá festival a konferenciu organizuje už štvrtý rok.

„Mali by sme kreativitu uplatniť vo všetkých odvetviach a investovať do tvorivých ľudí, lebo k výzvam dokážu pristupovať netradičným spôsobom a vytvárať tak inovácie.“
Art & Tech Days je miestom, kde možno stretnúť inšpiratívne osobnosti z oblasti IT, vedy, umenia a dizajnu. Vytvára priestor, na ktorom sa tieto na prvý pohľad odlišné svety stretávajú. Organizátorom festivalu je nezisková organizácia Creative Industry Košice.

Vstupenky na podujatie Art & Tech Days zakúpiš tu a link na aktuálne informácie o podujatí tu.

Zdroj: Creative Industry Košice, n.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *