V pátek 24. září (septembra) odstartuje sedmý ročník knižního veletrhu LITR a potrvá až do neděle 26.9. Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace. Návštěvníci mohou mezi více než čtyřiceti nakladateli a tvůrci najít nejen krásné knihy, ale také umělecké tisky nebo hravé papírové výrobky. Po celý víkend bude možné absolvovat maraton autorských čtení, projekcí, výstav, koncertů nebo tvůrčích dílen pro děti i dospělé. LITR letos poprvé otevře dveře také kreativním ateliérům a studiím po celém městě.

Veletrh proběhne v prostorách bývalého jezuitského Konviktu v Uměleckém centru Univerzity Palackého v přízemí a prvním patře, a to v sobotu 25. září od 11:00 do 19:00 a v neděli od 11:00 do 17:00.

„Sedmý LITR se ponese ve znamení trpaslíků a zahradnické kultury – a samozřejmě v obklopení knih! LITR pojímá svůj program hravě a je otevřený všem generacím. Pohádkové téma ročníku vyvrcholí nedělní projekcí legendární Disneyho pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků z roku 1937 s českým dabingem“, charakterizuje letošní LITR jeho ředitelka Nela Klajbanová.

Program zahájí v Kapli Božího Těla autorské čtení Vojtěcha Matochy z dobrodružné knihy Prašina. Umělec Jan Pfeiffer poté vezme návštěvníky na performativní procházku do Galerie XY, kde bude zahájena jeho výstava Trinity. Odtud se bude dále pokračovat v procházce po vernisážích v dalších galeriích ve veřejném prostoru – Galerii PAF, sídlící ve Ztracené ulici, Vitríně Deniska na Denisově a Galerii Véčko v Univerzitní.

[ Kompletný program LITR ]

„Výstavní program se letos soustředí na různé možnosti komunikace s diváky, umělci i architekturou Olomouce. Jan Pfeiffer provede návštěvníky historickým centrem města, jehož sakrální pamětihodnosti bude zaznamenávat na velké sklo z korby nákladního auta, Galerie PAF se zase změní v poštovní úřad zprostředkovávající korespondenční kontakt mezi umělci z celého světa a zájemci o jejich díla”, popisuje kurátor Alexandr Jančík některé z výstav LITRu.

Víkendový program je kromě veletrhu rozprostřen po celém městě. Pro děti je připravena řada workshopů a autorských čtení, například workshop ilustrace ke knize Klub divných dětí s Nikolou Logosovou, kresby portrétu s výtvarnicí Magdalénou Hejzlarovou nebo autorské čtení plné strašidelných příběhů s Janem Nejedlým. Dále mohou také řádit na Parkánu Konviktu v divadelní herně pro malé zahradníky s názvem Zahrátky, usadit se ve stanu na projekci animovaných filmů o trpaslících a lesních skřítcích nebo se podívat, jak velkou káču roztočí divadelní skupina Tabula Rasa. Dospělí ocení autorské čtení Petra Borkovce, workshop okamžitého tisku s principy litografie nebo komentovanou prohlídku po LITR výstavách. V sobotu odpoledne mimořádně otevře své dveře řada studií, ateliérů a dílen. V několika z nich na návštěvníky bude čekat také workshop či možnost odnést si z místa malou pozornost. Sobotní večer bude patřit prezentaci Napeča Koláča, hanácké variaci na světoznámý formát PechaKucha, kde svou tvorbu představí nakladatelé, výtvarníci a spisovatelé.

LITR prezentuje to nejlepší z nejkrásnějších českých knih, které u nás v poslední době vznikly. V průběhu veletrhu si tak kromě krásných výtvorů všech nakladatelů budou moci návštěvníci prohlédnout vítězné knihy ze soutěže Nejkrásnější české knihy a Zlatá stuha za rok 2020 nebo animované trailery na nominované knihy Magnesia Litera.

Vstupné na veletrh je 60 Kč, děti mají vstup zdarma. Vstupenka se platí na místě v hotovosti a platí na celý víkend a celý program kromě vybraných workshopů, na které je potřeba se registrovat předem.

Seznam nakladatelů a tvůrců:

A2, Angry Albatros, ArtMap, Artrafika, Ateliér knižní design FU OU, Bílý Vigvam, Bylo nebylo, Centrala, Centrum raně středověkých studií, Cut+Bind, Denisa Kalinová, Deset deka dekadence, Dynastie, Edice FUD, Edice PAF, HELLO KAKTUS, Grafické papíry, chytamlelky.art, Knihář, Knihařka, Kudla Werkstatt, Inky Crew, Knihařský ateliér Pírko, Liška Rezatá, Little Books, Markét ilustrace (Markéta Tunková), Mazinerie, Nakladatelství Anarchistické federace, Meander, OP&K, papidu, PHOTOGETHER, Pohádkový stánek – Povíhádky z Bílé a Černé vody, Poketo, Revue Pandora, Roe, Sedmá generace, STELLION, Šupiny z hlubiny, Take Take Take, Tomáš Motal, Uutěrky

► LITR / Olomouc, Univerzitní 3 (Umělecké centrum Univerzity Palackého) / 24.–26.9 2021 / Facebook Event / Instagram

Zdroj: TS LITRu poskytla Swine Daily Eliška Šroubařová / Vizuál Litru: Radim Měsíc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *