V piatok a v sobotu 12. – 13.6. v Trenčíne prebiehal druhý ročník alternatívneho festivalu KUltúrne Podujatie. Po skúšobnom nultom ročníku malá skupina organizátorov z Trenčína usporiadala vydarený dvojdňový festival s kvalitným programom. V rámci neho sa na dvoch stageoch na Trenčianskom hrade predstavili napríklad Celestial Shore z Brooklynu, Saroos z Berlína či poľskí Mitch and Mitch. 

Tento rok sa festival rozšíril aj o priestory v podhradí: na Mierovom námestí, v kaviarni Coffee Sheep a vo dvore Paddock Café, kde si návštevníci okrem ďalších koncertov mohli pozrieť aj vystúpenie Divadla SkRAT či diskusiu s básnikmi Petrom Šulejom a Michalom Habajom. V rámci festivalu Ľubo Burgr a Jonatán Pastričák (Pjoni, Isama Zing) oživili kultovú prešovskú kapelu Ali Ibn Rachid.

KUltúrne Podujatie s ďalšou pomocou kamarátov a známych organizuje hlavne kolektív štyroch ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do kultúrneho života v Trenčíne aj svojimi ďalšími aktivitami. Ondrej Slivka spravuje obchod s platňami Vinyl LAB, Matúš Homola stojí za nahrávacím štúdiom Men at Sound a Coffee Sheep reprezentujú Juraj Kocnár s Michalom Beňom. 

Celý rozhovor s Onrejom Slivkom, jedným z organizátorov nájdete pod článkom.

DSCN0219_uprava_

Tento mladý festival v Trenčíne dokazuje, že s istou dávkou skúsenosti, kultúrneho prehľadu a odhodlania pre dobrú vec sa aj malej skupinke ľudí môže podariť zorganizovať festival s kvalitným a dokonca medzinárodným programom. KUltúrne Podujatiekombinácii s historickými a unikátnymi priestormi vytvorili udalosť (ktorá ak sa minimálne udrží na úrovni tohto ročníka), kde sa jednoznačne oplatí vracať.

„Toto je podujatie, ktoré má úžasnú energiu a atmosféru, a neviem celkom, čím to je. Myslím, že každý návštevník, ktorý už podujatie absolvoval, sa rád vráti aj nabudúce a na takomto princípe by to malo celé fungovať,“ odpovedá nám cez e-mail Ondrej Slivka.

O pozitívnom hodnotení festivalu hovorí na jednej strane jednoznačná podpora fanúšikov a návštevníkov na sociálnych sietiach; na druhej strane boli s KUltúrnym Podujatím spokojní aj vystupujúci umelci.

10409685_1630754580514953_7626960728443746022_n

Foto: KUltúrne Podujatie

Brooklynskí Celestial Shore (s ktorými sme spravili rozhovor) nám po koncerte hovorili, že pred Trenčínom vystupovali v Nemecku, Belgicku, Holandsku, Anglicku a iných štátoch Európy, no nikde sa necítili tak príjemne ako na Trenčianskom hrade. „This is the real chill. The landscape is really beautiful and also the people here are very kind and hospitable. We don’t see this in America,“ hovorí nám Sam, gitarista zo Celestial Shore.

DSCN0207_uprava_

Ako hodnotíte prvý ročník KUltúrneho Podujatia? Ste ako organizátori spokojní s počtom návštevníkov?

Myslím si, že sme od minulého nultého ročníku posunuli podujatie na vyššiu úroveň. Dve pódiá na hrade, program na námestí a v dvoch kaviarňach. Hlavne sme chceli ponúknuť pestrý line up, čo si myslím, že sa nám aj podarilo.

Viem, že meškal napríklad gitarista z Jelly Belly (kvôli vlakom) a následne sa musel posunúť aj program. Ako ste zvládali tento časový posun, boli ste na také niečo pripravení? Mali ste počas podujatia aj iné problémy?

Neboli sme na to veľmi pripravení, takže sme museli improvizovať. Všetky kapely mali v podkladoch, že majú doraziť na podujatie 4 hodiny pred zahájením, žiaľ, dopravná situácia na Slovensku v ten deň asi nebola veľmi priaznivá. Väčšie problémy sme asi ani nemali. Ak nerátam minulý nultý ročník, tak vlastne na tomto prvom sa ukázalo len zopár drobných chybičiek, ktoré samozrejme do ďalšieho pokračovania odstránime. Musíme sa z nich poučiť. Všetci sa stále „motáme“ okolo kultúrneho diania v meste Trenčín, lebo nám záleží na tom, aby sa tu veci hýbali tým správnym smerom a hlavne vpred.

Koľko ľudí vlastne organizuje KUltúrne Podujatie? Venujete sa aj iným koncertom alebo kultúrnym podujatiam?

V tíme sme štyria. Matúš Homola (Men at Sound), Ondrej Slivka (Vinyl-LAB), Juraj Kocnár a Michal Beňo (Coffee Sheep). Samozrejme nám pomáhalo nespočetné množstvo kamarátov a známych, či už s designom, fotením, FB menežovaním, s webom atď. V kaviarni Coffee Sheep sa snažia robiť pravidelné kultúrne aktivity, či už koncerty, diskusie a podobne. K tomu treba spomenúť divadelné predstavenia a koncerty v kaviarni Paddock. Všetci sa stále „motáme“ okolo kultúrneho diania v meste Trenčín, lebo nám záleží na tom, aby sa tu veci hýbali tým správnym smerom a hlavne vpred.

Aké ste dostali ohlasy od účinkujúcich interpretov, boli spokojní s festivalom?

Toto je vec, ktorá nás mimoriadne teší. Všetci vystupujúci boli unesení atmosférou a prostredím, v ktorom sa podujatie konalo a počuli sme od nich len pozitívny feedback.  Napríklad náš headliner, skupina Saroos, zostali na podujatí o deň dlhšie a užívali si to s nami, čo nás prekvapilo a veľmi potešilo. Mali sme výborných účinkujúcich, ale aj publikum. Návštevníci boli nadšení, nie len z prvého dňa na hrade, ale aj zo sobotňajsieho programu na námestí a v kaviarniach Coffee Sheep a Paddock. Presne toto sú dôvody, prečo chceme s podujatím pokračovať aj o rok.

Viete nám už prezradiť niečo viac o ďalšom ročníku? Máte už konkrétne plány?

Hovoriť o tom je ešte priskoro, keďže ešte doznieva tohtoročné podujatie. Určite sa všetci, ktorých to zaujíma, dozvedia o ďalšom pokračovaní včas.

Viac info o KUltúrnom Podujatí na webstránke alebo Facebooku.

Text: Krištof Budke Foto: Verana Dobal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *