Už tento štvrtok 21.9.2023 príde do slovenských kín dlho očakávaná slovensko-česká snímka Všetci ľudia budú bratia (2023) od režiséra Kauzy Cervanová, Roberta Kirchhoffa. Tento film nám prinesie distribučná spoločnosť Film Expanded. V svetovej premiére bol film uvedený na 57. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary.

 

Po kontroverznej snímke Kauza Cervanová či medzinárodne oceňovanej dokumentárnej eseji o rómskom holokauste Diera v hlave nakrútil Kirchhoff najnovšie netradičný portrét jedného z našich najzásadnejších dejateľov. Alexander Dubček živý a mŕtvy, k sebe ako magnet ťahá prívržencov, obdivovateľov aj kritikov. V období železnej opony, ale aj zjednotenej Európy. Všetci ľudia budú bratia je dokumentárny film o utopistovi a politickej popovej hviezde.

Čím jasnejšie je svetlo, tým temnejší je tieň.

Líder Pražskej jari nastolil v období slobodných šesťdesiatych rokov ideu socializmu s ľudskou tvárou, ktorú umlčali sovietske tanky. Tvár Alexandra Dubčeka sa aj napriek totalitnej temnote stala symbolom. Vo filme “Všetci ľudia budú bratia” sa k tomuto stále živému symbolu vracia režisér Robert Kirchhoff a skladá príbeh “tváre Dubček”. Tváre vizionára a tajomníka, ideálu a reality, absolútneho a relatívneho, elitného a ľudového, globálneho a lokálneho, moci a bezmocnosti, víťazstva a prehry. Svedkov Dubčekovho života sledujeme vo výjavoch od utopickej komúny v Kirgizsku, kde vyrastal, cez éru popovej politickej hviezdy, éru disidentu — väzenia na slobode až po Nežnú revolúciu v roku 1989, Dubčekov návrat do veľkej politiky a jeho tragickú smrť.

 

„Vyše 30 rokov uplynulo od smrti Alexandra Dubčeka. O jeho osobe vzniklo množstvo kníh, pamätí a monografií. Skoro všetky sú však nekritické či priamo adoračné. Aj tie knihy, ktoré sa pokúšajú odhaľovať ‚druhú tvár‘ Dubčeka v ľudskej a mravnej rozporuplnosti ukazujú len akýsi prvý plán. Jednou z ambícií nášho filmu je objaviť pravdu o Alexandrovi Dubčekovi a dobe, ktorú žil. Toto hľadanie je zložitejšie o to viac, že mnohí aktéri tejto doby už nie sú medzi živými,” vyjadril sa režisér Robert Kirchhoff, ktorý na filme pracoval takmer desať rokov.

 

„Film je hľadaním Alexandra Dubčeka v situáciách, so žijúcimi svedkami jeho doby a zároveň v archívnych materiáloch. Postavy vystupujú v mozaike mikropríbehov, vytvárajú obraz miest, krajiny, vzťahov a väzieb. Pracujeme so situáciami v čo najprecíznejšie vybraných prostrediach. Dubček má na Slovensku svojich nasledovníkov: námestie, kde stojí parlament nesie jeho meno, niekoľko politických strán, prúdov sa hlási k jeho odkazu a kontinuite. Súvislostí je príliš veľa, aby sme mohli povedať, že ide len o našu minulosť. Metódou iniciácií a ‚situačnej poézie‘ film približujeme k historickej groteske. Smejeme sa a pritom trpíme. Svet utopistov a dogmatikov sa zlieva, aby vytvoril Dubčeka, akým bol a akým je,” dodáva k svojej režijnej metóde Robert Kirchhoff.

Film Všetci ľudia budú bratia (2023) sa stáva dôležitým príspevkom k pochopeniu nie len Dubčekovho života, ale aj éry, v ktorej žil. Príďte sa o tom presvedčiť do slovenských kín už od štvrtka 21.9.2023.

Zdroj: TS Film Expanded

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *