Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave (VŠVU) a Národná banka Slovenska (NBS) začínajú novú spoluprácu, ktorú inicioval priamo guvernér NBS Peter Kažimír. Ako prvý projekt predstavujú výstavu študentov a študentiek Katedra maliarstva (pod vedením prof. Ivan Csudaia) VŠVU, ktorá bude prístupná verejnosti od 24. júna vo výstavných priestoroch NBS. Výstava potrvá do 31. augusta 2020. V pracovných dňoch od 9:00 do 16:00.

„Výstava je začiatkom spolupráce obidvoch inštitúcií, ktorá bude pokračovať pravidelnými prezentáciami diel študentov a absolventov školy. Výstavné projekty sa budú systematicky zameriavať na rôznorodé podoby súčasného umenia,“ uvádza PR oddelenie VŠVU cez email.

Tvorba každého z vystavujúcich je mimoriadne individuálna, pričom spoločnou charakteristikou ich tvorby je „fragmentarizácia sveta, ktorú reprezentuje gesto, znak, alebo okamih. Generácia začínajúcich umelcov a umelkýň rezignuje na rozprávanie „veľkých príbehov“. Naratívy nahrádza výsekom situácie, ktorá viac posilňuje atmosféru, náladu, alebo melanchóliu dnešného sveta. Ich výpoveď je istou protiváhou digitálneho sveta, sociálnych sietí a virtuálnych realít.“

Táto spolupráca VŠVU a NBS nás prirodzene zaujala a tak sme poslali pár otázok vysokej škole.

1) Kto prišiel ako prvý s návrhom na spoluprácu medzi NBS a VŠVU? Bola to iniciatíva VŠVU?

∎ Spolupráca medzi týmito dvomi inštitúciami vzišla z iniciatívy Národnej banky Slovenska, priamo od guverenéra NBS Petra Kažimíra, ktorý je aj členom správnej rady VŠVU. NBS by chcela podporovať výtvarné umenie, špeciálne súčasné umenie a mladých autorov/autorky a práve naša škola je na to vhodným partnerom.

2) V akej pravidelnosti budú nové výstavy, a kto bude kurátor výstav?

∎ Výstavy sa budú v galérii NBS obmieňať pravidelne každé dva mesiace, pričom zakaždým pôjde o prezentáciu buď aktuálnych študentov/študentiek školy, alebo absolventov/absolventiek venujúcich sa rôznym médiám. Prvú pilotnú výstavu koncipovala rektorka VŠVU Bohunka Koklesová, ďalšie by mali vzniknúť pod vedením kurátora/kurátorky, ktorý/á bude vybraný/á na základe otvorenej výzvy, ktorú škola zverejní počas leta.

3) Čo konkrétne VŠVU očakáva, aký prínos bude mať táto spolupráca pre školu a pre mladých študentov umenia?

∎ Spolupráca medzi VŠVU a NBS by mala priniesť pozitíva pre obidve strany, ako to už býva pri spoluprácach všeobecne. My od nej očakávame vytvorenie určitého partnerstva medzi dvomi silnými inštitúciami, nový priestor a možnosti pre prezentáciu súčasného umenia, a teda aj našich študentov/študentiek. Práve výstavný priestor v budove banky môže súčasné umenie priniesť širšiemu publiku.

Peter Kažimír sa na vernisáži vyjadril: „Obzvlášť sa teším, že sa nám podarilo spojiť Národnú banku Slovenska s Vysokou školou výtvarných umení a vytvoriť kreatívny priestor pre talent ktorý u nás máme. Svet centrálnych bankárov má, verte alebo nie, s umením viac spoločného než sa na prvý pohľad môže zdať. Aj my v dnešnej dobe búrame tradičné hranice a pohybujeme sa v medzipriestore, kam sa kedysi nik neodvážil. Podpora talentu a inovatívneho, často až provokatívneho, prístupu k práci je čosi čo túto inštitúciu posúva a obohacuje.“

___

Text: Krištof Budke / Za odpovede ďakujeme: Barbore Komárovej z VŠVU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *