Slávnostné udelenie cien Vinyla sa bude konať v stredu 26. februára 2020 od 19:00 v pražskom Lucerna Music Bare, kde odborná porota vyberie najlepšiu minuloročnú platňu, najzaujímavejší objav na scéne a počin spojený s hudbou.

Návštevníkov čakajú tri koncerty: Zvíře jménem podzim, Margo a Metastavy. Večer moderujú Zuzana Fuksová a Ivana Veselková, tvorkyne populárneho podcastu Radia Wave Buchty. O vizuálnu stránku tohtoročnej ceny sa postarala finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019 Marie Lukáčová.

Umelkyňa je jednou z troch zakladateliek feministickej skupiny Čtvrtá vlna, ktorá pred troma rokmi iniciovala verejnú debatu na tému sexizmus na univerzitách. Je absolventkou pražskej UMPRUM, študovala tiež na brnianskej Fakulte výtvarných umení VUT a Kunstakademii Mainz v Nemecku. Svoju prácu Lukáčová predstavila predovšetkým v rámci nezávislej českej galérijnej scény, ale tiež napríklad vo Vroclavi, Ľubľane či Stuttgarte.

Marie Lukáčová patrí na umeleckej scéne k najmladšej generácii. Vo svojich videoinštaláciách sa, mimo iné, skrz rap a spev pýta dôležité otázky týkajúce sa súčasnej spoločnosti a neistej budúcnosti,“ dodáva za organizátorov cien Tomáš Grombíř.

Vyhlásenie cien organizátori poňali ako koncertný večer s reprezentatívnym výberom českej hudby. Plnohodnotný set v kompletnej zostave zahrá pätnásťčlenný kolektív Zvíře jménem podzim, v ktorom sa okolo frontmana Jakuba Königa zišlo niekoľko silných osobností domácej klubovej scény. Zoskupenie býva právom označované ako „all stars team“ domácej alternatívy a tento rok výrazne prehovorilo aj do mainstreamu – za aktuálny album „Září“ získalo tri nominácie v cenách Anděl a nomináciu na cenu Apollo. Na jeseň kapela odohrala svoje posledné, a na väčšine miest vypredané, turné a vystúpenie na Vinyle je súčasťou niekoľkých vybraných koncertov, ktoré Zvíře jménem podzim zahrá pred svojim „podzimním“ spánkom.

Koncerty Zvířete jménem podzim sú unikátne po hudobnej i vizuálnej stránke, ich VJka Linda Arbanová pre nás pripravila aj teaser k tohtoročným nomináciám. Tvorba kapely je mostom medzi alternatívnou a mainstreamovou scénou a na Vinyl právom patrí,“ hovorí jeden z koordinátorov cien Pavel Uretšlégr.

Ďalším účinkujúcim je Margo, speváčka a producentka Aneta Martinková nominovaná v kategóriách Platňa roku aj Objav roku, ktorá sa predstaví s celou kapelou.

Na albumovom debute sa speváčka snažila pritiahnuť pozornosť pseudo-poetickými zbytočne dlhými názvami skladieb, ktorých obsah však o ničom zaujímavom nevypovedá. Do jednoduchej hudby spieva podobným štýlom ako napríklad Never Sol, od nej však nevyčnieva ani farbou hlasou ani inovatívnymi melódiami ani celkovým feelingom (track Thinking of the Yellow Bikes, Libby Hill and How Everything Felt Special…„). Držíme jej však palce do budúcej tvorby! (Názor redakcie Swine Daily)

„Sitting in the Car with a Person You’ve Just Met. In a Foreign Country and an Unknown City, This Ephemeral Moment of Feeling Young and Reckless“

Tretím vystupujúcim sú Metastavy, ktorí tvoria v celku príjemný mix rapu, soulu a jazzu. Pražské kvarteto má v čele poetku (a klávesistku) Annu Hokešovú, ktorá pôsobí tiež v koncertnej zostave Čáry života, ocenenej minulý rok. Kapela je nominovaná v kategórii Objav roku.

Aj tento rok vychádza limitovaná sto-kusová séria LP, ktorá obsahuje po jednej skladbe od všetkých nominovaných. Platňa tak zahŕňa podstatné počiny tuzemskej scény a zároveň slúži ako ocenenie pre víťazov vo všetkých troch kategóriách.

Cenu inicioval a produkčne zaisťuje spolok Vinyla, zastúpený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V predošlých ročníkoch boli ocenené mená ako Fiordmoss (Objav roku), festival Creepy Teepee (Počin roku), Schwarzprior (Objav roku), Aid Kid (Objav roku), Dné s nahrávkou These Semi Feelings, They Are Everywhere (Platňa roku), brniansky festival Itch My hahaha (Počin roku), Pacino a ich nahrávka Půl litru země (Platňa roku) či aktivity pražského labelu Genot Centre, a mnoho ďalších.

>> Tento výber aktuálnych a súčasných projektov ukazuje aj na to ako:

  1. – podobné relevantné hudobné ocenenie na Slovensku nemáme
  2. – aké dramaturgické projekty na Slovensku chýbajú

Text: Swine Daily redakcia / Zdroj: TS Vinyla

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *