Cez víkend sa v hlavnom meste konal festival vizuálneho umenia Bratislava Art Festival (BLAF), ktorý prebiehal v SNG v spolupráci s viacerými galériami v meste. My sme sa bohužial stihli pozrieť iba do jednej galérie, ktorá bola taktiež súčasťou podujatia. Galéria Nedbalka.

Processed with VSCOcam

Nedbalka funguje od roku 2012. Malá galéria na Nedbalovej ulici v Bratislave v sebe kombinuje moderne spracovaný interiér historickej budovy v kombinácii so slovenskou výtvarnou tvorbou od 19. storočia až po súčasnosť. Galériu sme navštívili prvýkrát práve v nedeľu, kedy sa konala komentovaná prehliadka vystavených diel slovenskej moderny. V galérii nás prekvapila krásna architektúra vnútorných priestorov mierne pripomínajúcich špirálovité schodisko Guggenheimovho múzea v New Yorku.

Processed with VSCOcam

DSCN9304

Snahou galérie je systematicky zbierať umenie, ktoré vzniklo na Slovensku s presahom od konca 19. storočia po začiatok 21. storočia. Počas komentovanej prehliadky sme prešli všetky 4 poschodia galérie. Objavili sme tu diela od Fullu, Jakobyho, Rudolfa Krivoša či Milana Dobeša. Na prízemí sú vystavení finalisti súťaže Maľba roka, ktorú organizuje už pravidelne VÚB Banka. Tých, ktorí nás zaujali najviac si môžete pozrieť v našej priloženej fotogalérii alebo osobne na mieste.

Processed with VSCOcam

Processed with VSCOcam

Processed with VSCOcam

Najviac nás však oslovila maľba od obľúbenej, sarkasticky vtipnej Lucie Dovičákovej z Košíc, My Playground a zaujímavou technikou namaľovaný obraz  pripomínajúci plagát od Alexandry Barth V práci.

tumblr_inline_nks8r6Eyqz1rqtx0f

Alexandra Barth: “V práci”, akryl na plátne, 130x100cm

Slovenská súčasná výtvarná tvorba žije. Len ju treba hľadať. Nie je to všetko len o „gaučákoch“ a socialistickom realizme. Viac na túto tému vám prinesieme už čoskoro v našom rozsiahlom rozhovore so slovenským umelcom Martinom Lukáčom.

Foto + text: Verana Dobal

Followujte nás aj na Instagrame: @swinedaily

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *