V piatok a sobotu zaplavilo celé centrum Bratislavy skoro 130 kapiel z domácej a európskej scény. V 13 kluboch hlavného mesta prebiehal 3. ročník showcaseového festivalu Waves Bratislava, ktorý ponúkol aj bohatý program konferencie pre hudobných profesionálov. Festival je menším bratom Waves Vienna, ktorý oslávil tento rok 5. narodeniny. Na Slovensku ho má na starosti tím na čele s Tiborom Holodom, ktorý organizuje aj festival Wilsonic a slovenskú verziu Electronic Beats festivalu.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Maďarský spevák Zanziger svojimi soulovými pesničkami zaplnil celý Gorila.sk Urban House

V prvých ročníkoch Waves Bratislava zápasili o návštevnícku priazeň a nedalo sa povedať, že by boli všetky zúčastnené kluby zaplnené. S týmto odvážnym konceptom showcaseového mestského festivalu a konferencie v Bratislave sa však oplatilo pokračovať. Dokopy tri dni akcie (aj so štvrtkovou otváracou párty s Mikeom Skinnerom) dopadli na výbornú a centrum Bratislavy tak bolo zaplnené veľkým počtom fanúšikov, ktorí migrovali medzi klubmi. Celá akcia mala svoje najväčšie centrum na Námestí SNP so Starou Tržnicou, ktorá poskytovala dobrovoľné vstupné s výťažkom pre dobročinnú organizáciu MAGNA.

Všetky kluby a miesta festivalu boli od Starej tržnice len pár minút chôdzy, čo bolo výhodné a pohodlné. Tí, čo teda chceli spoznávať novú hudbu, veľmi ľahko prechádzali napríklad od KC Dunaj, cez Urban Space, Klub Dole, potom do V-Klubu, Ateliéru Babyon až po Fugu či Nu Spirit Club. Vydarenou novinkou boli pop-up koncerty v Kunsthalle Bratislava a Poľskom Inštitúte. Tu vystúpili najmä pesničkári či hudobníci s intímnejšou muzikou. V Ateliéry Babylon zasa rockovejšie kapely ako PINS (UK), Bokka (PL) či slovenskí Nvmeri. V Klub Dole a Nu Spirit Clube boli zasa kvalitné párty s elektronickou hudbou.

BOKKA (PL)

BOKKA v klube Babylon

Organizátori cez tlačovú správu odkázali, že 128 koncertov v 13 kluboch navštívilo denne 3000 ľudí. Konferencia, ktorá prebiehala v piatok v Crown Hotel Plaza, prilákala približne 300 hudobných profesionálov, z ktorých polovica pricestovala zo zahraničia. Celé podujatie navštívilo aj viac ako 50 zástupcov médii.

Inšpiratívna bola napríklad diskusia s B-Complexom s názvom: Slovak success stories: Simon Britton + B-Complex. V nej Matúš Lenický hovoril, že cieľom väčšiny slovenských kapiel nie je presadiť sa v zahraničí a Európe, ale len na Slovensku a to častokrát neznamená veľa. Jediné, čo v podstate treba, je byť trpezlivý, snažiť sa, byť aktívny aj v oblasti oslovovania klubov, vydavateľstiev a hudobných manažérov; a hlavne, byť originálny. “Na čo je treba slovenského producenta, ktorý sa snaží mať zvuk ako z LA beat scény, keď takí už sú,” povedal nám zasa na túto tému Dušan Vančo aka Foolk v dávnejšom rozhovore. link. Podľa B-Complexa naša krajina má čo ponúknuť a keď budeme vychádzať z vecí, ktoré sú pre nás autentické, môžeme byť originálny aj pre zahraničné publikum. Aktuálnym príkladom môže byť kapela Fallgrapp, ktorá kombinuje prvky modernej elektroniky so slovenským folklórom a slovenskými textami.

Najzábavnejšia a zároveň dôležitá časť konferencie bola “Listening Sessions”, kedy si zahraniční hudobní profesionáli vypočuli pred publikom slovenských (aj iných) interpretov po prvýkrát a následne im dali konštruktívnu kritiku. Estónsky hudobný novinár Henrik Ehte, Didi Lakus z Outlook a Dimension Festivalu či moderátor BBC Vic Galloway, takto pochválili Fallgrapp. A aj napriek slovenčine sa im vokálna stránka páčila. Pištovi Královičovi, ktorý okrem kapely NVMERI vystupuje ako producent FVLCRVM, napríklad Didi Lakus povedal, že nerozumie, prečo track “Unsung Heroes” už teraz nie je medzinárodnym hitom. Waves Bratislava tak poskytli cenný priestor pre kapely, hudobných manažérov, bookerov, vydavateľstvá, organizácie či festivaly. Konferencie sa zúčastnila aj šéfka Talinn Music Week, ktorá otvorene povedala, že v programe festivalu drží dve miesta len pre slovenské kapely. Zatiaľ tam nehrala ani jedna.

Listening Sessions z ľava: Henrik Ehte, Didi Lakus, B-Complex (Matúš Lenický) a Vic Galloway

Čo sa týka kapiel, nás oslovilo najviac hudobné duo Leyya z Viedne. So speváčkou Sophie Lindinger sme spravili aj rozhovor, na ktorom už pracujeme. V KC Dunaj na nich prišlo veľa ľudí, ktorí skoro zaplnili koncertný priestor. Duo, ktoré doprevádzal bubeník a basgitarista však počas zvukovej skúšky a následne počas celých 40 minút (ktoré mali všetky kapely na Waves BA) sprevádzali technické problémy. Nevieme či to bolo spôsobné zlým technikom, no tieto problémy sa bohužiaľ vyskytli ešte pri veľa iných koncertoch vrátane PINS, jedného z najväčších mien na festivale. Leyya napriek tomu odohrali výborné 4 skladby, ktoré kombinovali shoegaze, indie rock s alternatívnou elektronikou a príjemným hlasom speváčky a skladateľky Sophie.

Leyya v KC Dunaj

V posledný deň festivalu sme sa išli pozrieť aj do viedenských klubov Waves Vienna, no boli sme trochu prekvapení z návštevnosti. Skoro nikto tam nebol. Vo festivalovom centre bolo takmer mŕtvo, press centrum bolo síce slušne vybavené a veľké, no nebol tam nikto. Boli sme pozrieť českú speváčku a klaviristku Never Sol, ktorá hrala v prestížnom jazzovom klube Porgy & Bess. Napriek asi len desiatke ľudí, pre ktorých hrala, odohrala emotívne a príjemne vystúpenie.

Never Sol vo viedenskom Porgy & Bess

Never Sol vo viedenskom Porgy & Bess

Prešli sme aj pár ďalších festivalových miest, no skoro nikde nikoho nebolo. Keď sme sa vrátili v sobotu o polnoci rovno na Námestie SNP, potešilo nás veľké množstvo ľudí. V porovnaní s Viedňou to v Bratislave teda poriadne žilo. Ďakujeme tak Tiborovi Holodovi a celému festivalovému tímu k vytvoreniu výborného festivalu s dôležitou konferenciou, ktorá je na Slovensku skutočne jedinečná. Najlepšie to vystihol na Facebooku náš kamarát, hudobník a producent:

,,Trebalo tisícky idiotov, ktorí dostali Slovensko do tituliek novín vo svete v negatívnom svetle, pre tých, čo tu nikdy neboli. Potom prišla hŕstka ľudí, ktorým tým čo sa prišli pozrieť (a sú to dôležití ľudia) dokázala, že sa sem chcú vrátiť znovu. Waves Bratislava 2015 od Tibora (Holodu) až po posledného návštevníka prevalcoval asi všetko, čo som tu na Slovensku doteraz zažil… “

Úvodná foto: Martina Mlčúchová

Fotogaléria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *