Ôsmym releasom vydavateľstva Weltschmerzen je druhý album košického dua BIOS, ktorý nesie názov Powers of Ten. Spoločný projekt výtvarníka Borisa Sirku a grafika Jozefa Tušana je poslucháčom experimentálnej hudobnej scény na Slovensku dobre známy vďaka intenzívnym, ohlušujúcim a hypnotickým koncertom s presahmi drone music, hustých beatov a prepálených aj vzdialených gitarových plôch. Nedávno ich projekt oslávil 10 rokov od vzniku, čo dvojica spečatila vydaním svojho druhého dlhohrajúceho albumu.

Pri tvorbe Powers of Ten vychádzajú BIOS z novej zvukovej aj kompozičnej koncepcie. Zatiaľ čo v minulosti pozostávali ich koncerty a aj ich debutový album Fluorescent Minerals (2017, Exitab) prevažne z voľnejšej improvizácie, pri novej tvorbe sa Sirka a Tušan rozhodli postúpiť o krok bližšie k predaranžovaným štruktúram a témam. Ich hudba napriek tomu netratí nič na svojej živelnosti, originalite, hravosti a prúdu, ktorý pohltí. Powers of Ten je albumom nečakane kinetickým >> mierne úzkostlivá, súčasne radostná verzia akéhosi moderného astrálneho dubu poslucháča nesie osobitým zvukovým vesmírom a ostáva v pohybe aj potom, čo beaty odzneli.

BIOS na Sound City Days Košice, 2018

Powers of Ten (ws008) je ôsmym albumom vydaným pod značkou slovenského romantického // experimentálneho vydavateľstva Weltschmerzen, zameraného na emočne vyhrotenú, ľudsky prepojenú a zvukovo vyhranenú súčasnú hudbu. Doposiaľ vydali albumy projektov Tittingur, Fokular, Weltschmerzen, Dominik Suchy, Penumbra Vortex, Tante Elze a Ujko. Album vychádza 19.3. v limitovanej edícii 100ks na vinyle, digitálne a na streamingových platformách.

(Album Powers of Ten vznikol aj vďaka finančnej podpore mesta Košice)

Vydavateľstvo WELTSCHMERZEN môžete sledovať aj na Instagrame či Facebooku.

Zdroj: Tlačová správa Weltschmerzen

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *