Jeden z nevlivnějších umělců glitch-popového žánru yeule (oni), přijdou už příští pondělí 7.11. do pražského klubu Underdogs‘. Koncert, který organizuje seskupení Glitter.hit, je součástí glitch princess eu/uk tour 22 k jejich stejnojmennému projektu Glitch Princess, na kterém spolupracovali například britští producenti Danny L Harle a Mura Masa nebo japonský rapper a spěvák Tohji. Za svoji dobu působení na hudební scéně stihli yeule kromě již zmíněných umělců spolupracovat například s umělkyní ​​yunè pinku.

 

yeule, vlastním jménem Nat Ćmiel (nar. Natasha Yelin Chang), se narodili 16. prosince 1997 v Singapuru. Hudbě se věnují již od útlého věku – začali s hrou na klavír, což později vedlo ke kytaře a bicím. Na střední škole byli vokálistou v jazzové kapele, kde vystupovali jako Riot Diet a dělali covery na pisničky od Elly Fitzgerald nebo skupiny Pixies.

 

 

Pocity osamělosti a deprese byly během jejich vyrůstání všudypřítomné kvůli jejich nomádické výchově. Útěchu našli na internetu a v počítačových hrách, což se podepsalo na jejich pozdější tvorbě a také na jejich uměleckém jméne, které je odvozeno ze stejnojmenné postavy ve hře Final Fantasy. Žánr tvorby yeule se těžce kategorizuje. Jejich tvorba by se dala popsat jako střet hyperpopu, synth-popu, glitch-popu, ambientního popu a dream popu.

 

 

Takto popsal fanoušek jejich tvorbu ve svém videu Music For the Internet Age: Yeule & Sewerslvt:

Dream pop je relativně introspektivní žánr, je to něco vytvořené pro poslech kdy nikdo není vzhůru, když je váš mozek nejaktivnější, ponořen do vašich myšlenek. Může se zdát, že většina dream popu je určena k poslechu, kdy odpočíváte v posteli a zapomínáte na okolní svět, no tvorba yeule je vytvořena k poslechu, kdy sedíte před svým počítačem v nočních hodinách, kdy nikdo není vzhůru, kdy jste naprosto sami a nemáte s kým mluvit.

 

 

Nenechte si ujít tuto jedinečnou show významných představitelů glitch-popového žánru a internetové kultury yeule a zažijte zvuk experimentálního popu na vlastní uši v pondělí v pražském Underdogs‘.

Text: Jan Sekanina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *