Hudební festival Spectaculare, který se v Praze uskuteční v termínu od 20. ledna do 12. února, nabízí v rámci svého programu mnohé: koncerty i performance skvělých hudebníků, vizuální projekce i tanec a v neposlední řadě i výstavy, workshopy a filmová představení. Kompletní program této hudební akce, která by neměla ujít pozornosti nikomu, kdo má zájem o současnou elektronickou, ambientní i experimentální hudbu, je k dispozici zde (i s informativními texty o každém, kdo na festivalu vystoupí). Tato první krátká pozvánka na jeden koncertní výstup budiž jen drobným představením vybraného interpreta nebo vybrané interpretky. Další budou následovat.

Ve středu 3. 2. od 19.30 se ve Velkém sále Paláce Akropolis představí dva umělci: německý producent a hudebník Arovane (vlastním jménem Uwe Zahn) a řecký hudebník Hior Chronik. Jejich vzájemná hudební spolupráce (nahrávka In-between z roku 2015) bude doprovázena vizuální performancí dua VJ Vida & VJ Wide z volného pražského uskupení KinoCirkus.

artists-Arovane-Arovane460

Uwe Zahn neboli Arovane (vystupující někdy i pod přezdívkou Nedjev) dnes již jistě patří k osobnostem německé elektronické hudby, které by zájemce o daný hudební žánr neměl minout. Jeho rané experimenty s různorodými audio nástroji brzy obohatil Arovanův zájem o klarinet i jistý cit pro dekonstrukci hip hopových i beatových hudebních vzorců. Na konci osmdesátých let byl Arovane aktivní ve volném uskupení hudebníků z Mnichova, které – pod názvem S.A.M. – skládalo elektronickou hudbu s důrazem na experiment, improvizaci a vyvázání se z tradičních vzorců především break beatové hudby. Na počátku devadesátých let Arovane založil vlastní studio v Berlíně a postupně se stal umělcem, jeho jméno překročilo hranice Německa. Na konci devadesátých let vydal dvě EP (Icol Distol, 1998 a I.O., 1999) a album Atol Scrap pro label Din. Do podvědomí se dostalo i jeho druhé album Tides natočené pro britský label City Centre Offices (mezi další hudebníky tohoto labelu patří například Ulrich Schnauss a Christian Kleine).

Arovanův „elektronický minimalismus“ má několik poloh: chladně beatové až mechanické rytmy připomínající zvuky továrních komplexů (ne náhodou je sídlem zmíněného labelu City Centre Offices britský Manchester) jsou střídány ambientně uklidňujícími zvukovými vlnami, které často mají původ v přírodě (zvuky vody, deště atp.). Arovanova spolupráce s umělcem zvaným Phonem* (na albu AER/Valid/ z roku 2001) může být příkladem tendence první, zatímco Arovanovo sólové album Lilies (z roku 2004 s poslední skladbou „good by forever“) je spíše příkladem tendence druhé. V každém případě se Arovane po tomto albu na devět let odmlčel. Až jeho album Ve Palor (z roku 2013) dalo vzpomenout na jeho hudební kořeny. Bylo natočeno pro label n5MD, který bude mít ostatně na festivalu Spectaculare vlastní showcase (více zde).

Za zmínku dále stojí i Arovanův počin Arovane Studio 1 a 2; jde o sérii několika desítek krátkých skladeb (spíše zvukových stop) určených pro fanoušky elektronické a experimentální hudby, volně k dispozici pro remixy, úpravy apod. Ostatně autorův komentář je všeříkající: „from dark, evolving drones to cutting edge beats, granular sound scapes to minimal micro loops. Start sampling, mangling. Feel free and be inspired to transform the sounds into something new“.

* Phonem je britský hudebník a skladatel (vlastním jménem Elliott Perkins), který se do elektronické hudby vrhl pod vlivem studia lingvistiky. Jeho hudební pseudonym dává tušit zájem o minimální hudební jednotky (alba Phonetik, 1999; Hydro Electric, 2000; Ilusi, 2002) – vše pro label Morr Music.

Text: Michal Kříž, externý spolupracovník Swine Daily

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *