V blízkom duchu moderných R’n’B rovesníčok ako FKA twigs, Kelela či Jessy Lanza, sa Sevdaliza stáva čoraz viac ospevovanejším novým talentom na hudobnej scéne. Tohto roku ju budeme mať možnosť uvidieť na Pohode 2016 v špeciálnom krytom stagei Red Bull Music Academy. Táto speváčka a producentka sa narodila v Teheráne, no ešte v jej detstve sa s rodičmi presťahovala do holandského Rotterdamu. V 16-tich odišla od rodičov aby sa profesionálne mohla venovať basketbalu a dotiahla to až do holandského národného tímu. “Keďže som pri sebe nemala rodičov, naučilo ma to ako prežiť,” hovorí pre FACT magazine.

Neskôr po vysokej škole a práci zistila, že to nie je život, aký si predstavovala, že bude žiť. Začala tvoriť hudbu a v roku 2015 sa dostala medzi 60 participantov Red Bull Music Academy v Paríži. Po EP The Suspended Kid vydala na konci minulého roku nahrávku Children of Silk, ktorá mala premiéru na známom hudobnom portály Noisey Vice

Jej hudba je plná kontrastov: nežné vokály a jemné melódie doprevádzajú silné basové linky a elektronické zvuky. Vo vizuáloch, ktoré majú magický až priam sci-fi nádych, sa často pohráva s rôznymi materiálmi ako koža a sklo. Sevdalizin melancholický a zasnený spev, ktorý sa prediera cez vrstvy mechanických zvukov tak vytvára intenzívny hudobný zážitok.

Texty majú často filozofický charakter a obsahujú témy ako gender rozdeľovanie alebo vnímanie emócií. Pri svojich živých vystúpeniach preferuje skôr menšie publikum, s ktorým môže nadviazať lepšiu komunikáciu. Jej intímna hudba a vystupovanie vôbec nie je stvorené pre veľké davy. Ako sme sa mohli presvedčiť aj na jej koncerte vo Viedni, vystúpenia sú plné emócií, bezchybného spevu a emotívneho tanca, ktorý umocňuje audiovizuálny dojem.

Pred pár dňami speváčke a producentke vyšiel krátky 15 minútový film. Príbeh, kde je hlavnou postavou Sevdaliza, sa točí okolo dvojice, ktorá zápasí s témami ako je smrť, láska a šťastie.  Je plný emotívnych scén a soundtrack tvoria nové nevydané skladby od Sevdalizy. The Formula režíroval Emmanuel Adjei v spolupráci so samotnou speváčkou. Každá skladba sa viaže ku konkrétnej kapitole filmu, čím ju perfektne dotvára svojím textom a atmosférou. The Formula bol premierovaný na noisey.com a môžete si ho pozrieť tu:

Text: Verana Dobal Foto: Zahra Rejis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *