Neďaleko Žiliny sa od štvrtka 27. do nedele 30. augusta 2015 konal 1. ročník filmového festivalu Hviezdne noci Bytča 2015. “Hviezdne noci sú miesto, kde sa stretávajú milovníci filmu. Zmyslom festivalu je objaviť pre divákov klenoty z dejín filmu a predstaviť im neprebádané zákutia siedmeho umenia. Hviezdne noci znamenajú aj spoločné pozeranie filmov pod hviezdami,” uvádzal oficiálny popis.

Pozrite si našu reportáž z prvého ročníku.

Tento rok sa budú Hviezdne noci Bytča odohrávať pri kultúrnej pamiatke – Bytčianskej synagóge od 18. do 21. augusta. Konkrétne sa budú filmy premietať aj v kinosále Domu kultúry a na nádvorí krásneho bytčianskeho renesančného zámku. Okrem bohatého filmového programu si návštevníci počas štyroch nocí môžu prísť vypočuť až 12 hudobných slovenských interpretov. Nebudú chýbať úspešní shoegazový The Ills, mladé duo Bulp, Autumnist či Satin Lead – projekt gitaristu z Chiki liki tu-a. Ďalšie mená festival ešte zverejní.

hviezdne foto

Festivalová atmosféra pred synagógou. Foto: Verana Dobal, Swine Daily

Úplnou novinkou v programe bude videomapping. Historický kolorit mesta je preň ako stvorený. Špeciálna svetelno-hudobná show oživí fasádu Bytčianskej synagógy, keďže jedným z poslaní festivalu je oživovanie verejného priestoru mesta.

Upozorňovať na verejný priestor sa nebude len prostredníctvom videomappingu, ale aj cez blok diskusií s odborníkmi a aktivistami v oblasti verejného priestoru. Návštevníkov dokonca čakajú špeciálne darčekové predmety inšpirované práve verejným priestorom a geniom loci mestečka Bytča.

„Na festivale nebude chýbať bábkové divadlo a workshopy, ktoré budú určené pre deti aj dospelých. Veľká časť filmového programu bude tento rok atraktívna pre detských divákov. Hviezdne noci by mali byť bránou do sveta umenia aj pre tých najmenších návštevníkov.“ Uvádza sa na stránke.

Minulý rok návštevníkov prekvapil ohňostroj. Foto: Hviezdne noci

Heslom filmového programu je podobne ako minulý rok bádanie v klenotniciach dejín kinematografie a neobjavených zákutiach svetovej filmovej scény.

Retrospektíva: Karel Zeman

Karel Zeman je najslávnejší český filmový režisér, ktorý má svoje fankluby od Ameriky až po Japonsko. Jeho trikové diela obdivovali a stále obdivujú majstri filmového remesla aj masy divákov na celom svete. Zrejme nikomu sa nepodarilo tak sugestívne zachytiť vzdialený svet praveku či fantazijné prostredie z románov Julesa Verna pomocou filmových bábok a optických trikov. Karel Zeman začínal ako režisér animovaných filmov, neskôr sa preslávil svojimi trikovými opusmi ako Cesta do praveku, Vynález skazy či Barón Prášil a jeho filmografia dnes patrí k najväčším pokladom svetovej kinematografie. Na Hviezdnych nociach si budete môcť jeho diela v rámci sekcie Retrospektíva užiť po dlhých rokoch tam, kde patria, na veľkom striebornom plátne.

Fenomén Slovensko: Pocta Vlado Müller

Herec Vlado Müller by sa tento rok dožil 80. rokov. Preto sa rozhodli  tejto hereckej hviezde na festivale venovať celú sekciu Fenomén Slovensko. Vlado Müller patrí k najsilnejšej slovenskej hereckej generácii, ktorá zažila vrchol v 60. rokoch 20. storočia. Ak v slovenskej kinematografii prináleží niekomu označenie herecká hviezda, určite bude v tejto úzkej skupine figurovať práve meno Vlado Müller. Charizmatický, nesmierne talentovaný a vášnivý herec mal v slovenskom filme osobité postavenie. Vzrastom statný muž dokázal plasticky stvárniť zložité, zraniteľné a osudové postavy. Dnes je známy najmä z často premietaných hitov novej vlny ako Kristove roky či Zvony pre bosých. Na Hviezdnych nociach sa však pre návštevníkov chystajú špeciálne projekcie filmov vyhrabaných z hĺbky filmových archívov, v ktorých jeho herecký talent vykvitol najviac, a ktoré sa dlhé desaťročia v kinách nehrali.

Filmový zemepis: Christian Petzold

Christian Petzold. Ak si ešte dnes v Európe môže nejaký filmár hovoriť autor, tak je to jednoznačne Nemec Christian Petzold. Jeho filmy sa na Slovensku ešte vôbec neuvádzali a pritom patria k tomu najlepšiemu čo ponúka súčasný európsky umelecký film. Petzold je režisér, ktorý do bodky premýšľa koncept svojich diel a zobrazuje frekventované témy (komunizmus, holokaust), ale aj nemeckú súčasnosť inovatívnym a osviežujúcim spôsobom. Petzold je jeden z najplodnejších súčasných nemeckých režisérov, jeho filmy navyše celoplošne žnú úspechy u kritikov aj u festivalových divákov. Retrospektívu jeho filmov od začiatku kariéry až po posledný titul Fénix si budete môcť pozrieť v rámci sekcie Filmový zemepis, aby ste videli súčasné aj dobové Nemecko očami jedného z jeho talentovaných obyvateľov.

 

Viac info nájdete na webstránke alebo Facebooku. Lístky kúpite tu.

Text: Krištof Budke Zdroj: TS Hviezdne noci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *