Centrum STROJ v Košiciach sme už spomínali v rozhovore s kreatívnym duom Edgar & Ota. Odvtedy sa toho veľa zmenilo a po 2 rokoch kreatívny priestor ožíva, spája svojich nájomcov do jednej platformy.

Nebolo to tak dávno, kedy slávny architekt Le Corbusier uvažoval o dome ako o stroji na bývanie. Práve presnosť a funkčnosť boli vyzdvihované vlastnosti, s ktorými strojová estetika vstupovala do modernej architektúry. Historická budova na Strojárenskej 3 v Košiciach síce do tohto konceptu nezapadá, v jej útrobách sa však nachádza STROJ s podobnými kvalitami.

Finalista Ceny Oskára Čepana Oto Hudec

Svoju účelnosť ale dokazuje na poli kultúry. Pod menom STROJ vystupuje občianske združenie , ktoré vzniklo ako kultúrne-spoločenská platforma spájajúca ateliéry výtvarníkov, hudobníkov, dizajnérov, remeselníkov a iných tvorivých profesionálov sídliacich v areáli Strojárenskej ulice č. 3. Celkovo tri desiatky kreatívnych subjektov z rôznych odvetví sa okrem vlastnej pracovnej činnosti venuje aj mnohým umeleckým a vzdelávacím aktivitám pre odbornú i širokú verejnosť. Pod jednou strechou dlhodobo pôsobiaci kreatívci sa spojili, aby svojpomocne vytvorili inšpiratívne, otvorené prostredie, v ktorom nájdu živnú pôdu všetky inovatívne myšlienky.

Svoj atelier má v STROJi aj Svetlana Fialová

Jadro STROJa však nie je technickej povahy. Ľudský vklad je v tomto prípade nenahraditeľný. Či už je to architekt, fotografka, grafický dizajnér, výtvarníčka, – profesionál alebo poloprofesionálny nadšenec –, sú to práve ľudia, ochotní investovať svoj čas, energiu i financie, ktorí z daného miesta robia centrum živej kultúry a spolupráce.

V STROJi sídliace Mehehe štúdio

Základom každej fabriky a celkovo priemyslu sú moderné dobre fungujúce stroje so zárukou spoľahlivosti a čo najdlhšej životnosti. Kreatívny priemysel a kultúra v Košiciach už jeden taký STROJ má. Nielen, že  mechanicky“ generuje kreatívne nápady, ale svojou činnosťou sa plnohodnotne podieľa na kultúrnom obohacovaní spoločnosti a rozvoji kreatívneho priemyslu na Slovensku. O tom, ako táto komunita funguje a aké aktivity chystá, sa môžu návštevníci z radov širokej verejnosti presvedčiť už tento týždeň.

V rámci festivalu Biela noc od 4. do 6. októbra pre vás pripravili svetelnú inštaláciu, ktorú nájdete vo dvore areálu na Strojárenskej 3.

Vznikla v spolupráci s digitálnym umelcom a animátorom Martinom Kolčákom, ktorý je taktiež jednou zo súčiastok STROJa.

Zdroj: TS STROJ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *