Spojili ste si niekedy hudbu s animovaným filmom? Nie? Tak to ste ešte neboli na Medzinárodnom festivale animovaných filmov Fest Anča, ktorý už po ôsmy raz bude v Žiline od 24. do 28. júna. Okrem toho najlepšieho zo svetovej animovanej tvorby, Fest Anča ponúkne aj kvalitný hudobný program, v rámci ktorého sa predstaví napríklad estónska hudobníčka Vul Vulpes.

Jedným z najzaujímavejších koncertov sľubuje estónska hudobníčka a umelkyňa Mari-Liis Rebane so svojim sólovým projektom Vul Vulpes. Jej tvorbu možno opísať ako vycibrenú a vyzretú, pretože šikovným spôsobom kombinuje elementy sound-artu s popom. Jej zvuk nie je nijako ohraničený žánrami, hudbu zanecháva neidentifikovanú a celistvú.

Na Stanici Žilina-Záriečie vystúpi spoločne s francúzskym vizuálnym umelcom Desaxismundi, ktorý pracuje s vizuálom v priestore a využíva 360 stupňové projekcie, 3D vizualizácie a ďalšie doposiaľ neprebádané spôsoby premietania. Rozhodne odporúčame vidieť naživo.

Svetová slovenská kapela. Tak niekoľkokrát označili hudobní publicisti indie-elektronickú formáciu Nvmeri. V decembri minulého roku vyšla s novým singlom „Entropy“, ktorý napovedá, že kapela je v prípravách na nový album. Za ten debutový dostali ocenenie Radio_Head Awards. „Na Fest Anči zaznejú aj nové skladby, ktoré ste ešte v rádiu nepočuli,“ uvádzajú organizátori festivalu.

Frontman kapely, Pišta Kráľovič, vystúpi ako DJ so svojím projektom FVLCRVM, v ktorom spája house, juke a súčasnú bass music. V poslednej dobe rozvíril hladinu slovenskej elektronickej scény víťazným remixom skladby „Stereotype“ pre nórsku popovú speváčku Samsayu, ktorá jeho verziu skladby vybrala za najlepšiu a označila ako „…biiig Jungle tune“. Pištovi taktiež v jeho domácom labeli Gergaz, vyšiel singel „Unsung Heroes“ v limitovanej vinylovej verzii.

Prečítajte si náš rozhovor s Pištom Královičom aka FVLCRVM

Elektronickej a elektroakustickej hudbe sa venuje košický experimentátor Samuel Hvozdík aka Zelf Bloemen. Na konte má už zopár vydaných albumov ako NUSS, Stratený v písaní či Sleeping Industry. V roku 2013 založil vydavateľstvo s amatérskou hudobnou produkciou RestArt Label. Jeho hudbu ste mohli počuť aj v dokumentárnych filmoch Michala GálikaZelená Poušť (2012) a Muž, který sází stromy (2013).

Na Fest Anču príde aj veľmi bizarná a svojská postava slovenskej experimentálnej hudby – Samčo, brat dážďoviek. Patrí medzi najoriginálnejších mladých slovenských tvorcov – stihol už strhnúť publikum svojím kontroverzným elektronickým post-pesničkárstvom, nápaditým alternatívnym rockom, „uleteným“ folkom, digitálnymi kolážami aj excentrickými noisovými performance. Jeho vystúpenia sú plné absurdností a až divadelnej hravosti, pričom vo svojich rukách strieda netradičné hudobné nástroje vlastnej výroby.

Improvizačné a ikonoklastické je aj laptopové trio Voice Over Noise, ktoré sa vďaka Fest Anči vracia po dlhšej odmlke opäť na scénu. Tentoraz ozvučia legendárne animované filmy manželov Dodalovcov. Slávo Krekovič, Marek Piaček a Oliver Rehák sú známi z viacerých ďalších projektov na poli súčasnej hudby a v rámci Voice Over Noise pracujú so samplami a mikroúryvkami existujúcich nahrávok, skombinovanými so syntetickými zvukmi. Priamo v reálnom čase vzniká instantná skladačka vytvorená z veľavravných útržkov našej histórie i súčasnosti.

České animované filmy, ktoré vznikli v rokoch 1925 – 1945 ozvučí gramofonista a producent elektronickej muziky Tentato. Vynikajúceho scratchera z Humenného môžete poznať aj pod pseudonymom ThaTha. V novembri minulého roku mu v novom pražskom vydavateľstve MEDVEDE (o ktorom sme napísali článok) vyšlo debutové EP Tresky-Plesky.

K výrazným menám slovenskej klubovej scény patrí Šimon Slobodník a.k.a. Mitewort. Inšpiráciu čerpá z európskeho techna a britského UK Garage reflektujúc hudobné trendy svetového charakteru. V roku 2012 debutoval svojím EP na labeli Splash Recordings, objavil sa na CZ/SK kompilácii vydavateľstva Top Billin, kde exceloval so svojou skladbou „Country Club“. Mitewortove kvality neostali nepovšimnuté a v roku 2013 mu za oceánom, v americkom Memphise vo vydavateľstve Voodoo Village vyšlo jeho EP Changes, kde mu skladby remixovali mená ako Bad Mojo, Kepikei, Floyd Campbell, JD a Veit.

„Mulitžánrová formácia Frankie Kimono vás zaručene nenechá len tak postávať. Minimálne si budete podupkávať pravou nohou a pokyvovať hlavou. Trojica hudobníkov na vás rozbalí široké žánrové spektrum, od bluesu, jazzu, funku až po reggae, drum’n‘bass či rock,“ píše sa v tlačovej správe.

Fest Anča má nový stage – Kontajner, v ktorom bude znieť „trochu“ hlučná, miestami noisová alebo experimentálna hudba. Ako napríklad slovenská formácia MöBIUS, ktorá nadelí miernu dávku temnej atmosféry. Tí, čo milujú inštrumentálky kapiel ako sú Earth, Sunn O))), Eyehategod alebo Electric Wizard, si prídu na svoje. Pripravte sa na poriadny instrumental doom. MöBIUS totiž do maximálne razantných pomalých úderov bicích dáva raz mohutné gitarové riffy, inokedy drone mrazenie alebo zvláštne melódie dotvorené gitarovými efektmi.

Fest Anča Playlist 2015:

Fest Anča je známa výbornými tanečnými párty. Okrem už spomínaného FVLCRVM spraví žúr aj Dj Emilee, pri ktorom bude možné počuť zvukové stopy z jeho vlastnej produkcie, ako aj z produkcie projektu Emonoizboyz, ktorého je súčasťou.

Minulý rok zožal obrovský ohlas Karaoke Tundra, ktorý taktiež ozvučil nemé animované filmy. Preto sa majster zvukových miniatúr vráti do Žiliny, no tentoraz ako DJ. Beatmakera ukrajinského pôvodu netreba príliš predstavovať. V jeho tvorbe je cítiť nadhľad a humor, pričom sa ani on nebojí hudobných experimentov.

Vypočujte si čerstvý hudobný párty mix od Karaoke Tundru:

https://soundcloud.com/karaoketundra/natural-selection-vol-4

Hudba nebude znieť len z gramofónov a hudobných nástrojov, ale aj na filmovom plátne, v rámci súťažnej sekcie Anča Music Video Award. V medzinárodnej súťaži animovaných videoklipov, uvidíte to najlepšie, čo vzniklo za posledné dva roky. O víťazovi rozhoduje medzinárodná porota. Zasadne v nej Mari­Liis Rebane a.k.a. Vul Vulpes, ktorá je zároveň aj programovou riaditeľkou Medzinárodného festivalu animovaných filmov Animated Dreams. Na porotcovskej stoličke zaujme svoje miesto aj už spomínaný DesaxismundiYgor Marotta z brazískeho dua VJ Suave.

V posledný deň festivalu, 28. 6. 2015, o 16.00 sa v Novej synagóge dozvieme meno víťaza, ktorý vyhrá cenu vo výške 400 €.

Fest Anča Line up

Streda 24. 06. 2015

00:00 Zelf Bloemen (DJ set)

štvrtok 25. 06. 2015

00:00 DJ Mitewort (DJ set)

Piatok 26. 06. 2015

15:00 Frankie Kimono

21:00 Živá hudba: Český animovany film 1925 – 1945 + Tentato

23:00 Vul Vulpes + Desaxismundi

00:00 Karaoke Tundra (DJ set)

Sobota 27. 06. 2015

21:15 MöBIUS + hLukáš nvmeri

22:30 Dodalovci + Voice Over Noise

23:00 Nvmeri

00:00 FVLCRVM (DJ set)

Nedeľa 28. 06. 2015

21:00 Samčo Brat Dážďoviek

22:00 DJ Emilee

 

Zdroj: TS Fest Anče Webstránka festivalu: Fest Anča 2015 Úvodná foto: Talinn Music Week

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *