Festival NEXT sa tento rok uskutoční vo viacerých priestoroch v Bratislave a čiastočne online, vrátane koncertného video prenosu z Londýna. Medzi potvrdenými umelcami je aj legendárny frontman noise rockovej kapely Sonic Youth Thurston Moore, talianska experimentátorka Caterina Barbieri (s projektom Punctum spolu s Carlom Mariom), pôsobivý audiovizuálny projekt subassemblies japonského vizionára Ryoichiho Kurokawu, organový koncert Švédky Anny Von Hausswolff či transcendentálne avantgardné metalové trio Gravetemple, za ktorým stojí Stephen O’Malley z americkej kapely SunnO))).

Swine Daily špeciálne odporúčajú skvelého DJ Lycox z portugalského labelu Princípe (prečítajte si náš rozhovor), ktorý vystúpi v sobotu 27.11. spolu s ?? ?????????, či slovenskou vizuálnou umelkyňou a propagátorkou latinskoamerickej hudby Seafur (ktorá má na starosti októbrový cover na Swine Advisor).

Okrem veľkých mien ponúkne NEXT aj objednávky nových projektov. Austrálčanka Julia Reidy, ktorá kombinuje akustickú gitaru a rôzne elektronické experimenty, sa prvýkrát predstaví v sprievode Andreu Belfiho, stálice talianskej bubeníckej scény. Taliansko bude reprezentovať aj všestranná bubeníčka Valentina Magaletti, premiérovo v spoločnom duu s domácim hudobníkom Isama Zing. Lucie Štepánková, zvuková umelkyňa, elektroakustická skladateľka, improvizátorka a lektorka improvizácie a performatívnej praxe na London College of Communication, predvedie pod menom Avsluta spoločný set s jednou z popredných postáv svetovej scény experimentálnej hudby Davidom Toopom.

Na objednávku festivalu vznikli tiež projekty The NEXT Marching Band či NEXT Mobile Sound System, ktorý prinesie experimentálnu hudbu slovenských tvorcov do verejného priestoru v rámci netradičného formátu.

Americký gitarista a skladateľ Thurston Moore v roku 1980 založil kapelu Sonic Youth, ktorá definovala jednu éru. Jeho diskografia sa rozpína naprieč desaťročiami a má široký žánrový záber. Pracoval po boku Yoko Ono, Johna Zorna, Bobbyho Gillespieho, či Faust, ktorí tiež zahrajú na tohtoročnom NEXTe. Dnes pôsobí ako sólový umelec, aj ako člen rôznych hudobných skupín. Editor Rolling Stone David Fricke ho zaradil na 34. miesto rebríčka 100 najväčších gitaristov všetkých čias. Podľa magazínu Spin je spoločne so spoluhráčom zo Sonic Youth Lee Ranaldom dokonca číslom jeden medzi gitarovými velikánmi. Na NEXTe predvedie sólový improvizovaný set.

V partnerskej spolupráci s festivalom Hradby samoty NEXT privíta švédsku skladateľku a hudobníčku Annu von Hausswolff. Imerzívne multikanálové organové predstavenie je povinnou jazdou pre ľudí, ktorí chcú od koncertného zážitku niečo viac. Na albume All Thoughts Fly pracuje Hausswolff výlučne so surovým zvukom organu, pričom výsledkom je zážitok hlboko melancholickej krásy. Táto hudba predstavuje organ v úplne novom svetle.

Kapela Faust tento rok hrá sériu koncertov po Európe, vrátane Le Guess Who? v Utrechte, v Union Chapel v Londýne, a aj na NEXTe. Faust predstavovať netreba, ich albumy sú jednymi z najvplyvnejších v rámci éry tzv. krautrocku alebo “kosmische Musik”. Ich stále relevantný zvuk mal obrovský vplyv na ambientné, industriálne či rôzne rockové albumy. Na NEXTe predstavia naživo album Faust IV.

Punctum je spoločný projekt Cateriny Barbieri a Carla Mariu, ktorý je výsledkom rezidenčného pobytu v renomovanom Elektronmusikstudion (EMS) v Štokholme. Debutový album Remote Sensing (∑, 2017) predstavili na berlínskom festivale Atonal, Donaufestivale, Benátskom bienále a ďalších podujatiach. Ich hudba je rytmická, minimalistická, no zároveň euforická.

Ryoichi Kurokawa sa špecializuje na architektonické rekonštrukcie audiovizuálneho fenoménu. Jeho diela boli uvedené napríklad v Tate Modern, Centre Pompidou, na Benátskom bienále či na festival Sónar. V roku 2010 vyhral prestížnu cenu Golden Nica v rámci Prix Ars Electronica. Imerzívny zvukový dizajn a kolabujúce digitálne 3D skeny opustených budov v jednom, to je v skratke jeho pôsobivá audiovizuálna show subassemblies.

 

► Festival NEXT ponúkne aj bohatý program workshopov, prednášok a diskusií. Viac informácií nájdete na stránke NEXT 2021.

► Viac info o programe a vstupenkách nájdete v podujatí na Facebooku.

Zdroj: Tlačovú správu Swine Daily poskytol za Next Juraj Hoppan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *