Hudobný festival Sharpe po 5tich edíciach svieti na mape európskych showcase festivalov stále jasnejšie. Podujatie úzko prepojené s priestorami bratislavskej Novej Cvernovky opäť láka mnohými žánrovými odleskami a atmosférou, ktorá zobudí i tých najtvrdšie driemajúcich do jarnej koncertnej sezóny. Jar je tu tento rok o niečo skôr a to okrem strašidelných konotácií znamená i viac rozkvitnuté záhrady parku pod Palmou, ktorý sľubuje viacero pekných stretnutí. Návšteva Sharpu znamená ihneď viacero otočiek v bistre Dvanásť duší, a to je jeden headliner sám o sebe! Langoše, bao, tulipány a Nová Cvernovka. To je len pár z nehudobných highlightov. Prečítajte si nižšie výber interpretov od Riša Michalíka z tímu KC Hviezdne Noci Bytča.

||ALA|MEDA||

“Tropická industriálna hudobná fúzia“ Poľská skupina ||ALA|MEDA|| to s vlastnými definíciami poslucháčovi neuľahčuje. Alebo práve naopak? Päťčlenná zostava miešaním rôznych okrajových žánrov a vplyvov vytvára zmes roztržitej telesnej hudobnej masy a neprestáva prekvapovať tým, čo všetko dokáže do svojej palety zahrnúť – batida, gqom, industriál, dub i prog-rock – tam to ale zďaleka nekončí.

ANGRY BLACKMEN

Nedeje sa tak často, že sa nejakí z predstaviteľov súčasného abstraktného rapu predstaví i v našich končinách. Väčšinou ide o výsadu USA a západnej Európy, chicagske duo Angry Blackmen, ale svojim vystúpením v Bratislave trochu vyladia štatistiky. Pod prívlastkom experimentálny hip-hop sa skrývy všeličo, pri spomínanom due to sú naostrené beaty, úderná flow, špinavá produkcia, industriál a afrofuturismus s magickým pozlátkom.

LOS SARA FONTAN

Ak by ste na koncerte Los Sara Fontan stáli so zavretými očami ťažko by ste si predstavili, že za takou dynamickou kolážou rytmov a harmónií stojí len dvojčlenná skupina. Španielske experimentálne duo využíva perkusie, husle a klávesy na maximum. V ich čarovnej inštrumentálnej mutácií expresívneho minimalismu nájdete naozaj veľa – od tanečných groovov cez roztomilé melódie až po únašajúce drony.

MAYSSA JALLAD

Mayssa Jallad, speváčka, producentka a architekta z Beirútu sa o pozornosť prihlásila konceptuálnym albumom Marhaa: The Battle of the Hotels zhudobňujúcim traumatizujúci udalosť z libanonskej histórie. Mapa, na ktorej Mayssa rozprestiera naratívne vlákna bitky o strategické cieľe hotelov počas libanonskej občianskej vojny je sónicky prezentovaná skrz citlivé aranžmány, folkové motívy, unášajúci spev i experimentálne odbočky.

KANALIZACIJA

Litovská skupina Kanalizacija je v programe Sharpu tak trochu nenápadná akvizícia. Skromné štvorčlenné zoskupenie priateľov prekvapí krautrockovými kompozíciami, ktoré sa skrz rôzne žánrové motívy prefiltrujú až k neviazaným free-jazzovým jamom.

DAŠA

Hudobný svet singer-songwriterky Daši je vždy bohatým introspektívnym dobrodružstvom so snovým sónickým doprovodom. Na Sharpe vystúpi spolu s Toyota Vangelis!

DAME AREA

Jedna z tých kapiel, u ktorých ste si takmer istý, že naživo bude znieť rovnako dobre ako z nahrávky. Nepredvídateľné zvukové teritória, industriál a tanečné grooves!

JULEK PLOSKI

Množstvo farieb a digitálne bublinky. ADHD produkcia Juleka Ploskiho je niekedy príliš, a niekedy tým jediným, čo stačí!

YIBAI

Hudba maďarského producenta Dávida Gerleia nie je pre čitateľov Swine Daily ničím neznámym. Ambient, industriál, drone, EXILES!

ZAFFER 9

Československé witch-house duo Zaffer 9 posúvajú svoju agresívnu produkciu stále ďalej a ďalej. Oplatí sa prísť pozrieť čím prekvapia tentokrát!

Text: Rišo Michalík / Viac info o lístkoch a umelcoch na SHARPE.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *