Malé ihrisko pre veľké deti – nitriansky festival Flaam tento rok oslávi už svoje 10. narodeniny a to 18.-19. 8. 2023 v kultúrnom centre Hidepark Nitra. Jedným z najvýznamnejších mien tohto ročníka bude britská lofi hip-hop punková kapela Sad Night Dynamite, ktorých majú v obľube napríklad aj Gorillaz či FKA Twigs. Ďalším významným menom je určite austrálsky Kirin J Callinan, známy spoluprácami s Markom Ronsonom, Mac Demarcom či Julianom Casablancasom. Tešiť sa môžete aj na domáce, české či slovenské mená, ako sú napríklad Berlin Manson, Porsche Boy či Tokyo Drift.

„Keď sme ako dvadsaťroční v zmätku zorganizovali za pár mesiacov festival, len aby sme sa cez leto nenudili, nečakali sme, že o 10 rokov to budeme robiť stále. Ale motivácia zostáva – poraziť nudu!” hovorí šéfdramaturg Flaamu, Marián Tesák.

 

Sad Night Dynamite budú headlinerom v piatok večer. Kapela predskakovala na minuloročnom americkom turné Glass Animals a v roku 2022 si zahrala na najväčších európskych festivaloch ako Glastonbury či Primavera.

„Znejú ako mix Gorillaz a Backstreet Boys, punkovo drzá estetika s boybandovským swaggerom. Fungujú na scéne len tri roky a idú raketovo hore. Takže pre malý festival ako Flaam to bolo len o jednom – teraz alebo nikdy,” hovorí Tesák.

 

 

V sobotu uzavrie hlavný stage enfant terrible austrálskej alternatívnej scény, Kirin J Callinan, známy svojim provokatívnym prejavom a eklektickou tvorbou, v ktorej sa podľa magazínu Spin „stierajú rozdiely medzi talentom, iróniou a fakt zlým vkusom.” Callinan je všestranným hudobníkom, čo dokazuje najmä zoznam hviezd, s ktorými spolupracoval. Paradoxne najviac ho však preslávil virálny singel Big Enough, ktorý má na Youtube neuveriteľných 69 miliónov videní.

 

 

Medzi slovenskými interpretmi vyniká jedno z najsilnejších mien domácej hip-hopovej scény, Porsche Boy, ktorý svojsky mixuje rap s prvkami house-u či garage-u. Hip-hopový presah majú aj post-punkoví Berlin Manson, ktorí zasiahli slovenskú scénu pred pár rokmi, pričom v rovnaký deň im bude na obľúbenom Kriaky stage sekundovať prešovský Dušan Vlk. V “kriakoch” predstaví svoje elektronické pesničkárstvo aj vychádzajúca hviezda pražskej scény, Tokyo Drift a po desiatej ich roztancuje slovinské neo-jazzové trio Pantaloons, ktoré mieša dychové groovy s tanečnou elektronikou.

 

 

Ženské hlasy budú na tohtoročnom Flaame znieť najmä v češtine. Okrem Tokyo Drift sa na ňom predstavia česká odpoveď na kapely ako Frankie Cosmos či hinds – Tamara, či soulovo-jazzovo-rapové Metastavy. Tých doplní slovenský melancholický objav Adela Mede, ktorá organizátorom učarovala na pražskom koncerte v Meetfactory.

 

 

Na svoje si však prídu aj fanúšikovia gitár – na Flaame opäť nebude chýbať domáca post-indie trojka LUVVER, ktorých doplnia emo-noiseoví shallov, gitaroví experimentátori Vojdi, pankáči Marhule či navrátilci na slovenskú scénu, Purist. Možno najväčšie domáce prekvapenie si však organizátori odložili na piatkový hlavný stage, kde sa niečo po ôsmej predstaví horúci slovenský objav – industrial-metalový projekt XCES.

Flaam je však festival dvoch tvárí. Počas dňa patrí najmä živým kapelám, no vždy po polnoci sa mení na plnohodnotnú párty elektronickej hudby. Tohtoročný Flaam roztancujú napríklad aj ukrajinská producentka shjva a pražská stálica Kewu. Silný elektronický výber doplnia českí producenti Toyota Vangelis a C4AT, rezidentka kultového pražského techno klubu Ankali, Marie Pravda, či superstar bratislavských letných terás, Italo Mario Italo.

 

 

Flaam je známy hravou vizuálnou identitou, ktorá sa každý rok obmieňa. Už 9 rokov na nich pracuje dizajnérska dvojka, ateliér Andrej & Andrej (Andrej Barčák a Andrej Čanecký), niekoľkonásobní držitelia Národnej ceny za dizajn. Pre Flaam 10 vytvoril niekoľko desiatok svojských ilustrácií takmer desaťročný Eliáš Bálik – od cukrovej vaty, ktorá od seba odháňa osy až po toitoiku, ktorá sa natiera opaľovacím krémom.

„Sú tak flaamovské, že to viac nejde. Neviem sa dočkať, keď budú tie ilustrácie všade – od tričiek až po tetovačky a nálepky,” hovorí o ilustráciách Tesák. 

Okrem hudobných interpretov čaká návštevníkov Flaamu aj pestrý sprievodný program, v ktorom nebude chýbať divadlo, filmové premietania, diskusie, workshopy či tradičná festivalová cyklojazda po nitrianskej architektúre alebo túra na panoramatický Zobor s koncertom na jeho vrchole. Detaily chcú organizátori odhaľovať postupne, po minuloročnej premiére však plánujú zopakovať aj niekoľkodňový architektonický workshop.

Flaam je rovnako známy tým, že mu nie je ľahostajná budúcnosť. Festivalový tím sa preto snaží pri jeho organizácií využívať čo najviac ekologických opatrení. Celý festival je napríklad striktne vegetariánsky a festivalový merchandise je vyrábaný z textilného odpadu.

 

 

Príďte si užiť dva dni plné vyše 25 koncertov, DJ setov, dizajnu, architektúry, divadla, filmu, no aj vegetariánskeho jedla, bicyklovania a tetovačiek – a to všetko len pre 1200 návštevníkov.

Kompletný program a predpredajové vstupenky v obmedzenej kapacite 1200 kusov nájdete na webe flaam.sk. Viac informácií okrem webu nájdete aj na sociálnych sieťach ako Facebook či Instagram.

Zdroj: TS / Text: Sasha

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *