Rovnaký región, no väčšie možnosti, premiérové vystúpenia svetových, aj domácich umelcov. Obľúbený festival Hviezdne noci presúvajú mestský festival po takmer dekáde premien a transformácií z Bytče do Žiliny. Festival sa v novom prostredí bude opäť sústrediť na prepojenie programu s aurou jednotlivých priestorov, ktoré sľubujú dobrodružný rozmer. Návštevníci sa tak môžu tešiť na koncerty, vystúpenia, prednášky či párty v priestoroch ako sú: Nová synagóga, Evanjelický kostol, Tržnica Žilina, garáže Abfall, či kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie. Kompletný program nájdete tu >> Facebook Event / Webstránka

Prečítajte si už viac o festivale s dramaturgom Rišom Michalíkom ⤵

Koľký je toto ročník festivalu Hviezdnych Nocí, na ktorom sa aktívne podieľaš?

Na Hviezdnych nociach som sa ako dobrovoľník začal podieľať v roku 2018, čo bol 4. ročník. Dokopy to je už 6 rokov? Pozície sa ale takmer každým rokom líšili, od premietača, cez vedúceho výroby paletových sedení až po booking, pri ktorom som zostal od roku 2020.

Tento ročník je unikátny tým, že ste zmenili miesto. Z vášho domovského kultúrneho centra Ľadovňa sa festival presúva do Žiliny. Prečo ste sa rozhodli pre tento krok, čo bude tentokrát iné oproti minulým ročníkom?

Presun do Žiliny bol nevyhnutný krok, bez ktorého by festival skončil. Rozhodnutie ukončiť festival v Bytči malo viacero dôvodov: nefungujúca podpora mesta, žiadne ubytovacie kapacity, nepraktická doprava, ignorácia zo strany obyvateľov mesta atď. Pri narastajúcich ambíciách a profesionalizácií festivalu to boli nezlúčiteľné veci s ďalším fungovaním. Veríme, že Žilina a nové priestory ako Nová Synagóga alebo Stanica Žilina-Záriečie festivalu prinesú podmienky, ktoré si Hviezdne noci zaslúžia!

Mestský charakter a atmosféra festivalu sa nemení, zároveň sme, ale v lepšom zázemí schopní posunúť úroveň a celkový výraz Hviezdnych nocí o trochu ďalej. Festival bude priestorovo pestrejší, programovo otvorenejší a z hľadiska návštevníka komfortnejší.

V minulosti bol video-mapping na budove starej synagógy v Bytči. Tentokrát sa špeciálne osvetlí Nová synagóga v Žiline

Môžeš nám povedať, ktoré mená boli najzložitejšie zabookovať, a čo sú najväčšie mená pre teba?

Určite Alabaster DePlume. Aj napriek tomu, že máme za sebou bookingy interpretov ako Swans alebo Mabe Fratti potrebujeme často presvedčivo festival a miesto konania obhájiť. Žilina je stále perifériou. S priestorom akým Nová Synagóga je, to ale ide o trochu ľahšie. Ja som osobne okrem headlinerov, ktorými pre tento ročník sú jazzový aktivista Alabaster DePlume a najviac cool Marina Herlop, rád za to, že sa konečne podaril organový koncert Petry Hermanovej a koncert ukrajinskej skladateľky Svitlany Nianio, ktorej krásny znovuobjavený album Transilvania Smile vyšiel minulý rok vo vydavateľstve Shukai.

Alabaster DePlume

Na aký program sa môžeme tešiť v netradičných venues ako je Tržnica, Abfall alebo Evanjelický kostol?

Každý z priestorov ponúkne inú formu zážitku. Abfall ako miesto konania piatkovej klubovej noci je pre nás výrazným spestrením nočného programu. Medzi garážami sa cítime veľmi fajn a pri návštevách inak skvelých pop-up eventov Abfallu počas minulého leta ma viackrát nadchla myšlienka vyskúšať usporiadať koncert osvedčeného interpreta, ktorý by v atmosfére s elektrárňami a železnicou v pozadí vynikol úplne inak. Preto Berlin Manson a spol.!

Zatiaľ, čo Tržnica bude fungovať ako spojovník festivalu s mestom sa za konzolu postaví i DJ z radov Swine Daily – Yangovica. V evanjelickom kostole uvedieme organový koncert Petry Hermanovej v sprievode organistu Denny Wilkeho. Sme nakoniec veľmi radi, že sa organový koncert podaril, je to niečo o čo sa snažíme už nejaký ten čas a dynamika sakrálnych priestorov so súčasnou hudbou nás veľmi baví. O to viac, keď je to v kontraste priestorov akými sú garáže na Abfalle.

Festival bude mať bohatý program aj počas dňa, alebo ide najmä o večerné koncerty a párty počas noci?

Večerné koncerty a klubové bloky určite tvoria väčšinu programu, pestrý program sa ale chystá i počas dňa. Počas sobotňajšieho popoludnia pripravujeme minimalistický koncertný setup pod kupolou Novej Synagógy. Nehudbnému programu bude headlinovať videomapping Borisa Vitázka, diskusné fórum kurátorované Michaelom Papcunom (Kapitál) alebo komentované prechádzky, ktorými prevedie mestom Michal Chudík.

Ako si pripravoval dramaturgiu festivalu? Na aké aspekty si bral ohľad? Snažil si sa na mieru prispôsobiť nejakej konkrétnej cieľovke, alebo si sa snažil pokračovať v línii minulých ročníkov a budovať si takto vlastnú identitu a štýl HN?

Tým, že sa Hviezdne noci v posledných rokoch viackrát transformovali neviem, či môžem hovoriť úplne o nejakej programovej identite. Už od svojich začiatkov festival v mnohých ohľadoch ponúkal objavnú dramaturgiu a v tom chceme i naďalej pokračovať. Nevidíme zmysel v tom prezentovať opakujúce sa mená, ktoré sa filtrujú naprieč festivalovým letom. Preto sa snažíme siahať i po interpretoch, ktorý dokážu podujatiu priniesť určitú exkluzivitu. Hviezdne noci oslovujú viacero cieľoviek, ide o trochu schizofrénnu situáciu, kedy chceme, aby náš lineup bol navštevovaný, ale zároveň otváral publiku možnosť nových zážitkov. Aj napriek tomu, že za sebou v jeden deň vystúpi Marina Herlop, ktorá sa objavuje skôr v programoch butikových festivalov po celej Európe a Berlin Manson, ktorí zastupujú úplne inú vlnu a oslovujú mladšie publikum si myslím, že festival dokáže byť koherentný. Veríme, že podobné spojenia môžu fungovať a otvárať tak publikum inej dynamike. Kľúčovým faktorom je pre nás otvorenosť. Nechceme sa zaškatuľkovať ako letný „zábavový“ festival, ani ako experimentálny podnik i keď v tom, čo sa snažíme ponúknuť je experimentovania s festivalovými rámcami dostatok. Možno v tom je práve naša nová identita.

✱  Sleduj festival Hviezdne Noci aj na Instagrame / Lístky si zakúpiš cez TooToot  ✱

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *