S W I N E M O O D   

Karolina Beranova je česká speváčka, skladateľka a textárka žijúca v Prahe. Na scénu vstúpila pomerne nedávno. V apríli minulého roku nám Karolina so svojou manažérkou Juliou poslali na email debutové EP Please Be Gentle. Jemné pesničkárske EP nasledoval aj čiernobiely analógový videoklip ku skladbe „Reaching“. Na krátkom 4-trackovom EP sa predstavila umelkyňa už s pomerne rozvinutým autorským rukopisom. Zaujímavo tu mieša angličtinu s češtinou, klavírne balady („spring skin“), indie rock („worms“) či filmové soundtrackové dielo „reaching“, ku ktorému je aj videoklip, ktorý vznikol zostrihaním kamerovej štúdie metra na FAMU.

Ak ste fanúšikmi novej vlny mladých pesničkárok a speváčok ako Amelie Siba, Tokyo Drift, Tamara Kramar, Timea, či Tea Sofia, rozhodne odporúčame tvorbu Karoliny Beranovej. Pozrite si aj naše predošlé články SWINEMOOD s Malvinou či Ai Fen.

Karolina sa vo svojich textoch, hudbe aj videoklipoch zaoberá snívaním a čarom snov. Snová logika je pre ňu výrazná téma. „Baví mě každodenní bytí propojovat s denním sněním,“ povedala pre Full Moon. Najnovšie vydala speváčka singel „Emma“, ktorý venovala svojemu mladšiemu ja. „Píseň Emma jsem napsala pro mou dobrou kamarádku, a pro své mladší já, které dychtivě prahlo po lásce, nevědouce, že nejdříve musí poznat lásku samo k sobě.“

 

„K napsání písně mě inspirovala má kamarádka, píseň jsem složila vedle ní na posteli po obědě. Přála si, abych složila píseň o dívce, která touží být mladá, divoká a svobodná, ale nějak se k tomu nemůže dostat. Píseň jsem tak věnovala jí a svému mladšímu já, které dychtivě toužilo po lásce, nevědouce, že nejdřív musí poznat lásku samo k sobě. Song tak může být hřejivým svetrem, po kterém jsme toužili, když jsme mrzli na Petříně.“

 

◆ Opíš nám tvoje prostredie, kde sa práve nachádzaš a aký si mala/máš deň?

Momentálně se nacházím v Portu, Portugalsku. Dnes prožívám první deštivý den, melancholie prosakuje stěnami. Je neděle, vše je zavřené, sousedé odpočívají před nadcházejícím pracovním dnem. Počasí ovlivňuje mé bytí, se slunečními paprsky ožívám a s deštěm odpočívám, reflektuji. Dnes mé aktivity nevidím nijak divoce, budu si číst a k večeru půjdu do galerie na vernisáž a koncert experimentální hudby.

◆ Ako vyzerá tvoj ideálny priestor, v ktorom rada počúvaš a tvoríš hudbu? Potrebuješ nejaké konkrétne predmety alebo podmienky, aby sa mohla ideálne tvoriť?

Jak jsem načla, je to počasí, které mě nejvíce ovlivňuje. Dnes, když prší mám náladu na dokončení jednoho reflektivního textu. Skládám v hlavě při běžných aktivitách, nejčastěji, když se někam přesouvám. Doma pak sepíšu a hraju si se slokami a slovy. Ačkoliv preferuji slunce před deštěm, je to právě ponuré počasí, které mi dává prostor na psaní/skládání. Netlačí na mě. Netahá mě ven. Nechává mě nedělat nic a všechno.

◆ Žijeme naozaj v rýchlej dobe a informačnom pretlaku. Ako relaxuješ, čo sú veci, ktoré ti pomôžu spomaliť a načerpať novú energiu?

Procházky. Bez bodu A do bodu B. Sezení a pozorování mého okolí. A sport. Momentálně surf a vždycky yoga.

(Vypočujte si aj speváčkin tematický playlist k cestovaniu)

◆ Mala si/máš nejakého hudobného mentora, niekoho kto ti pomáha so spevom a s hudbou?

V Portu jsem narazila na učitele jazzu, měli jsme jen pár jamů, ale naučil mě improvizovat, otevřelo mi to nové dveře, vnímání hudby. Těším se až to aplikuji doma s kapelou. Je tu spousta muzikantů a těším se na další spolupráce. Co se zpěvu týče, mým mentorem je YouTube a jeho velkorysý mistři-učitelé zpěvu, kteří své tipy přidávají na platformu 🙂 nádherné bytí 21. století.

◆ Rozmýšľaš nad hudobným priemyslom (ako dostať svoju hudbu k čo najviac fanúšikom, ako si vybaviť koncerty, ako sa posúvať po scéne…), alebo sa snažíš čo najviac sústrediť na hudbu samotnú?

Obojí. K tomu abych měla motivaci k oslovování nového publika, se nejdřív musím soustředit na hudbu samotnou, a vydat produkt, se kterým jsem spokojená. Vzhledem k tomu, že jsem nějakou chvíli tvořila videa, jak autorká tak pro různé brandy, baví mě vymýšlet a vyrábět videomontáže, pozvánky, grafiky na mé koncerty. To samé s klipy k mým písním.

↳ Sú aj veci, ktoré ťa napríklad stresujú pri hudbe?

Spotify playlist algoritmus.

◆ Máš nejaké obľúbené filmy/albumy/umelecké diela, ku ktorým sa vždy rada vraciaš?

Co se umění týče, sleduji současnou scénu, tak mám spíš určité galerie, do kterých se ráda vracím a objevuju. Momentálně se tak cítím i ohledně hudby a filmů, dnes se nevracím, z osobních důvodů se soustředím na přítomnost a nová doporučení.

◆ Aké pesničky ti aktuálne rotujú v Spotify?

SEATBELTS – „Road To The West“ a „Tank!“ [soundtrack k legendárnemu anime Cowboy Bebop, pozn red.], poslední album Desire, I Want to Turn Into You od Caroline Polachek, Fabienne DelSol – „Mr Mystery“, „Wipe Out“ od The Surfaris, a když se mi zasteskne po češtině a domovu tak Aneta Langerová

Zoznam umelcov, ktoré odporúča Karolina:

  • Pipilotti Rist
  • Wong Kar-Wai
  • Beth Gibbons
  • Meda
  • Bnny
  • Squirrel Flower
  • Wanda Jackson
  • The Rhythm Rockers

Karolina vytvorila pre článok aj svoj moodboard, pozrite si ho na Pintereste.

🠉

◡◠◡◠◡◠ Karolinu Beranovu môžete sledovať na ▷ Instagrame a počúvať na Spotify ◡◠◡◠

🠉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *