S W I N E M O O D   

Pri večernom prechádzaní Spotify, som si na pravom bočnom panely všimol, ako si môj kamarát Miro prehráva umelkyňu s menom Malvina a track s názvom „Volány“. Absolútne som nevedel o čo ide, meno som nikdy nepočul a tak som náhodne na skladbu klikol. Slovenská raperka? Ako som o tomto nemohol vedieť? Okamžite som si v prekvapení vypočul tri skladby, ktoré má Malvina na svojom Spotify. Našiel som ešte štvrtú skladbu „Dokonalá“, ktorá je však uvedená pod druhým, viac tanečným a odľahčeným projektom Magick.

Na druhý deň sme s mamou a sestrou cestovali v aute, tak som sa musel podeliť s novým slovenským objavom. Mama si ihneď k Dokonalej začala spievať melódiu, že veď to už predsa pozná… Ok, tak očividne zaostávam ako jediný. Neskôr sme našli, že túto skladbu (ktorú vydal mimochodom Gergaz v kompilácii The Locals 2) hráva Rádio_FM. Nestihol som sa čudovať, ako mi takýto hudobný objav mohol ujsť.

 

„Volány“ je, ako hovorí aj sama Malvina dievčenský úprimný trap. Beat je síce v aktuálnej trapovej schéme, no snové elektronické zvuky a charizmatický a podmanivý spev má nádych R&B aj kvalitného popu. Viac k súčasnému trapu má skladba „Wolf“. Aj keď nie je rozumieť na prvýkrát jasne celému textu, Malvina tu niekomu jasne odkazuje „Si fake, si póza“ a „neverím ti nič, skúšaš pohľad nevinný“ a takáto energia na domácej scéne rozhodne chýba. Okrem Luisy na Slovensku snáď ani nepoznám ďalšiu serióznu aktuálnu raperku.

„New Wave – dievčenské tsunami,“ z tracku Volány asi najlepšie charakterizuje štýl Malviny.

„Spíš“ s gitarovým riffom od Lvcifera, ktorý stojí za všetkými tromi produkciami Malviny, zas pripomína štýl Travis Scotta. Aj keď má na konte Malvina len tri skladby, dokázala presvedčivo načrtnúť svoj unikátny autorský rukopis a som rozhodne zvedavý na jej debutový projekt, na ktorom práve pracuje.

Zrejme kvôli publicite Rádia_FM a asociácii s dobre známym slovenským vydavateľstvom Gergaz, je nie Malvina, ale práve projekt Magick nominovaný na Radio_Head Awards v kategóriách Singel roka a Objav roka. EDIT: V deň publikovania článku vyšiel Magick nový singel „Bejbe“.

 

Malvina má rada Princa, Notorious B.I.G. aj klasickú hudbu. Český ani slovenský trap nepočúva a inšpiruje sa viac vizuálnym umením – sama pracuje vo filmovom prostredí. Prečítajte si už viac v našom rozhovore, ktorý je druhou časťou zo série SWINEMOOD. V prvom diely sme predstavili čínsko-poľskú umelkyňu žijúcu v Prahe Ai Fen.

◆ Ako rozmýšľaš o svojej hudobnej tvorbe – vnímaš ju ako nejaký konkrétny žáner, alebo mix žánrov? Ako by si opísala atmosféru, ktorú sa snažíš hudbou vytvoriť?

Určite je to mix žánrov, je toho veľa, čo sa mi páči. Proces tvorby je dosť intuitívny, preto mám Malvinu a Magick zvlášť, je tak jednoduchšie udržať si v tom systém. Magick je sranda, tanec, disko, okrem jedného tracku sú to ľahšie témy. Malvina je drsnejšia, povie všetko. Atmosféra záleží od toho, čo práve prežívam, každý track má iný vibe, s tým sa rada hrám.

◆ Máš nejaké konkrétne sny, ciele, ktoré by si so svojou hudbou chcela dosiahnuť?

Zbaviť sa strachu zo spievania pred publikom, mať v hlave tú slobodu a len tak to tam poslať. Po tom teraz túžim najviac. A zahrať si s kamarátmi hudobníkmi. Iné sny zatiaľ nemám, ale to príde.

◆ Inšpiruje ťa napríklad aj literatúra, film, dizajn, fotografia alebo výtvarné umenie?

Najviac výtvarné umenie, príbehy, filmy. Vizuálne umenie ma inšpiruje viac ako hudba iných interpretov. Literatúra skôr v rámci rozvoja osobnosti a vo výbere slov do textov.

„Herodias“ – Paul Delaroche, 1843

◆ Mala si/máš nejakého hudobného mentora, niekoho kto ti pomáha so spevom a s hudbou?

Mentora asi nie, ale mám okolo seba láskavých a talentovaných ľudí, ktorí ma podporujú. Lukáš Mutňanský – bez neho by nebola ani Malvina ani Magick. Na spev po dlhej pauze chodím k Markéte Foukalovej, to je moja kráľovná. A ty si, Krištof, dôležitá postava tejto story, lebo vďaka tebe mám veľkú motiváciu robiť ďalšie veci.

◆ Aké pesničky ti aktuálne rotujú v Spotify?

Toto ♥

 

Inak takmer nepoužívam Spotify. Viac ma baví Youtube, pretože veľa z toho, čo počúvam, na Spotify nie je, napríklad záznamy koncertov. Alebo všelijaké retro úlety, Peter Gabriel – „Sledgehammer“, Jiří Korn – „Kouzelník“ a podobné perly. Často si púšťam klasickú hudbu. Momentálne robím na novej Malvine, tak si nechávam voľný hudobný priestor pre vlastné výtvory.

◡◠◡◠◡◠ Sledujte Malvinu na Instagrame ▷ počúvať jej hudbu môžete cez Spotify ◄

Koncept, otázky: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *