20 ročný rapper z Námestova Fobia Kid, ktorý nám nechcel prezradiť svoje skutočné meno, je jeden z nových objavov na slovenskej scéne. Tentokrát nejde o ambientnú elektroniku ako v príklade Mt. Accorda, ale o netradičný, zábavný, ale technicky výborne zvládnutý rap. Fobia Kid má za sebou vydaných pár skladieb v mixtape Gremlin (2014), ktorý sa dá opísať citovaním z textu ako “ortodoxný hardcore rap, anarchia v kláštore”. Teraz pripravuje Fobia Kid EP so slovenským producentom žijúcim v Prahe Karaoke Tundrom, ktorý je podľa nás presnou inštrumentálnou kópiou tohto nekonvenčného rappera. Vypočujte si zatiaľ jediné dva zverejnené tracky z kolaborácie: “Halali” a “Hannibal”.

Kedy si začal rappovať? Kto ťa vtedy inšpiroval a pamätáš si na aké beaty si začal trénovať?

Noo tak začal som asi v deviatke na základke neviem či to bolo „rappovanie“ ale písal som si také krátke básničky a srandovné storky, čo som zažil a dá sa povedať, že to boli asi moje prvé texty. Ale keď sme sa s chalanmi stretli pri nejakej fľaštičke alebo pri inej príležitosti, tak sme zabíjali čas tým, že sme si dávali rýmy z hlavy do nejakého beatu alebo nedajbože beatboxu (čo mi dneska príde maximálne trápne) a hypovali sme sa navzájom.

Prvý track „Psychoterapia“ som vydal iba minulý rok. Keď som začínal tak ma vtedy inšpirovali MCs ktorý sa vtedy dištancovali od všetkých už len tým ako si kýchli. Prvé cédko ktoré sa mi dostalo do uší bolo od MF Dooma Operation Doomsday a doteraz som z neho v piči. Okrem toho mi hral napríklad: Quasimoto, Kool Keith, Company Flow, Heltah Skeltah, Esham, Three Six Mafia… strašne veľa toho bolo.

“S Karaoke Tundrom sme založili medziplanetárnu ligu špinavej hudby.”

Ako ste začali spolupracovať s Karaoke Tundrom? Stretli ste sa aj osobne, alebo všetko riešite cez internet?

Ja som si Karaokeho vždy šiel pretože jeho beaty sú iný vesmír kámo. Ako prvý som od neho počul asi mixtape Kačica s hlavou tigra; to bolo iné šialenstvo a cením ho ako jedného z top producentov v Česku/Slovensku, pretože robí úplne iný zvuk ako ostatný experimentálny sound a to je to čo chcem tiež priniesť. Niečo, čo tu ešte nikto nedal. Začali sme tak, že som mu poslal nejaké moje shity a jemu sa to páčilo, tak sme to nejako spojili dokopy a založili medziplanetárnu ligu špinavej hudby. Samozrejme, že sme sa spoznali ako normálni ľudia cez internet, haha. Ešte som ho naživo nevidel, pre mňa je Karaoke v podstate taký ghost, ale ideme točiť video v Prahe, tak konečne sa stretneme whuej.

12141753_10205219473381600_393849977399196150_n

Fobia Kid s crew Galaxia Y počas nedávneho koncertu v Dolnom Kubíne.

V akom štádiu je vaše pripravované EP a čo nám k nemu vieš povedať? Na čo sa môžeme tešiť?

Neviem.

“Čo nemám rád, tak to sú tie klišé sračky čo sa tu vydávajú a každý sa tým oháňa ako napríklad motivačné močky o tom ako sa musíš oprášiť a vstať, ako si treba užívať život lebo je krátky, alebo že v sebe musíš nájsť svetlo, ktoré ťa bude viesť.”

Je niekto na SR alebo CZ scéne, koho štýl sa ti podobá najviac? Akých rapperov a producentov (SR/CZ) uznávaš a počúvaš?

Tak z producentov je to určite Karaoke, ďalej môj zmrd Bighorse keby toľko nepil, Vi3e robí strašné petelice aaa Konexove veci si idem. A čo sa týka MCs, tak určite môj brácho DymerSurovec. To je podľa mňa reinkarnovaný ODB hah. Ďalej chalani z LNJH, s ktorými sme nedávno začali felliť a to sú všetko vlastne takí zmrdi z môjho okruhu. A čo sa týka scény tak neviem, na Slovensku napríklad taký Gumbgu ten je deep a hlavne Gleb, ten má neskutočné mord, to som si vždy šiel a teším sa EP Zloo.

Z Česka si teraz celkom idem Hasana, ten ma celkom baví. Ale ináč počúvam skôr zahraničnú scénu, takže nemám taký prehľad o tom čo sa tu deje. Čo nemám rád, tak to sú tie klišé sračky čo sa tu vydávajú a každý sa tým oháňa ako napríklad motivačné močky o tom ako sa musíš oprášiť a vstať, ako si treba užívať život lebo je krátky, alebo že v sebe musíš nájsť svetlo ktoré ťa bude viesť. Takýchto mudrlantov drbnutých fakt nechápem, iba sa priživujú na tom čo chcú ľudia počuť a nevedia vypustiť nič iné ako to čo sa tu 15 rokov omieľa dookola. Fuck Them! Ak to niekto pokladá za rap tak potom niesom rapper. Nikdy som sa tak vlastne ani necítil.

Kto a čo všetko ťa najviac inšpiruje pri písaní textov? Sú to aj filmy či knihy? Ktorí interpreti sú momentálne v tvojom playliste najhranejší?

Strašne veľa vecí ma inšpiruje. Všetko okolo teba je v podstate inšpiratívne pokiaľ to vnímaš.

Všetky tie prechádzky mestom alebo kalby aj depresie sa dajú krásne zapísať. Určite sú to aj filmy a knihy. Môj život sa vlastne delí na dve časti (gremlin/gyzmo). V tej jednej spím na zastávke s fľaškou v ruke po tom ako ma vyhodia z nonstopky pretože som sa zryhal pod barom zo všetkých svinstiev čo sme do seba celý večer tlačili, a tá druhá časť je keď nemám absolútne náladu na ľudí ani s kýmkoľvek komunikovať a vtedy trávim večery sám zavretý v izbe. Buď píšem bary, drtím xbox, čítam nejaké knihy/komixy alebo čekujem staré filmy; to je ten nerd haha. Milujem vaporwave a popkultúru 90 rokov, filmy od Lyncha, Tarantina, Scorsesiho, Kubricka…. knihy od Kinga, Bukowskeho alebo aj Poa… kultové veci. No a čo sa týka hudby tak v playliste mám napríklad interprétov ako Kevin Abstract, Blank Banshee, Gold/\/ ,MF Doom, Rejjie Snow, Earl Sweatshirt, Death Grips, Yung Lean, Open Mike Eagle, Run The Jewels… strašne veľa toho je a ja sa tým nechávam unášať.

Fobia Kida nájdeš na SoundCloude a pre viac info sleduj aj Karaoke Tundru.

Otázky: Krištof Budke Foto: Archív Fobia Kid, Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *